Відбулося засідання, присвячене питанням державного ринкового нагляду, боротьбі з нелегальним імпортом і створенню рівних умов для українських виробників.
Захід відкрив Голова Держпродспоживслужби Сергій Ткачук, який окреслив основні напрями роботи служби у 2024 році та ключові завдання на 2025 рік. Участь у засіданні взяли представники Держпродспоживслужби, бізнесу та Федерації роботодавців України, зокрема, заступниця генерального директора ФРУ з міжнародної діяльності та європейської інтеграції Юлія Гончарова.
Як повідомили в пресслужбі Федерації роботодавців України, учасники обговорили ключові теми, серед яких особливу увагу викликають такі:
1. Як захистити внутрішній ринок від неякісного імпорту, що шкодить українським виробникам?
2. Як Держпродспоживслужба сприяє розширенню експорту українських товарів?
Оскільки Волинське обласне об’єднання організацій роботодавців на чолі з Петром Пилипюком входить до складу та керівних органів ФРУ, то ця проблематика також важлива і для наших товаровиробників, які потребують захисту під час своєї зовнішньоекономічної діяльності та захисту від недоброякісної конкуренції з-за кордону.

Одним із важливих аспектів обговорення стала робота Держпродспоживслужби з перевірки імпортованої продукції. Зокрема, торік на кордоні вилучено з ринку 150 тон пестицидів, які не мали належних сертифікатів. Також було зупинено ввезення 20 тисяч тон зерна, що містило сліди несанкціонованих ГМО.
Основні заходи залишаються, на 2025 рік додаються нові аспекти, які поглиблюють контроль, розширюють використання нових технологій, зокрема, нових лабораторних тестових систем, та забезпечують додаткову просвітницьку діяльність серед виробників.
Ці дії не лише захищають споживачів, а й створюють рівні умови для українських виробників, які часто зазнають тиску з боку низькоякісного імпорту.
«Ми, як Федерація роботодавців України, вважаємо, що справедливий ринок – це можливість для українських компаній конкурувати чесно», – зазначається в повідомленні.
На засіданні також обговорювали розширення доступу українських товарів до зовнішніх ринків. Зараз ведеться робота з 80 країнами, і вже вдалося підписати важливі протоколи щодо експорту продукції до Китаю, Канади та Кувейту.
У 2025 році акцент зроблено на:
1. Аудити іноземних органів – буде проводитися перевірка та співпраця з компетентними органами країн-імпортерів для відкриття нових ринків для української продукції. Це означає, що Україна працюватиме над зменшенням бар’єрів для експорту через аудит і перевірку відповідності іноземним вимогам.
2. Контроль за повідомленнями про загрози – якщо надійде повідомлення через систему швидкого реагування (RASFF) про потенційні ризики щодо харчових продуктів або кормів, Держпродспоживслужба має взяти під особистий контроль з’ясування причин і вжити відповідних заходів.
3. Лабораторні дослідження відповідно до міжнародних вимог – для полегшення виходу на нові ринки буде забезпечено проведення лабораторних досліджень української продукції, зокрема за методиками, визначеними країнами-імпортерами, що гарантує відповідність міжнародним стандартам і вимогам.

Такі заходи допоможуть українському бізнесу уникати торгових бар’єрів та збільшувати експорт.
Підсумок:
«Федерація роботодавців України та Держпродспоживслужба продовжать спільну роботу над створенням прозорих та ефективних умов для бізнесу. Відкрита взаємодія держави, бізнес-спільноти та громадськості є запорукою чесної конкуренції, захисту ринку від нелегального імпорту та сприяння розвитку українського експорту. Учасники засідання погодилися, що конструктивний діалог і подальша співпраця допоможуть зміцнити економічну стабільність та забезпечити рівні правила гри для всіх учасників ринку».
Роман УСТИМЧУК.
На фото пресслужби Федерації роботодавців України: під час засідання.