Ластівка гніздечко звила в стрісі…

Ластівка

За популярністю серед людей ніякий птах не може зрівнятися з лелекою. Але на Волині є чимало інших дивовижних та прекрасних пташок. Наприклад, ластівки. А що ми про них знаємо?

Ластівка сільська має довгий роздвоєний хвіст з глибоким вирізом, тонкі крила. У повітрі ця пташка здійснює запаморочливі акробатичні трюки. Ластівка має яскраве оперення: на спині блискуче пір’я, а черевце–біле. Довжина тіла 10–16 см, довжина крила 8,1–9,5 см, маса 17–27 г.

Ластівку сільську легко впізнати по яскравому, блискучому, синьо-сталевому оперенню з фіолетовим відливом і характерній формі хвоста з глибоким розрізом і довгим хвостовим пір’ям з боків. Влітку, заглянувши під дах хліва, майже завжди можна побачити приліплене до стелі характерне, схоже на чашу гніздо цієї пташки. Восени можна спостерігати за ластівками, що збираються у великі зграї перед відльотом на місця зимування її.

Також «Вікіпедія» пише, що ластівка є перелітним птахом, тому восени вона залишає місця гніздувань і відлітає на південь. У помірному кліматі взимку цей птах не знайшов би достатньої кількості літаючих комах – свого основного корму. Ластівка линяє після повернення з місць зимування. Цим вона відрізняється від більшості інших перелітних птахів, линька в яких відбувається відразу ж після гніздування.

Перед осінніми перельотами сільські ластівки об’єднуються у великі зграї, які можуть нараховувати декілька сотень, а іноді й тисяч птахів.  Живуть колоніями по 20-30 пар, маючи будиночки тісно один до одного.

Ластівка, за винятком періоду гніздування, веде колективний спосіб життя. У період розмноження вони живуть парами. У цей час пара охороняє свою невелику територію навколо гнізда. Нерідко під одним дахом хліва або будівлі гніздується відразу декілька пар. Шлюбний період у ластівок починається в травні. Під час спорудження гнізда обидва птахи збирають маленькі грудочки землі і змочують їх слиною. З цього матеріалу самка формує гніздо у вигляді чашки, яке облаштовують обидва птаха. Пташенята викльовуються через 13-18 днів. Корм для них добуває як самка, так і самець. У сприятливий рік ластівки можуть гніздуватися двічі або навіть тричі.

Тож на початку червня пташенята 2024 року починають «ставати на крило». Часто невмілі і неокріпші пташенята падають на землю, а тому можуть стати здобиччю свійських і диких хижаків. У таких випадках пташечки потребують допомоги людей.

Ластівки корисні для природи, адже споживають велику кількість комах.

Їх любить український народ, складаючи приказки. Наприклад:

«Я вночі сплю, і як ти мені приснишся, моя аж звеселиться й заграє, як ластівка на сонці» (Панас Нечуй-Левицький, «Кайдашева сім’я»). «Дочка – як ластівка: пощебече, пощебече та й полетить» («Українські народні прислів’я та приказки»).

А ще ж пам’ятаємо пісенне «Ластівка гніздечко звила в стрісі…».

Роман УСТИМЧУК.

На фото Оксани РОГАЧ: ластівка на подвір’ї житлового будинку в одному з сіл Луцького району.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *