Директор Волинського обласного центру фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх» Володимир Новосад розмови із журналістами не уникає. Навіть більше: незважаючи на те, що Володимира Петровича того дня чекали невідкладні справи, він таки знайшов можливість для спілкування. Та й пояснював це дуже просто: досягнень у них вдосталь, тож хочеться, аби про це дізналося і зацікавилося якомога ширше коло людей.
– Якби ви бачили, які яскраві заходи проводять наші фахівці, як горять очі діток, коли ми нагороджуємо їх за перемоги у різноманітних змаганнях, фестивалях та конкурсах, – розпочав розмову Володимир Новосад. – І так добре, що повсякденні проблеми не зупиняють молодь у прагненні займатися улюбленими видами спорту.
– «Спорт для всіх» – бюджетна організація, яка проводить фізкультурно-оздоровчу та спортивну роботу серед населення за місцем проживання та в місцях масового відпочинку. Це – теоретично. Звісно, хотілося б почути: як такі постулати реалізовують на практиці і наскільки це потрібно людям?
– Розповім, із чого взагалі ми починали, адже чимала частина населення ще й досі плутає нашу установу з іншими профільними. Адже всім відомо, що останніми роками майже було втрачено систему спортивної роботи за місцем проживання, яку традиційно проводили жеки. Різко скоротилася кількість спортивних та дитячо-юнацьких клубів і гуртків, де заняття безплатні, а тому доступні для всіх охочих, зокрема і для дітей із соціально незахищених верств населення. Інструктори зі спорту та фізкультурно-масової роботи, які на громадських засадах працювали на промислових підприємствах, практично згорнули свою діяльність. Згодом майже всюди такі посади скоротили. Але питання, як підняти рівень масової фізичної культури населення, з часом постало особливо гостро. Тож у 2003 році завдяки ініціативності тодішнього Прем’єр-міністра, нинішнього Президента Віктора Януковича створили такі центри. Зокрема – на Волині. І, знаєте, приємно зазначити, що ефективність нашої роботи нині напрочуд висока.
Нам же довелося розпочинати майже з нуля. А зараз можемо похвалитися: нині в області діють 13 центрів: обласний, 4 у містах обласного значення (Луцьк, Ковель, Нововолинськ, Володимир-Волинський), 7 центрів у містах районного значення (Ківерці, Камінь-Каширський, Горохів, Берестечко Горохівського району, Устилуг Володимир-Волинського, також у Любомлі, Рожищі) та один сільський центр у селі Хобултова Володимир-Волинського району.
Зважаючи на те, що Волинь – область сільськогосподарська, ведеться робота над створенням відділень у селах. Нині, наприклад, обговорюємо таке питання з Оваднівським селищним головою (Володимир-Волинський район, – авт.). Якщо все складеться добре, до кінця року «Спорт для всіх» відчинить свої двері всім охочим і там.
– Але ж для цього необхідні хоча б якісь приміщення, спортивні бази, фахівці, котрим потрібно платити заробітну плату…
– Звісно, в першу чергу ми й беремо до уваги такі моменти. А щодо спеціалістів, то наші люди часто працюють на половину окладу. Чесно кажучи, і тут, на рівні області, зарплата у фахівців, як і в мене особисто, не висока. Але річ не в цьому: хто любить фізичну культуру і спорт, знайде можливість ним займатися і віддаватиметься сповна.
– Я теж переконана, що виконувати роботу, яку любиш, то вже щастя. Але ж…
– Наша обласна структура безпосередньо підпорядковується управлінню у справах сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації. Маємо у користуванні автомобіль, який для нас – просто необхідність.
– Це означає, що ви нерідко працюєте на виїзді. Тож де найчастіше можна побачити, як фахівці організації «Спорт для всіх» прищеплюють волинянам любов до занять фізичною культурою і спортом?
– Нещодавно стартувало «Олімпійське літо»: це традиційні розважальні заходи, які ми проводимо за місцем проживання та відпочинку населення, а також у пришкільних таборах. Упродовж місяця організовуємо приблизно 15-18 усіляких заходів. Були також у дитячо-оздоровчих таборах «Веселка» (с. Терешківці Горохівського р-ну, – авт.), «Сонячний» (с. Гаразджа Луцького р-ну). 26 червня плануємо завітати у дитячо-оздоровчий табір у селі Дачне Ківерцівського району. То – лише найближчі у часі заходи. Загалом працюємо з усіма – від дошкільнят до людей похилого віку. Ще, наприклад, постійно проводимо фестиваль серед малечі – цього року у ньому взяли участь 25 луцьких дошкільних навчальних закладів. Є фестивалі, спартакіади, фізкультурно-оздоровчі та спортивно-масові заходи для ветеранів, держслужбовців, клубів за місцем проживання, людей похилого віку. Поряд із цим у наших центрах створюються фізкультурно-оздоровчі та спортивні клуби за місцем проживання. На щастя, вони ще збереглися, досі є, хоч старенькі, але все ж спеціальні приміщення, які потребують ремонту. Маємо і чим пишатися: у Володимирі-Волинському діє досить потужний центр «Спорт для всіх» – найкращий в Україні, там працює 29 фахівців, є басейн, спортивно-оздоровчий комплекс, два майданчики зі штучним покриттям для ігрових видів спорту, один майданчик із тренажерним обладнанням для загальної фізичної підготовки, футбольне поле, стадіон. Близько двох тисяч дітей займається у фізкультурно-оздоровчих та спортивних клубах, а тисяча діток безкоштовно навчають там плавати.
Досить гарний міський центр маємо у Ковелі. Крім того, що близько 460 діток можуть там займатися, вони ще й оздоровлюються за кордоном (Польща, Німеччина). Все це – у рамках міжнародної співпраці.
Ви ж знаєте, що одне із завдань Президента України Віктора Януковича – модернізація спортивних майданчиків. Тож ми постійно моніторимо ситуацію, проводимо їхній огляд. Щодо цього варто зазначити: гарна робота ведеться в освітянських установах, певні проблемні питання виникають у закладах профтехосвіти. Але результати є: незважаючи на труднощі, протягом 10 років на Волині вдалося збудувати 36 майданчиків зі штучним покриттям. Минулого року – в області таких звели три. Два – у Ковелі (медичний коледж – розмір 28х13 кв. м та ЗОШ №1 – розмір 60х40 кв. м, один – у Луцьку біля ковзанки «Снігова королева» – розмір 42х22 кв. м. Це – кошти місцевого бюджету та спонсорські. У 2013 році на Волині провели всеукраїнський місячник «Спорт для всіх – спільна турбота», під час якого було заплановано упорядкувати 1687 спортивних майданчиків та спортивних споруд. 1700 – відремонтували, що становить 100,7 % від запланованого. До роботи долучилися 47750 осіб, а це – 4,6% від загальної кількості населення області. На місячник витратили 2729,7 тисячі гривень. Із них 918,1 тисяча – бюджетних, 1811,6 тисячі – позабюджетних коштів.
Окрім того, варто сказати, що досі у Луцьку спортивні майданчики перебувають у жахливому стані. Проте цього року чимало відремонтували. Ми організували толоку спільно з облдержадміністрацією та управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації, чимало зробили самі. Бо ж діло тут не в грошах. Єдине: ці майданчики не внесені у план забудови міста. Тож фактично виходить, що земля – нічийна. Неодноразово піднімали це питання, але віз і нині там… Сподіваюся, невдовзі все владнається.
– Як помітно, активна робота більше ведеться у містах: тут і додаткові кошти, і чимала армія людей, котрі збагнули, що краще – здоровий спосіб життя. А от ситуація у волинських глибинках – майже протилежна, за незначними винятками, звісно. Володимире Петровичу, чи є шанс, що «Спорт для всіх» стане доступний кожному мешканцеві села?
– Я вже казав про те, що у двох селах є наші перші ластівки. Над цим зараз найбільш активно працюємо. Крім того, на обласній комісії депутати прийняли рішення щодо необхідності посилення спортивно-масової роботи саме в селах, тож відтепер іще відштовхуємося від цього проекту. Ми ще не маємо майданчиків зі штучним покриттям в Іваничівському, Любомльському, Ратнівському, Рожищенському, Турійському, Шацькому районах. У Турійську, Ратному та с. Дубище Ковельського району, наприклад, вони майже повністю побудовані, треба лише покрити травою. Така ж ситуація – у Берестечку…
– Володимире Петровичу, ви ще на початку розмови запевняли, що волинському центру «Спорт для всіх» є чим пишатися. Тож розкажіть про найвищі досягнення: маю на увазі перемоги та участь ваших спортсменів на всеукраїнському та міжнародному рівнях.
– Приємно відзначити: щороку наші особисті результати лише кращі. Звісно, то, в першу чергу, завдяки невтомній праці людей. І, звісно, важливим є те, що фінансування щороку збільшується. Держава нині зі свого боку робить усе можливе, аби наші люди мали змогу займатися фізичною культурою і спортом.
У всеукраїнському рейтингу серед регіональних центрів фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх» із фізкультурно-масової роботи за місцем проживання Волинський обласний центр ФЗН «Спорт для всіх» постійно здобуває призові місця. Три роки поспіль ми були найкращими в Україні, нині маємо у підсумку бронзу, цього року сім’я Костюків із Володимир-Волинського стала переможцями на всеукраїнському фестивалі «Мама, тато, я – спортивна сім’я», що дає право наступного року проводити фестиваль на Волині. Причому вдвічі приємніше про це говорити, враховуючи той факт, що за рівнем фінансування на фізкультурно-масову роботу серед інших областей ми перебуваємо на 17 місці, а за проведеними заходами – на третьому. Це означає, що дуже економно все проводимо.
Чимало роботи ведеться спільно з білорусами, поляками, росіянами, де теж не пасемо задніх. Наприклад, міжнародні пробіги до Дня Ковеля та Володимира-Волинського, міжнародні турніри із гандболу, присвячені пам’яті заслуженого тренера України Олександра Баламута, не можу не згадати про Міжнародний турнір із міні-футболу серед аматорських жіночих команд «Королеви залу» або фестиваль серед дітей та молоді, що відбувається у польському Замості.
Дуже цікаві заходи організовуємо у Володимирі-Волинському, Ковелі, Устилузі. Туди на змагання часто приїздять поляки. Дуже яскраве і захопливе видовище! Тож принагідно вас запрошую 27 липня відвідати Княжий град. Там серед іншого відбуватимуться обласний фестиваль із стріт-воркауту, легкоатлетичний пробіг. Обіцяю: буде дуже весело.
– «Волинська газета» неодноразово бувала на таких заходах, тож можемо лише підтвердити, що це й справді яскраве видовище, яке дарує море незабутніх вражень. Тому особливо вдячна за запрошення і цікаву бесіду.
Спілкувалася Світлана ДУМСЬКА.