Російська Федерація примусово утримує близько 14 тисяч цивільних українців

Про це заявив розповів під час пресконференції “Повернути означає врятувати” уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець

Загалом журналісти ставили запитання щодо повернення додому громадян України, застосування тортур щодо них зі сторони РФ, а також порушували інші теми: наприклад, незаконної паспортизації українців на ТОТ, перевищення повноважень працівниками ТЦК тощо. 

Серед інших основних порушень Женевських конвенцій: застосування тортур (фізичного та сексуального насильства) щодо українців, а також вбивства військовополонених. 

За останній час ООН нарешті зафіксувала ці порушення з боку РФ. Так, Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні підтвердила 32 випадки страти російськими окупантами українських військовополонених лише за три місяці. Також за оцінкою спеціальної доповідачки ООН, 90% українських військовополонених під час перебування в російському полоні зазнають тортур. Навіть під час останнього повернення 75 українських військовополонених, усі заявили, що потерпали від катувань. 

Діти в окупації. Ще одна болюча тема.
Ми намагаємося повернути дітей уже зараз. Оскільки РФ перевиховує їх й намагається стерти українську ідентичність дітей: змушує співати гімн Росії, вступати до мілітаризованих дитячих організацій у РФ… Тобто готує наших дітей до того, щоб вони стали російськими військовими. 

Найбільша складність у тому, що в нас немає механізму, як підтвердити, що будь-яка дитина перебуває на ТОТ України або у РФ. А також – дуже складно шукати місце перебування дітей, оскільки Росія максимально їх приховує. Кожне повернення – це як маленька спецоперація. Для цього працює велика команда людей. Також наразі повертати дітей нам допомагають партнери, наприклад, Катар. 

Ще один момент. Наразі близько 400 українських жінок перебувають у РФ у неволі. Ми неодноразово порушували питання організувати окремий обмін щодо їхнього повернення додому: саме жінок. Наразі ми далі над цим працюємо. Нагадаю, що раніше в Україну повернулося 108 жінок-військовополонених.

За його словами, цивільні – найскладніша категорія для повернення з Росії. Це пов’язано з тим, що до цивільних не можна застосовувати процедуру обміну: адже цивільні – це незаконно позбавлені особистої свободи, й якщо трапилося так, що цивільну особу затримали – вона має бути негайно звільнена. А також з тим, що росіяни намагаються зробити із цивільних громадян злочинців й виносять їм судові вироки.

Наразі понад 14 тисяч осіб вважаються зниклими безвісти за особливих обставин. “В це число включені громадяни України, яких Росія затримувала від з 2014 року. На території Республіки Крим, на території Донецької та Луганської області й від початку повномасштабного вторгнення на території всіх територій України, які перебували або перебувають під окупацією”, – сказав Лубінець.

Наш кор.

Світлина з відкритих джерел

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *