Очікується, що до 2030 року вченим таки вдасться створити повністю функціональну копію людського організму у цифровому світі.
«Економічна правда» цими днями опублікувала грутовне дослідження про майбутнє людини як «гомо сапієнс» і штучного інтелекту, який вона створила і який може стати її могильником. А що далі?
Цифровий двійник – це віртуальна модель фізичного об’єкта або системи, яка використовує реальні дані для моніторингу, аналізу та прогнозування їх поведінки в реальному часі. Піонером цієї галузі вважають NASA, яке у 2010 році застосовувало такі технології для своїх космічних кораблів, тестуючи їх у різних умовах. Проте за останнє десятиліття використання цифрових двійників вийшло далеко за межі аерокосмічної сфери.
Один з найвідоміших прикладів використання цифрового двійника – Google-карти. Вони відображають зміни у світі в режимі реального часу: затори, ремонти, нові будівлі. Щодня мільйони користувачів можуть спостерігати в реальному часі, як змінюється трафік на дорогах, та обирати вигідний маршрут.
Створити цифрового двійника можна для будь-чого в реальному світі: продукту, процесу або системи.
Компанія Rolls-Royce, яка займається виготовленням авіаційних двигунів, одна з перших почала використовувати цифрових двійників для моніторингу їхньої продуктивності. Таким чином, кожен двигун компанії має свою копію.
Кожен політ справжнього літака супроводжується безперервним потоком даних від датчиків до центру моніторингу, де цифрові копії двигунів оновлюються в режимі реального часу. За допомогою ШІ компанія аналізує ці дані, виявляючи будь-які відхилення від стандартних параметрів.
На перший погляд, цифрові двійники можуть нагадувати звичайне моделювання чи симуляцію (розробка математичної моделі за допомогою комп’ютерного проєктування). Однак це не тотожні поняття.
Однією з головних особливостей використання цифрових двійників є високий рівень деталізації та постійна взаємодія з реальним об’єктом.
Ще однією невід’ємною частиною створення та використання цифрових двійників є симуляція даних. Уявіть цифрового двійника автомобіля. Для його створення спочатку збираються реальні дані про реальний автомобіль: конструкцію, матеріали, характеристики двигуна тощо.
Потім, використовуючи симуляцію, моделюються різні сценарії: рух по різних типах доріг, в різних погодних умовах, при різних навантаженнях. Це дозволяє оцінити, як автомобіль поводитиметься в різних ситуаціях.
Очікується, що до 2030 року вченим таки вдасться створити повністю функціональну копію людського організму у цифровому світі.
Дослідники з Лондонського університету королеви Марії створюють цифрові копії сердець пацієнтів. Це дозволяє їм досліджувати різні варіанти лікування фібриляції передсердь без необхідності проводити ризиковані експерименти на реальних людях.
Оскільки вчені вже почали об’єднувати моделі різних органів, людство стоїть на порозі створення повністю функціональних віртуальних організмів. Такі цифрові копії можуть працювати як боліди «Формули-1», що мають понад 250 датчиків, і які оновлюють свій цифровий двійник під час гран-прі. Але замість інженерів-механіків за їхньою роботою спостерігатиме сімейний лікар.
Таким чином, невдовзі людина, яка створила штучний інтелект, може стати не тільки його заручником. А й другосортною копією…
Підготував
Руслан УСТИМЧУК.
Ілюстративні фото з відкритих джерел.