Допомога поруч: куди звертатись жителям Волині за підтримкою?  

соціальна підтримка

Коли у родині виникають труднощі — втрата роботи чи вимушений переїзд — усе може змінити своєчасна підтримка. У такій ситуації на допомогу приходять соціальні послуги. Іноді достатньо кількох кліків на сайті громади, аби знайти шлях до змін. Саме так розпочалася історія виходу з кризи сім’ї Ірини — завдяки підтримці фахівців соціальної роботи.  

Ірина — мама трьох дітей. Її чоловік втратив роботу, а вона сама змушена була звільнитися через проблеми зі здоров’ям у найменшого сина. Накопичені борги та щоденний стрес були вже непосильні.  

На сайті громади, коли шукала для чоловіка контакти Центру зайнятості, жінка побачила інформацію про соціальні послуги. Вирішила дізнатися деталі та звернулася за консультацією. Так почався шлях супроводу цієї родини фахівцями соціальної служби.  

«Ми були без грошей, без надії, з постійними страхами за дітей. Я дуже боялася втратити родину. Працівники соціальної роботи допомогли пройти той складний період нашого життя. Вони врятували нас у прямому сенсі», — згадує жінка. 

Ірині допомогли отримати психологічну допомогу, оформити виплати та порадили чоловікові змінити кваліфікацію, аби знайти нову роботу. Такими були перші кроки виходу сім’ї із кризи.  

Складний емоційний стан, втрата роботи, вимушений переїзд або проблеми в сім’ї — все це може стати приводом звернутися до фахівців соціальної роботи. Історія цієї родини — лише один із прикладів, як вчасна підтримка може допомогти впоратись із труднощами, а дітям — залишатись у сімейному середовищі.   

Що таке соціальні послуги та де шукати фахову підтримку? 

Часто перше, що спадає на думку, коли йдеться про соціальну підтримку, — це субсидії та виплати. Наприклад, при народженні дитини або малозабезпеченим сім’ям. Але насправді держава може підтримати людину великою кількістю послуг. 

Про підтримку соціальних працівників можна дізнатися за місцем реєстрації або проживання. Людина, яка потребує допомоги, або її родичі, законні представники повинні звернутися з усною чи письмовою заявою до однієї з установ: 

управління (відділу, сектору) з питань соціального захисту у виконавчому органі сільської, селищної чи міської ради; 

центру надання адміністративних послуг (ЦНАПу); 

центру надання соціальних послуг.  

Також про можливості отримання соціальних послуг можна дізнатися у Центрах життєстійкості.  

Головне у наданні будь-якої соціальної послуги — не просто допомогти людині чи сім’ї впоратися з труднощами, але й залучити їх до ухвалення рішень, що стосуються власного життя і добробуту.  

У випадку Ірини та її сім’ї — фахівці соціальної роботи не лише надали необхідну допомогу, але й залучили родину до активної участі у розв’язанні своїх проблем. Ірина самостійно подавала документи на виплати, навчилася планувати сімейний бюджет, а її чоловік погодився пройти курси перекваліфікації. Такий підхід допоміг їм не тільки подолати кризу, але й стати більш стійкими до майбутніх викликів. 

Допомога і підтримка можуть знадобитися будь-якій людині чи родині. Це можуть бути українці зі статусом ВПО, люди з інвалідністю, літні люди без близьких поруч, діти з порушеннями розвитку, родини, які виховують дітей-сиріт тощо.  

Наприклад, сім’я переїхала до іншого міста через війну, а батькам вже третій місяць не вдається знайти роботу. Або дитина має труднощі розвитку та потребує постійної уваги, і мамі з татом потрібна підтримка. Домашнє насильство і загроза безпеці дитини чи дорослої людини — теж привід звернутися по допомогу.  

Людині чи сім’ї, яка опинилася у складних життєвих обставинах, найперше варто проконсультуватися з соціальними працівниками. Вони розкажуть, яка допомога доступна у громаді та як її отримати. Якщо якась із послуг наразі недоступна, все одно варто подати заяву на її отримання, щоб поінформувати громаду про таку потребу.  

Фахівці соціальної сфери оцінюють потреби кожної сім’ї індивідуально і професійно підтримують на шляху розв’язання проблем. І вже потім — підібрати індивідуальне рішення. Розібратися, кому і в яких ситуаціях можуть знадобитися соціальні послуги, допоможуть картки.  

Публікація підготовлена в межах проєкту, що реалізується ЮНІСЕФ разом із Львівським центром соціальних послуг і реабілітації “Джерело” за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва і розвитку Німеччини (BMZ) через державний банк розвитку KfW в рамках національної програми ЮНІСЕФ  “Кращий догляд для кожної дитини”. 

Наталія ЗАКАЛЮЖНА. 

Фото ілюстративне. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *