Досі достеменно не відомо чи прибуде глава Республіки Польща Броніслав Комаровський до Луцька 14 липня: жодна зі служб не спростовує, як і не підтверджує цієї інформації. Нагадаємо, що пан Комаровський збирався прибути в Україну, зокрема до Луцька з нагоди 70-ї річниці Волинської трагедії.
У Варшаві ж відповідні заходи вже відбулися: там відкрили пам’ятник жертвам трагедії та провели богослужіння. Одначе українську громадськість вразив виступ Броніслава Комаровського, де він назвав події 1943 року «злочином із ознаками геноциду», а також одним із найбільш болючих досвідів поляків у часи другої світової війни. Відтак взаємне пробачення можливе лише на підґрунті… правди. Про це повідомляє УНІАН та «Українська правда».
– Зворушений, що маю можливість зустрітися тут разом із вами на спільній молитві за душі жертв волинського злочину, який має ознаки геноциду, – висловився президент Польщі.
Окрім того пан Коморовський зауважив, що покладає надії на роботу духовенства щодо примирення між українським та польським народами. При цьому він нагадав про спільну заяву, ухвалену в червні цього року, представниками чотирьох гілок церкви України та Польщі. Буцімто саме цей документ має стати основую для порозуміння. Також Коморовський нагадав, що саме в цій заяві події 1943-го на Волині називаються “злочином” та засуджується “крайній націоналізм та шовінізм”, а також критикуються люди, котрі виправдовують вбивства поляків та перекручування правди.
– Жертвами злочину та етнічних чисток стали десятки тисяч невинних людей, в тому числі, жінок, дітей, старих; у першу чергу поляків, але також українців та тих, хто рятували сусідів та рідних, – наголосив польський президент. – Нехай завдяки очищенню історичної пам’яті усі будуть готові поставити вище те, що єднає, а не те, що розділяє.
Варто наголосити, що пан Коморовський зауважив: Польща намагатиметься гідно вшанувати пам’ять загиблих та облаштувати місця їхнього поховання. Відтак цілком можливо, що делегація із сусідньої країни на чолі із президентом таки прибудуть до Луцька.
Світлана ГОЛОВАЧУК.
На фото автора: українське кладовище у Хелмі, до спочивають вояки І-ї світової, поляки чомусь не поспішають облаштовувати, натомість українці вклоняються землякам систематично й без жодних закидів.