Уже всьоме у селі Мельники Шацької громади Ковельського району, неподалік кордонів України з Польщею та білоруссю, 29 вересня відбулося вшанування полеглих у нерівному бою з рашистськими окупантами 28 вересня 1939 року жовнірів Війська Польського і Корпусу охорони пограниччя. 85 років тому вони віддали своє життя в бою проти кремлівських окупантів. А Україна вже понад 10 років також веде нерівну боротьбу зі східними орками задля Перемоги світла над темрявою!
У спільному вшануванні полеглих взяли участь військовослужбовці Сил оборони України, посадові особи органів волинської обласної районної та селищної влади, громадські діячі, молодь, духовенство, прикордонники обох держав, місцеве населення.
Ініціатива гідного ставлення до спільних сторінок історії України та Польщі і взаємної протидії новітній збройній агресії росії належить громадській організації «Форум українських журналістів» та її очільнику Володимиру Данилюку, який сьогодні боронить країну від російського агресора в складі ЗСУ, та люблінській громадській організації «Srodowisko hufiec pracy» за підтримки Генерального консульства Республіки Польща в Луцьку.
Жалобні заходи пройшли на сільському цвинтарі, де місцеві мешканці у далекому 1939 році і поховали загиблих у нерівному бою зі східною ордою польських військовослужбовців. Нині тут споруджено пам’ятник. А поруч уже 6 могил Захисників України, які полягли на фронтах російсько-української війни після повномасштабного вторгнення заклятого ворога.
Спільну заупокійну молитву звершили римо-католицькі і православні священники. Після офіційних виступів було поклали квіти і запалено пам’ятні лампадки, і польським, і українським полеглим воїнам.
Невід’ємною частиною меморіалу стали символічний забіг на символічну дистанцію 1939 метрів під назвою «Біг миру», а також висаджування дерев на пам’ятній алеї.
85 років тому польські військовослужбовці зі зброєю в руках воювали проти російських загарбників. А зараз українці на сході, півночі та півдні нашої держави не лише захищають нашу державність від кремлівських окупантів, але й стали щитом оборони не тільки для країн ЄС, але й усього цивілізованого світу.
Уже після завершення урочистостей організатори розмірковували, як модернізувати цей захід. Попередня ідея: на майбутнє для дітей та ветеранів залишити дистанцію 1939 метрів. А от для всіх інших запропонують довгу. Ймовірно, 2024 метрів: якщо до завершення року Україна таки отримає Перемогу над рашистами. А якщо доведеться ще воювати, то дистанція стане на метр довшою…
Сергій ШРАМЧУК.
Фото Ольги ДАНИЛЮК.