Металеві таблички, які як трафарети використовувалися для пропагандистського впливу на російських окупантів від 1944-го і в подальші роки, знайшли в селі Ощів Горохівської територіальної громади та передали в музей.
Директор музею Олег Дергай одному з місцевих медіа, як пише «Історична правда», повідомив, що трафарети випадково розкопали на одному з обійсть під час будівництва. Вони пролежали в землі на глибині 1,5 метра не менше 80 років.
«Найімовірніше трафарети використовували для написів на стінах. Про це свідчать цвяхи більших та менших розмірів, призначені для кріплення. Таблиці є досить об’ємними. В основному – 53 на 25 сантиметрів, що дозволяло вмістити великий обсяг тексту. Написи на трафаретах – українською та російською мовами. Останньою – звернення до росіян із закликом повалити більшовицьку владу та створити свою незалежну державу», – розповів Олег Дергай.
Замість російської літери «и» в написах на табличках часто використовується українська «і». Це дозволяє припускати, що людина, причетна до написання даних пропагандистських текстів володіла російською мовою недосконало.
Не меншої уваги заслуговує манера виготовлення трафаретів. Наочним прикладом є елементи укріплення пошкоджених або невдало написаних літер. Такими, зокрема, є алюмінієві та мідні дротики, а також звичайні металеві заклепки.
«Ці таблички, ймовірно, належали повстанцям Горохівської округи ОУН та УПА та використовувалися від 1944 року. Вони містили заклики до свободи і незалежності. Зокрема, спонукали народ боротися з радянськими й німецькими окупантами», – пояснив Олег Дергай.
Як відомо, у колишніх Горохівському, Локачинському та Володимир-Волинському районах в результаті наочної агітації ОУН та УПА у 1944 р. був найвищий відсоток дезертирства з армії «других совєтів».
Остап КАЛИНА.
На фото «Історичної правди»: один із трафаретів.