Так коли ж насправді розпочалася Друга світова? А коли закінчилася?

Початок ДРугої світової Карпатська Україна Волинь угорські окупанти

Понад 10 років триває російсько-українська війна, котра по суті стала третьою світовою. Ми не знаємо, коли вона завершиться. І нічого дивного: українці ніяк не можуть визначити, коли ж для них розпочалася, а коли закінчилася Друга світова?!

Отже, 5 жовтня у м. Львові відбулася презентація нової книжки видавництва «Локальна історія»: «Коли спалахне війна? 1938. Аналіз кризи» Пйотра Маєвські.

Як пише «Історична правда», у книжці йдеться про те, як демократичний Захід у 1938 році намагався уникнути великої війни, але заохочував нацистського агресора до дії. Мюнхенська угода стала кульмінацією політики умиротворення, брутально знищивши суверенітет молодої Чехословацької Республіки на догоду ілюзорному миру.

«Історична правда» пише:
«Пйотр Маєвські майстерно аналізує міжнародну кризу, у яку світ занурився напередодні Другої світової війни. Ледь не щоденна реконструкція подій, надзвичайна увага до деталей, залаштункові розмови політиків, протистояння розвідок, аналіз психотипів головних дійових осіб, їхня сила та безсилля витворюють динамічний сюжет, у якому напруга зростає із кожною сторінкою. Читач стає очевидцем і разом з протагоністами переживає увесь буремний 1938 рік, опиняючись у вирі політичного трилера, на жаль, з відомим фіналом»…

Утім, фінал відомий не зовсім… Усталено, що для України як частини території поневолених народів ссср Друга світова війна розпочалася 1 вересня 1939 року одночасно з нападом «третього рейху» на Другу Річ Посполиту, яка з 1921 року за радянсько-польським договором окупували Західну Україну загалом і Волинь зокрема. 17 вересня до нацистських окупантів підключилися війська ссср, 28 вересня 1939 року Берлін та Москва підписали договір про «дружбу та кордони»…

Але ж фактичним розчленуванням Чехословацької Республіки в 1939 році, яку поділили між собою німецькі, угорські і навіть частково польські окупанти, агресори реально розпочали Другу світову війну! В тому числі збройною агресією проти частини України, адже 15 березня 1939 року українці Закарпаття, які в Чехословацькій Республіці до 28 жовтня 1938 року мали статус автономії з назвою «Карпатська Русь», проголосили Незалежність! Молода Українська Республіка отримала Конституцію, Гімн «Ще не в мерла Україна…», синьо-жовтий державний прапор і назву «Карпатська Україна». І що?

адольф гітлер віддав її на поталу… угорським окупантам. Мадяри здійснили збройну агресію, і за кілька тижнів окупували українську землю, знищивши українську державність. До кінця квітня в м. Хусті працювала евакуаційна урядова комісія, і на цьому історія ставить крапку в існуванні Карпатської України. Президент Августин Волошин, урядовці та парламентарі евакуювалися в Румунію. Потім був репресований сталінським режимом.

Угорські окупанти щодо українців діяли так само жорстоко в 1939 році, як путінські головорізи тепер: відомий розстріл мадярами групи українських полонених січовиків… Всього мадярські карателі вбили до 6500 українців та загарбали українську землю аж до 1944 року, коли вона повернулася в лоно України.

До речі, мадяри як союзники гітлерівського рейху, як окупанти знищували українців у 1941-1944 рр. і на Волині, адже здійснювали охорону всіх існуючих залізниць. І за це також ніхто з угорців досі не відповів!

Та й дата закінчення Другої світової війни – 2 вересня 1945 року – теж викликає сумніви. Бо якщо вона дійсно завершилася після капітуляції Японії перед союзниками по антигітлерівській коаліції, то як тоді оцінювати збройну боротьбу Української Повстанської Армії, котра розпочалася як мінімум у жовтні 1942 року і тривала ще понад 10 років після 2 вересня 1945 року на українській етнічній території?

Остап КАЛИНА.

На фото з архіву: розстріл угорцями січовиків на Татарському перевалі поблизу с. Ясіня, березень, 1939 року; Президент Карпатської України Августин Волошин; відділ УПА в Карпатах, 1947 рік; підписання японцями капітуляції, 2 вересня 1945 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *