Хто розкопав заповідне озеро Оляндерське?

Озеро Олеандра Турійський район заповідник розкопали канал

Якщо раніше на берегах карстової водойми з цілющою водою просто виростала незліченна кількість дачних будиночків, то віднедавна процес «окупації» набув нових форм. Від гідрологічного заказника «Олеандра» до приватної земельної ділянки розрили… цілий канал. Хто копав і для кого?

У сюжеті ТРК «Аверс», на який посилаються журналісти з ІА «Волинські новини», здійснена фундаментальна спроба докопатися до істини в історії цієї копанки.

Насамперед, про озеро Олеандра, що в Турійській громаді, яке місцеві називають «Оляндерським», оскільки, за легендою, до початку Другої світової війни тут було поселення вихідців із Нідерландів.

Воно має площу майже 31,5 га. Це територія заповідника місцевого значення, де у водоймі є цілющі властивості, унікальний рослинний і тваринний світ.  Статус заповідної водойма отримала у 1994 році, реорганізована у 2000 році на підставі рішення Волинської облради від 30 травня 2000 року. Перебуває у віданні Турійської селищної ради нині Ковельського району.  

Це озеро карстового походження. Олеандра площею 20,2 га, середньою глибиною 7,5 м, максимальною 21,7 м із рівним піщаним дном, лише частково замуленим у прибережній частині, прозорою водою. Береги озера піщані, лише західне узбережжя заросло повітряно-водними макрофітами.
Але навкруги гідрологічного заказника розбирають землю та зводять великі паркани. Один із них стоїть прямо на дорозі, а за ним територія, що перешкоджає вільному доступу до озера.
ІА «Волинські новини» зазначає:

«Місцеві подейкують, що сюди часто навідується голова Турійської селищної ради Олексій Безсмертний. В останній звітній декларації вказано, що пан голова не обзавівся нерухомістю. Натомість його дружина є власницею п’ятьох земельних ділянок загальною площею майже 3,5 гектара.
Господарів вдома не було, тож увійти на територію журналістам не вдалося. Єдиний шлях – в обхід через хащі й очерет. Але пройти далі неможливо, бо рів, що прорили з озера на земельну ділянку, занадто глибокий. Канал йде до земельної ділянки тих, хто хотів усамітнитися.

«Це територія селищної ради. Але окремі ділянки, мабуть, ще раніше взяли в Держгеокадастру. Там виділяли й нашим хлопцям, які були в АТО, по 12 соток. Майже всі землі для садівництва. Щодо передачі землі на береговій лінії, то теж питання до Держгеокадастру», – прокоментувала староста села Новий Двір Руслана Веремчук».

Як так вийшло і хто намагається штучно змінити ареал озера? І в Турійську не дали відповіді.

Журналісти лише з’ясували, що цю земельну ділянку із цільовим призначенням під садівництво як подарунок отримала донька голови селищної ради Турійська. Проте від водойми до ділянки йде територія природно-заповідної зони, що належить громаді, яку заборонено привласнювати, а тим паче – рити на ній канали.

Журналісти викликали поліцейських. Разом із землевпорядником та старостою села Новий Двір пішли протоптаними стежками. Рів із озера веде до цілого басейну. За межами ділянки викопана водойма. У заповідній зоні цього робити не можна.

Наразі порушено кримінальне провадження за правопорушення у сфері довкілля. Хто винний – має виявити слідство».

Сам Роман Безсмертний ситуацію не коментував.

Роман УСТИМЧУК.

На фото ІА «Волинські новини» та «Вікіпедії»: озеро в наш час; літні принади заповідної водойми.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *