Чому землі з залишками поселень часів Київської Русі в державну власність доводиться повертати через суд?
У Волинській області суд протягом цього року повернув державі землі площею понад 80 гектарів зі стародавніми городищами ще часів Київської Русі. Як передає Агенція «Укрінформ», в повідомленні Офісу генпрокурора чорним по білому написали: цьогоріч до суду були пред’явлені шість позовів на захист пам’яток археології на землях площею понад 80 гектарів.
Зокрема, було виявлено факт неправомірної інвентаризації ділянки площею 72 га як землі сільгосппризначення на території Литовезької сільської ради Володимирського району. Там знаходиться пам’ятка археології національного значення – Городище «Замок» ІХ-ХІІІ ст., що з трьох сторін омивається річкою Західний Буг.
«Прокурори відреагували на порушення та звернулися до суду для повернення земельної ділянки історико-культурного призначення державі. Позовні вимоги задоволено, а рішення суду наразі вже повністю виконано», – поінформували в Офісі генпрокурора.
Окрім того, за позовом прокуратури державі повернули неправомірно відведену в комунальну власність ділянку площею 4 га під пам’яткою археології національного значення «Городище – Вали ІХ-ХІІІ ст.», розташовану в Державному історико-культурному заповіднику «Стародавній Володимир».
Як зазначили в ОГП, також було пред’явлено позов та в судовому порядку повернуто з приватної у державну власність земельну ділянку з пам’яткою археології національного значення – Коршівським городищем часів Київської Русі. «З 2009 року воно внесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Рішення суду буде виконано після набрання законної сили», – уточнили у відомстві.
Ще одним прикладом є задоволення позову про повернення державі ділянки у межах села Литовеж Володимирського району, яку незаконно передали у комунальну власність. Йдеться про археологічну пам’ятку національного значення Городище «Гірка» ХІ-ХІІІ ст.
Городище виявив у 1901 році український історик Володимир Антонович. Пізніше його обстежував археолог, історик, етнограф та дослідник Волині Олександр Цинкаловський. Там були знайдені кам’яні та кремінні знаряддя, кераміка епохи неоліту, бронзової доби та римського часу, керамічні вироби трипільської культури та культури лійчастого посуду, кам’яна домовина культури кулястих амфор. За даними ОГП, виявлені під час обстеження артефакти зараз знаходяться у Львівському історичному музеї.
У відомстві зауважили: вчені теж дотримуються думки, що землі під пам’ятками археології мають перебувати у державній власності. Зокрема, керівник Волинської археологічної експедиції Інституту археології НАН України Віктор Баюк зазначає, що прокуратура довела до кінця державну справу – повернення пам’яток археології, адже давні городища є національним надбанням України і з особливим статусом воно може бути лише в державній власності.
У всій цій історії одна проблема: яким чином виконували свої повноваження високопосадовці Володимир-Волинської районної державної адміністрації на чолі з Юрієм Лобачем, якщо прадавні українські землі доводиться повертати в державну власність лише в судовому порядку з допомогою правоохоронців? Чому взагалі комусь надавалися в користування ці площі?
Сергій ШРАМЧУК.
На фото пресслужби Офісу генпрокурора: безцінні землі Володимирщини, де збереглися давні поселення людей часів Київської Русі.