Кількість мала – користь велика  

«Я шанувальник вашого тижневика більше десяти років. Мені подобається, що ви друкуєте матеріали, які турбують простих людей. Особливо актуальні ваші публікації в період російсько-української війни, які допомагають людям зрозуміти «братовбивчу» сутність росіян. Не оминаєте ви і проблем, пов’язаних зі здоров’ям, що також важливо для пересічних читачів. Цікаві бесіди на медичні теми журналістів Володимира Приходька і Сергія Цюриця з доктором медичних наук Григорієм Стеценком. Я маю вищу гуманітарну освіту, але досить примітивні мої знання про вітаміни та їх вплив на здоров’я людини. Особливо ця проблема загострилася зараз у час війни. Як бути військовим на передньому краї, їх рідним, що знаходяться у постійному стресі. Одна з моїх знайомих так зажурилася за сином, що вже недалеко і до цукрового діабету. Мабуть, кожен із нас ще у мирний час відчував на собі дефіцит вітамінів особливо узимку, коли відомі овочі і фрукти, багаті на вітаміни, коштують дорого. Багатим людям грошей вистачає, щоб їх придбати, а ось малозабезпечені люди, особливо пенсіонери, не завжди можуть їх придбати для забезпечення свого здоров’я. Коли ж купують, часто чути їх: «Занесу хворому у лікарню». Зараз, коли в громадах господині-волонтери дбають про «воєнні поставки» продуктів, також часто виникають питання, а як цю «продуктову допомогу» максимально наситити вітамінами, корисними мікроелементами. Хотілося б знати від фахівців про роль та значення вітамінів для організму і наших воїнів, і їхніх рідних, що знаходяться увесь час в стресовому становищі, і для кожної пересічної людини. Завчасно дякую. Петрук І. В. Підгайцівська громада».  

Ми попросили відповісти на це запитання медичного консультанта нашої газети – професора, доктора медичних наук Григорія Семеновича Стеценка.  

– Григорію Семеновичу, що б Ви відповіли нашому читачеві?  

– Людський організм без вітамінів існувати не може. Потрібно їх мало, але користь від них велика. «Полум’ям життя» називають вітаміни. Щоб усвідомити значення і вплив вітамінів на здоров’я, потрібно заглибитись у філософію харчування… На третій день утворення світу Адамові і Єві було послання Бога: «Даю вам усяку траву і насіння, все, що живе і рухається, для їжі. Даю вам 120 років життя (Біблія, книга «Буття», гл.1,3,6,9). Наукою доведено, що у «божій їжі» є все необхідне для життя людини: білки, жири, вуглеводи, мінерали, вітаміни та інші харчові речовини. Але вчені, лікарі спостерігали, що у людей, які довго споживали одноманітну і консервовану їжу і не отримували свіжих овочів і фруктів, виникали хвороби: цинга, куряча сліпота, рахіт, поліневрит та інші недуги. Японський лікар Танакі у 1887 році довів, що захворювання поліневритом у японських моряків можна попередити, зменшуючи у раціоні кількість полірованого рису, натомість збільшуючи кількість овочів та молока. Голландський лікар Ейкман у 1897 році встановив, що кури на його фермі і хворі в тюрмі (а він був тюремним лікарем) важко хворіли, якщо харчувалися очищеним рисом. При додаванні неочищеного рису і висівок кури і люди одужували. У 1912 році польський вчений Функ виділив із оболонки рису активну речовину, якою лікували поліневрит. Враховуючи значення подібних речовин для життя, вчений назвав ці сполуки вітамінами (від латинського «віта» – життя). Вітамін, яким лікували і запобігали захворюванню поліневритом дістав назву вітамін В. Згодом було виявлено, що вітамін В, це комплекс компонентів, які зустрічаються у природі разом, тому з’явились назви вітамінів В2,В3, В4, В5 і т. д. Першому вітаміну із комплексу було присвоєно назву вітамін В1. Майже одночасно із вершкового масла і яєчного жовтка виділений вітамін А. Наступними стали вітамін С і вітамін Д.  

– Скільки вітамінів сьогодні відомо?  

– Зараз із харчових продуктів виділено більше 20 вітамінів (п’ять розчинних в жирах – А, Д, Є, К, ФV), десять розчин6них у воді (В1, В2, В3, В5, В6, В10, В12, С, V) і дев’ять вітаміноподібних (В4, В8, В11, В13, В15 та ін..). Відокремлення вітамінів у групи вітаміноподібних чисто умовне. Надходять вітаміни в організм людини переважно з продуктами органічного походження, в яких вони синтезуються, менше з продуктами тваринного походження. Тепер сформувалася ціла галузь знань — вітамінологія.  

– Серед усіх вітамінів частіше на слуху вітамін С. Яка у нього «біографія»?  

– У 1535 році для учасників експедиції в Атлантичному океані в трюми корабля заклали необхідні продукти харчування, але морські коки не знали або забули до існуючих харчів додати свіжих овочів і фруктів. За період плавання 25 членів екіпажу зі 100 загинули. Останні скаржились на загальну слабкість, втрату апетиту, кровоточивість ясен. Капітан прийняв рішення зупинитись на одному із островів Північної Америки. В очікуванні близької смерті хворі у відчаї молилися за спасіння. Спасіння прийшло від індійця, який напоїв команду відваром хвої і хворі одужали. Речовина, яка врятувала життя морякам, сьогодні відома як вітамін С. У 1754 році вчений Джеймс Лінд написав трактат про цингу (так називали хворобу, якою хворіли моряки) і рекомендував вживати лимонний сік.  

– Окрім хвої і лимонного соку, відомих з історії, де ще знаходиться вітамін С?  

– Вітамін С, відомий як аскорбінова кислота, знаходиться у всіх овочах, фруктах і ягодах. Найбільше аскорбінової кислоти міститься у шипшині, чорній смородині, капусті, помідорах, червоному перці, картоплі та ін..  

– А які прояви дефіциту вітаміну С у людини?  

– Перші прояви дефіциту вітаміну С у жінок і дітей проявляється на тілі – появляються синяки при незначному натисканні на тіло. У чоловіків – кровоточивість ясен при чищенні зубів. Ясна набрякають, стають рихлими і створюються ясенні кишені, які інфікуються. Така картина відомої хвороби пародонтоз. В нормі тканина ясен щільно охоплює основу кісткового зуба і не кровоточить, навіть якщо чистити зуби щіткою із шорсткою щетиною. У людей похилого віку ознаками дефіциту вітаміну Д є зморшки, втрата еластичності шкіри, випадіння зубів, хрупкість кісток, а це насправді симптоми цинги.  

– А як зберегти вітамін С?  

– Вітамін С швидко руйнується при наявності вологи і тепла. Ферментативне руйнування здійснюється шляхом приєднання кисню. Активність ферментів досягає максимуму при температурі 40-60 градусів. Нагрівати продукти потрібно швидко, щоб ферменти менше руйнували вітамін С. Наприклад, картоплю слід опускати в киплячу воду і не дуже великими шматками. Чим вони менші тим менше вітаміни переходять в узвар, які бажано вживати у їжу. Заморожені овочі при варінні необхідно опускати в киплячу воду. Накриття каструлі кришкою скорочує доступ кисню і зменшує втрату вітаміну С вдвічі (порівняно з варінням без кришки). При викурені однієї цигарки курильник спалює у своєму організмі 25 мг (чверть добової дози вітаміну С. Якщо картопля в суп чи борщ у процесі приготування втрачають майже половину вітаміну С, то після тригодинного стояння на плиті, вони втрачають ще 20- 30 відсотків.  

– Так що – три-п’яти добові борщі можна сміливо віддавати москалям?  

– Москалям нічого не потрібно віддавати, хотілося б, щоб вони взагалі від нас відчепилися. Але й самим їсти такі борщі не варто, бо користі з них ніякої не буде.  

– Як накрити стіл, щоб було достатньо вітаміну С?  

– Доступним джерелом вітаміну С являються цитрусові: у склянці свіжого апельсинового соку міститься близько 100 млгр вітаміну С. В одному стручку солодкого червоного перцю може бути 300 млгр вітаміну С. У порції помідорів, салату, полуниці, капусті в середньому міститься 30-50 млгр, але при варінні овочів втрачається 50-90 відсотків вітаміну. В одній порції яблук і груш, бананів і картоплі міститься всього 20-30 млгр вітаміну С. У тваринному маслі і сирах, в яйцях і хлібних виробах немає аскорбінової кислоти, а в молоці або у вареному м’ясі майже немає. На столі завжди повинні бути свіжа зелень, овочі і фрукти. Сьогодні свіжі заморожені овочі і фрукти доступні увесь рік, але дефіцит вітаміну С до цих пір розповсюджений, особливо серед малозабезпечених та людей похилого віку. Це пов’язано не тільки з рівнем доходів, а з неправильними харчовими звичками.  

– У критичний період спалаху ковід 19 з’явилася інформація про позитивний вплив вітаміну Д при лікуванні. Хотілося б знати більше про цей вітамін і яку роль він відіграє в організмі людини?  

– Він впливає на кальцій і фосфор, які забезпечують міцність кістково-м’язової і нервової системи. Нестача вітамінів Д у дітей проявляється у вигляді захворювання, яке називається рахітом. Дорослі люди з дефіцитом вітаміну Д і кальцію – нервові, швидко споживають їжу з повітрям, а потім страждають відригуванням. Повітря розтягує кишківник і викликає болі. Виникає також декальцифікація кісткової тканини. Через це трапляються переломи кісток. Особливо небезпечні переломи шийки стегна. При «вимиванні» кальцію із акулових кісток зуби розхитуються, не рідно пацієнти скаржаться на зубних лікарів у випадку розхитування зубних протезів, але лікарі не винні в тому, що пацієнти погано харчуються і не турбуються про здоров’я своїх кісток. Сьогодні багато людей хизуються з екранів білозубими протезами, але кожен із них хотів би мати 32 власних зуби, що надійно сидять у яснах. Доречний вислів: «Без вітамін Д і кальцію в оселі царюють роздратованість і неспокій, а з ними – врівноваженість і спокій».  

– У яких продуктах знаходиться вітамін Д?  

– У звичайних продуктах харчування вітаміну Д зовсім мало. Риб’ячий жир єдиний з доступних натуральних продуктів, який містить вітамін Д в доступній кількості. Значна кількість вітаміну Д в рибній ікрі (300 млгр на 100 грамів), але цей продукт не по кишені для пересічного жителя. Вітамін Д може утворюватися у продуктах, які мають жир, якщо опромінювати їх ультрафіолетовим світлом – відомий препарат Віостерол. Найдешевшим природнім засобом отримання вітаміну Д у великій кількості – це дія ультрафіолету на шкіру людини, на якій зберігається природна жирова плівка. Але влітку ультрафіолетові промені досягають лише верхніх поверхів багатоповерхівок, а зимою майже не проникають через атмосферу. Якби повітря міст не були забрудненими, якби люди не закривались одягом від сонця, рідше сиділи у закритих приміщеннях, не користувалися щодень милом і гарячою водою, тоді б сонячне проміння забезпечувало нас цим вітаміном.  

– То виходить, що теперішня мода у хлопців і дівчат на подерті джинси та сорочки, виправдана потребою цього вітаміну?  

– Можливо, на підсвідомому рівні це й здійснюється. Хоча все ж, на мою думку, це більше стосується модних тенденцій.  

– Але ж не входить у моду бути бруднулею… Це ж, судячи зі сказаного, щоб отримати побільше вітаміну Д, виходить, що не потрібно користуватися милом, вмиватися?  

– Якщо змити шкірний жир, як вийти на сонячне світло, вітамін Д не утворюється. Прийняти душ одразу після перебування на пляжі означає змити цей цілющий жир перш, ніж він потрапить в організм. Гаряча мильна вода залишає шкіру і зовсім без жиру. У старовину, коли люди багато рухались і потіли, а мило було доступне не кожному, і вартувало дорого і пахнуло не зовсім приємно, милися раз на тиждень, так звані «лазні по суботах». Було традиційно протягом тижня шкірний жир не турбувати, він залишився на шкірі і на нього діяло сонячне проміння. За твердженнями білих переселенців, індійці не знали гарячої води і мила. Вони мали стрункі фігури, а зуби були білі і здорові. Англійський лікар Маккарісон звернув увагу, що хвороба кісток була розповсюджена у сонячній Індії серед мусульманок, з юності вони закривали обличчя чадрою і рідко виходили із домівок, здоров’я їх швидко відновлювалися, як тільки вони отримували можливість бувати на сонці і споживати риб’ячий жир. Але прогрес «ощасливив» нас щоденним купанням і милом!  

– З колишніх закритих джерел просочилася інформація, що через нестачу вітаміну Є у космонавтів виникали проблеми зі здоров’ям. Який механізм дії вітаміну Є на організм людини?  

– Дійсно, з початком ери космічних польотів лікарям довелося мати проблему зі станом здоров’я у космонавтів, які протягом восьмиденного перебування у космосі були виснажені і страждали ослабленням серцевої діяльності. Лікарями був встановлений діагноз «малокрів’я», оскільки 20-30 відсотків червоних кров’яних тілець були зруйнованими. Але причина цього явища довгий час залишалася невідомою. Але в подальшому виявилося, що в повітрі, яким дихали космонавти, кисню було більше, аніж в земній атмосфері. Кисень у відсутності вітаміну Є руйнував ненасичені жирні кислоти, у результаті чого порушувалась цілісність клітинних структур, у тому числі і червоних кров’яних тілець. Після того, коли раціон космонавтів стали збагачувати вітаміном Є, недокрів’я більш не виникало.  

– А як вирішується питання з нестачею вітаміну Є у сучасній медицині?  

– Якщо вагітним не вистачало вітаміну Є, то новонароджені діти були слабкі. Вони не «держать головку», пізно починають сідати, повзати, стояти і ходити. Доведено, що у недоношених дітей, як правило, виражений дефіцит вітаміну Є. Це пов’язано з тим, що у середовищі, де розвивається зародок, кисню відносно мало, а одразу Кількість мала – користь велика після пологів при першому вдиханні кисень починає руйнувати незамінні жирні кислоти. Коли при «спасінні» недоношених новонароджених розміщають у «кисневу палатку» з підвищеним вмістом кисню у них з’являється враження очей. Можливо, однією з найрозповсюдженіших серед дітей близорукості є несвоєчасно розпізнаний дефіцит вітаміну Є. Малокрів’я, обумовлене дефіцитом вітаміну Є, може розвинутися у будь-якому віці. Така анемія, схожа на анемію внаслідок дефіциту заліза і щоб їх розпізнати, потрібно зробити аналіз на вміст вітаміна Є у крові. Така ситуація ускладнюється тим, що деякі препарати заліза руйнують вітамін Є і лікування цими препаратами не завжди бувають ефективними.  

– У яких харчових продуктах знаходиться вітамін Є?  

– Горіхах, пшеничних зародках, олії холодного пресування, цільнозернистих хлібобулочних виробах та кашах. За оцінками дослідників раніше добова норма вітаміну Є складала не менше 150 МЄ, а після того, як зроблено вибір на користь борошна тонкого помолу, виключення з раціону пшеничних зародків воно скоротило до 7 МЄ. Якщо сьогодні раціон харчування не збагачувати добавками вітаміну Є, то виникає загроза розвитку найрізноманітніших захворювань. На жаль, до цих пір очищується борошно і рафінується олія, витісняючи тим самим вітамін Є з основних його джерел.  

– При лікуванні Ковід 19 лікарі використовують кисень під тиском в апаратах ШВЛ, а чи не сприйняло це руйнуванню киснем червоних кров’яних тілець і виникненню ускладнень?  

– При використанні ШВЛ для лікування Ковід 19 передбачено все необхідне, щоб не було ускладнень, але, на мій погляд, це потребує скрупульозного вивчення або бодай консультацій з профільними фахівцями.  

Надходження в організм людини вітамінів, яка перевищує добову потребу, може призвести до гіпервітамінозу. В реальних умовах життя при надходженні вітамінів тільки з їжею, гіпервітамінозів практично не буває. Характерні клінічні ознаки інтоксикації проявляються, коли дози вітамінів перевищують фізіологічні потреби у сотні чи тисячі разів. Характерні абсолютно безпечні рівні вживання вітамінів А, В, які перевищують середньодобову потребу у десять разів, вітаміну С і В6 у сто разів, вітаміну Є, В1, В2 – більше, ніж у сто разів.  

– А чи можливе накопичення запасів вітамінів в організмі?  

– При повноцінному харчуванні в організмі здорової людини створюється депо вітамінів, яке використовується для вирівнювання коливань надходження вітамінів з їжею. Наприклад, забезпечення здорової людини вітамінами за рахунок депо при повному їхньому заповненню для вітаміну Д12 – 3-5 років, вітаміну А – 1-2 роки, вітаміну С, В2, В6 – 2-6 тижнів, вітаміну В1 – 4-10 днів. При стресах потреби вітамінів різко підвищуються і добове їх надходження недостатнє.  

– Повномасштабне вторгнення рф в Україну принесло страждання в наші родини. Військовослужбовці Збройних сил України, інших військових формувань героїчно захищають нашу державу, народ, виборюючи право на життя та вільний розвиток незалежної держави. Чи можете Ви надати певні рекомендації стосовно вживання вітамінів за таких умов особами, які знаходяться на передовій?  

– Передовсім маю зазначити, що війна, окрім всього іншого, – це постійне джерело психоемоційного напруження, хронічне стресове навантаження на організм захисника, його фізичний та психічний стан. Хронічна нестача нормального сну, – ще один із важливих провокуючих факторів виникнення розладів здоров’я у такий час. Нерідко військові діють на межі своїх можливостей, а іноді – і за цими межами. Саме тому одним із елементів їх підтримки є намагання забезпечити якісне повноцінне харчування, яке б, серед іншого, містило необхідну кількість поживних речовин та вітамінів. Це важливо з багатьох причин, проте основна із них, – запобігання хронізації стресу, мінімізація його ускладнень. Зараз, у зимовий період, коли ускладнена можливість доставляти вітаміни у вигляді свіжих фруктів та овочів, на перший план виходять так звані вітамінно-мінеральні комплекси. Волонтерам та благодійникам, які бажають допомогти військовим через закупівлю та доставку для них вітамінно-мінеральних комплексів, варто звернути увагу на такого роду продукцію, яка розрахована для спортсменів на період інтенсивних тренувань та змагань.                                                                              

– Немає сумніву, що багато вітамінів науці ще доведеться відрити у наступне десятиріччя чи й сторіччя. Існуючі синтетичні вітаміни не зможуть повністю замінити натуральні, використовувати необхідно вітаміни із натурального харчового раціону.  

– Дякуємо за цікаву розмову, бажаємо Вам, Григорію Семеновичу, у ваші 80 років бути таким же актив ним вболівальником за здоров’я нашого народу і сподіваємося, що у наступних інтерв’ю Ви розкажете про користь інших вітамінів.  

Володимир ПРИХОДЬКО,  

Сергій ЦЮРИЦЬ   

Фото з відкритих джерел. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *