Як захистити національного виробника?

Федерація роботодавців УКраїни захист національного товаровиробника

Федерація роботодавців України не втомлюється стукати в усі владні двері, щоб створити для вітчизняних товаровиробників цивілізовані умови ведення бізнесу як всередині держави, так і на міжнародному рівні. Що в результаті?

Цими днями відбулося важливе засідання Комітету торговельного захисту національного товаровиробника та конкурентної політики ФРУ за участі Торгового представника України Тараса Качки та за головування Ігоря Гольченка, віце-Президента «Союзу хіміків України», який очолює Комітет ФРУ. Обговорили та проаналізували поточні проблеми торговельної політики, захист національних виробників і шляхи розвитку торговельних відносин як на внутрішньому, так і на міжнародному ринку.

До Федерації роботодавців України, як відомо, входить Волинське обласне об’єднання організацій роботодавців на чолі з Петром Пилипюком.

У пресслужбі ФРУ нагадали: з початку повномасштабного вторгнення російських окупантів Україна зазнала серйозних економічних викликів, зокрема, значного зростання імпорту. Згідно з інформацією від «Укрпромзовнішекспертизи», негативне зовнішньоторговельне сальдо за останні роки збільшилося вдвічі: з 15,3 млрд дол в 2022 році до 29 млрд доларів США у 2024 році. Минулого року Україна експортувала 41,7 млрд «зелених», а імпорту було завезено на 70,7 млрд «баксів». Імпорт зріс не лише за рахунок продукції ОПК, а й в тих сегментах, де є власне виробництво.

Тому один із головних акцентів засідання – необхідність пріоритетного розвитку українських виробників і пошук ефективних механізмів торговельного захисту на внутрішньому та зовнішньому ринках.

Торговий представник України Тарас Качка зазначив, що на даному етапі світова торгівля переживає не період торговельних воєн, а період «точкових рішень», коли необхідно працювати над врегулюванням торгівлі конкретними товарними групами.

Також Тарас Качка закликав бізнес бути проактивним у відстоюванні своїх інтересів, при цьому зазначивши, що саме звернення підприємців стає основою для захисних дій Мінекономіки, підкреслюючи консолідуючу роль ФРУ, яка стає площадкою для співпраці між бізнесом і владою.

Учасники підняли питання узгодження політик, які можуть сприяти розвитку внутрішнього виробництва та зменшення залежності від імпорту.

Заступник генерального директора ФРУ Юлія Гончарова акцентувала на необхідності посилення контролю за імпортом продукцією, яка може містити компоненти та складові з ворожих країн. Вона наголосила, що необхідно удосконалювати законодавство у сфері санкційної політики для можливості більш детальної перевірки походження товарів і їх складових.

Проблема полягає в тому, що Закон України про санкції наразі не визначає товар як об’єкт регулювання, що ускладнює перевірку походження складових і компонентів товарів, у випадку, якщо товари надходять з третіх країн. Тому ФРУ неодноразово ініціювала внесення змін до законодавства, щоб забезпечити можливість перевірки товарів на обхід санкцій та синхронізувати законодавство України та ЄС у цій сфері.

Одним із важливих питань засідання стало обговорення торговельної угоди з Туреччиною. Законопроєкт щодо ратифікації цієї угоди вже знаходиться на розгляді Верховної Ради. Угодою передбачена можливість запровадження захисних заходів, у тому числі двосторонніх захисних заходів, не заборонено умовами Угоди, тому виробники можуть звертатися до Уряду для вирішення проблемних питань. Це дозволить Україні мати більший доступ до турецького ринку, і, водночас, не відміняє право на захист інтересів національних виробників.

Щодо Об’єднаних Арабських Еміратів, то вже 17 лютого цього року була підписана Угода про вільну торгівлю, і наразі тривають внутрішньодержавні процедури для її ратифікації. Угодою охоплено майже всі товарні групи, хоча є кілька виключень, зокрема, через релігійні переконання Еміратів. Важливо, що в Угоді передбачено скасування мита на певні товари одразу, а для інших – протягом 5 або 7 років. Також Угодою передбачено тарифні квоти для т.з. «чутливих товарів». Тобто в межах певних квот мито становить нуль, а поза квотою ставка мита для України фіксується на сталому рівні, незважаючи на зміни в Еміратах, з можливістю зниження при зниженні ставки в Еміратах.

У сфері торгівлі послугами також досягнуто значних результатів, зокрема дозволена частка іноземного капіталу, яка зазвичай становить 49%, для України може досягти 70%, а через кілька років – до 100%.

Підсумовуючи зустріч, учасники наголосили на важливості захисту українських виробників та внутрішнього ринку, зазначивши, що Мінекономіки активно працюватиме над підтримкою національного виробника. У разі порушень з боку конкурентів українському бізнесу рекомендовано звертатися через ФРУ. Крім того, важливо обачно реагувати на тарифні війни, маючи достатній досвід та розуміння ринку.

Як підкреслив Голова Комітету Ігор Гольченко, тільки через співпрацю бізнесу та влади можна ефективно захищати інтереси національних товаровиробників та розвивати економіку України в умовах глобальних змін.

Наш кор.

На фото пресслужби ФРУ: під час засідання комітету.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *