Саме під таким заголовком «Волинська газета» у №23915 від 6 червня 2013 р. надрукувала повідомлення про результати розгляду у Верховній Раді України законопроекту №2221 «Про скасування необґрунтованих пільг і привілеїв для осіб, уповноважених на виконання функцій держави».
Як уже зазначалося, цей законопроект не було прийнято навіть за основу: із зареєстрованих 390 народних депутатів «за» проголосувало 203, «проти» – 1, «утрималися» – 21, не голосували –165.
Аналіз підсумків волевиявлення наших обранців засвідчує, що законопроект було провалено через те, що його не підтримали представники різних політичних сил, а також – значна кількість позафракційних парламентарів. Отже, мінімально необхідна кількість голосів «за» для ухвалення того чи іншого закону сягає 226. Для подальшого розгляду цього законопроекту не вистачило 23 голоси. То хто підтримав ідею боротьби з необґрунтованими пільгами і привілеями, а хто – ні?
Фракція Партії регіонів. Загальна кількість народних депутатів – 207. «За» – 10, «утримався» – 21, «проти» – 1, не голосували – 147, відсутні – 28. З-поміж волинян «за» проголосували Катерина Ващук і Григорій Смітюх.
Фракція політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина». Загальна кількість – 95. «За» – 73, «проти» – 0, «утрималися» – 0, не голосували –11, відсутні – 11. Серед тих, хто не голосував – уродженець с. Несвіч Луцького р-ну, голова підкомітету у справах релігій Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності, керівник Ввконавчого секретаріату Політради партії, відповідальний за роботу місцевих парторганізацій, член Політради та Президії ВО «Батьківщина» Ярослав Федорчук.
Фракція політичної партії «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка». Загальна кількість – 42. «За» – 38, «проти» – 0, «утрималися» – 0, не голосували – 1, відсутні – 3. Не голосував – лучанин, почесний віце-президент ФК «Волинь» (Луцьк) Юрій Савчук.
Фракція Всеукраїнське об’єднання «Свобода». Загальна кількість – 36. «За» – 31, «проти» – 0, «утрималися» – 0, не голосували – 1, відсутні – 4. Серед свободівців-волинян «за» проголосували Анатолій Вітів і Валерій Черняков. Спочатку електронна система зафіксувала, що народний депутат від Володимир-Волинського округу №19 Євген Мельник не голосував, але згодом від Євгена Івановича, а також від його колеги Андрія Міщенка надійшла заява до Голови Верховної Ради України Володимира Рибака з проханням вважати результатом їхнього волевиявлення «за».
Фракція Комуністичної партії України. Загальна кількість – 32. «За» – 31, «проти» – 0, «утрималися» – 0, не голосували – 1, відсутні – 0. «За» проголосував уродженець с. Ветли Любешівського р-ну Адам Мартинюк.
Позафракційні. Загальна кількість – 32. «За» – 20, «проти» – 0, «утрималися» – 0, не голосували – 4, відсутні – 8. Не голосував Голова Верховної Ради України Володимир Рибак. Екс-спікер парламенту Володимир Литвин висловився за скасування пільг і привілеїв. З-поміж волинян «за» проголосували Ігор Єремеєв (Маневицький округ №23), Степан Івахів (Ковельський округ №21), Сергій Мартиняк (Горохівський округ №20). Ігор Палиця (Луцький округ №22) – був відсутнім.
Прості підрахунки засвідчують: представники різних фракцій і позафракційні у сумі набрали 203 голоси з 226 необхідних. Якби всі нардепи хоча б від трьох фракцій, які називають себе опозиційними, проголосували за законопроект «Про скасування необґрунтованих пільг і привілеїв для осіб, уповноважених на виконання функцій держави», то цього б цілком вистачило, аби продовжити його розгляд за основу: «Батьківщина» могла до плюсувати 22 голоси, позафракційні – 12, «УДАР» – 4, «Свобода» – 3; загалом – 41. Додайте 41 втрачений голос до 203 набраних, і ви отримаєте цифру 244: абсолютно достатню, щоби спекуляції на тему пільг та привілеїв найвищих посадових осіб держави та народних депутатів припинилися раз і назавжди. Але, на превеликий жаль, 4 червня ц. р. Верховна Рада Україна не проголосувала ні за ухвалення законопроекту №2221 за основу, ні за його повторний розгляд у першому читанні («за» – 204, «проти» – 0, «утрималися» – 20, не голосували – 161).
Утім народний депутат України від фракції «Свобода» (№6 у виборчому списку цієї партії) Анатолій Вітів 25 червня 2013 р. офіційно звернувся у «Волинську газету» з письмовою заявою, в якій «відповідно до Закону України «Про статус народного депутата України», задля висвітлення моєї депутатської діяльності» попросив опублікувати «у Вашому виданні, співзасновником якого є державний орган влади, мою статтю як народного депутата України». Додавши текст публікації, Анатолій Миколайович особливо наголосив, що «при цьому прошу дотримати вимоги Закону України «Про статус народного депутата України» щодо недопущення внесення правок без моєї на те згоди».
І хоча, на переконання редакції, причини провалу законопроекту №2221 «Про скасування необґрунтованих пільг і привілеїв для осіб, уповноважених на виконання функцій держави» вже давно з’ясовані, враховуючи вимоги чинного законодавства, ми надаємо народному депутатові Вітіву висловитися на сторінках «Волинської газети».
А оцінювати його аргументи – справа читачів.
Редколегія.
Позиція
ВЛАДА НЕ ВІДМОВИЛАСЯ ВІД ПІЛЬГ
Партія регіонів та її союзники відмовилася скасувати пільги для Президента, урядовців та нардепів.
З метою ліквідації потворних явищ соціальної несправедливості, створених і підтримуваних режимом Януковича, «Свобода» та інші опозиційні партії внесли на розгляд парламенту законопроект про скасування необґрунтованих пільг та привілеїв для Президента, членів Кабінету Міністрів та народних депутатів. Утім така законодавча ініціатива не знайшла підтримки у депутатів від Партії регіонів та орієнтованих на неї сил, і закон ухвалений не був.
Проваливши законопроект, який позбавляв Президента, урядовців та народних депутатів необґрунтованих пільг, чинна влада, як і попередники, продемонструвала, що не має жодного бажання припиняти визискування українського народу, а налаштована й надалі жити за його рахунок, замилюючи людям очі байками про «покращення життя», якого не існує в природі. Бо одне діло – красиві слова, а інше – реальні дії, які кардинально з тими словами розходяться.
Хоча це й не дивно, адже однією з визначальних та провідних особливостей соціально-економічного курсу Януковича та Партії регіонів є встановлення нових та лобіювання вже існуючих безпрецедентних пільг і привілеїв для себе та всієї когорти посадовців із вищих органів влади. Саме у 2010-2013 рр. відбулося небачене збагачення правлячої верхівки. Прірва між владою та народом у період панування Партії регіонів та Януковича досягла свого апогею і продовжує зростати.
Морально-світоглядна деградація режиму «донецьких» та їхніх васалів на місцях знайшла яскраве втілення у розкішному способі життя, який ведуть можновладці за рахунок простих українців. Межигір’я Януковича перетворилося на справжній Версаль ХХІ століття. Країну заполонили резиденції-палаци й інших високопосадовців, які ще й утримуються державним коштом.
Захмарні пенсії для представників вищих ешелонів влади, численні матеріальні допомоги, безкоштовне санаторно-курортне лікування та медичне обслуговування, придбання житла бюджетними грошима, роздутий штат Адміністрації Президента, Кабміну та Апарату Верховної Ради – ось типові характеристики нинішньої влади.
Обсяг пільг та преференцій, який нині існує для забезпечення діяльності Верховної Ради України, Президента України, Кабміну, – безпрецедентно широкий, такий, який порушує конституційний принцип рівності усіх громадян у правах і свободах. Окрім того, це призводить до невиправданого збільшення витрат бюджетних коштів.
«Свобода» переконана, що перелік пільг і привілеїв для осіб, уповноважених на виконання функцій держави, має бути суттєво скорочений задля забезпечення соціальної справедливості, зменшення видатків державного бюджету України на утримання державного апарату, а також створення додаткових механізмів для фінансування зарплат, пенсій, освіти, медицини, науки, соціальний захист громадян. Утім, як бачимо, зовсім по-іншому вважає Партія регіонів і частина народних депутатів, які солідаризувалися з нею. Що й засвідчили результати голосування.
Для нинішньої влади основною турботою є турбота про власну кишеню. А також – про царський стиль життя свого лідера Віктора Януковича, якому до столу купують осетрину по 500 грн, сир – по 400 грн та цибулю – по 168 грн за кілограм. І це в той час, коли у бюджеті – дірка в понад 16 млрд грн! Причому дефіцит бюджету цього року зріс у 3,6 раза порівняно з минулим – ще один із наслідків бездарної роботи азарівсько-«сімейного» Кабміну.
Проти чого ж виступають ті політичні сили, які не хочуть ліквідації необґрунтованих пільг і привілеїв для можновладців? Українці мають знати, що саме «регіонали» зі своїми сателітами відмовилися скоротити роздутий штат працівників Адміністрації Президента до 200 осіб (на даний час – 549), Апарату Верховної Ради України – до 500 осіб (на даний час – 1115), Секретаріату Кабінету Міністрів України – до 400 осіб (на даний час – більше 700). Між тим, їхнє утримання обходиться у мільйони гривень на рік.
Нинішня влада постійно бідкається про погане наповнення Пенсійного фонду. Але ж саме ті, хто не голосував за скасування пільг і привілеїв, не погодилися обмежити граничний розмір пенсії для народних депутатів, Президента, членів Кабміну 10-ма мінімальними зарплатами. Це означає, що вони дали «зелене світло» на існування в державі пенсій у 30-50 тисяч гривень. І це в той час, коли у Пенсійному фонді не вистачає коштів на виплату мізерних пенсій!
Не підтримали представники правлячого режиму Януковича та його васали і нашу ініціативу скоротити тривалість щорічної оплачуваної відпустки для депутатів до 30 днів та скасувати виплату абсурдної матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі подвійної місячної заробітної плати.
Мене, як націоналіста і представника українського народу, обурює наявність пільгового медичного обслуговування для народних депутатів. Вважаю, що така практика є неприйнятною. А тим більше в країні, де доступ до якісної медичної допомоги для більшості людей є проблематичним, а медицина фінансується за залишковим принципом.
ВО «Свобода» пропонувала скасувати безкоштовне медичне обслуговування і забезпечення безкоштовними путівками для санаторно-курортного лікування народних депутатів. Проте така ініціатива теж не сподобалася «прорегіональній» більшості.
Націоналісти наполягають на тому, що народні депутати та держслужбовці першої категорії після закінчення строків своїх повноважень не повинні отримувати матеріальні допомоги, та ще й обсягом, який дорівнює зарплаті працюючого нардепа. Підготовлений опозиційними фракціями проект закону передбачав також скасування пункту про збереження за колишніми народними депутатами матеріальної допомоги у розмірі 50 відсотків заробітної плати аж до досягненнями ними пенсійного віку, якщо вони не змогли працевлаштуватися. Передбачалося й відмінити відшкодування народним депутатам витрат у розмірі місячної заробітної плати, пов’язаних із виконанням депутатом своїх повноважень Однак така принципова позиція чомусь не знайшла підтримки у Партії регіонів, яка, вочевидь, має зовсім інші погляди на ці речі.
Усі народні депутати від ВО «Свобода» відразу ж після свого обрання, ще в грудні минулого року, відмовилися від отримання квартир у столиці. У внесеному на розгляд законі «Про скасування необґрунтованих пільг та привілеїв для осіб, уповноважених на виконання функцій держави» було чітке положення про скасування норми про придбання житла нардепам коштами Державного бюджету.
Опозиція вимагала скасувати ганебну практику перекриття вулиць міст владними кортежами. Цим особливо помітно зловживає чинний президент Янукович, який через свій страх перед власним народом доводить відвідувані ним населені пункти до зони надзвичайної ситуації. Ми пропонували законодавчо встановити заборону перекриття дорожнього руху під час проїзду Президента, Голови Верховної Ради, Прем’єр-міністра України та інших вищих посадових осіб держави. Приїзд Януковича чи інших високопосадовців не має супроводжуватися забороною руху для транспортних засобів і пішоходів. Варто було би скасувати й супроводження спецпідрозділами ДАІ транспортних засобів, у яких пересуваються Президент та його свита. Проте влада вирішила, що неподобства з перекриттям вулиць для звичайних українців і надалі мають тривати задля того, щоб задовольняти примхи Януковича.
У законопроекті, внесеному лідерами ВО «Свобода», ВО «Батьківщина» та «УДАРу», містився пункт про ліквідацію ганебної практики розбудови палаців-резиденцій для президентів по всій країні. «На період перебування на посту Президент має право на тимчасове проживання лише на одній офіційній резиденції ї зобов’язаний звільнити її у день вступу на пост новообраного Президента України», – йшлося в законі.
Провалений законопроект встановлював обов’язок для Кабінету Міністрів України забезпечити передання до Фонду державного майна України усіх державних резиденцій Державного управління справами та авіаційної техніки Державного авіаційного підприємства «Україна» для подальшої приватизації. У державній власності мали б залишитися лише три будівлі, в яких розташована Адміністрація Президента України, резиденція Президента України та резиденція для розміщення глав іноземних делегацій і проведення заходів протокольного характеру. Кошти, отримані від продажу державних резиденцій та авіаційної техніки, наповнили би Держбюджет України, який страждає від невиконання через непрофесіоналізм «донецьких» міністрів.
Втім своїм принциповим неголосуванням Партія регіонів та її перманентні союзники у парламенті довели, що підтримують існування по всій країні палаців для теперішніх чи колишніх можновладців, які ще й обслуговуються державним коштом і мають право на комунальні пільги. Напевно, відповідає соціально-економічному курсу реформ від «регіоналів» і масове будівництво вертолітних майданчиків для потреб свого межигірсько-«донецького» вождя…
Члени Партії регіонів полюбляють говорити про те, що опозиція, мовляв, здатна лише критикувати, а не вносити свої закони. Між тим, результати голосування за законопроект «Про скасування необґрунтованих пільг та привілеїв для осіб, уповноважених на виконання функцій держави» показово свідчать: нинішня влада та її попутники не налаштовані підтримувати будь-який закон, який спроможний покращити життя української нації. Сотні законів соціально-економічного спрямування від ВО «Свобода» та інших опозиційних сил блокуються і не вносяться на розгляд Верховної Ради. Та ж невелика частина, яку керівництво парламенту таки ставить до порядку денного, свідомо провалюється «регіоналами» та їхніми союзниками. Натомість влада, використовуючи голоси позафракційних та «тушок», лобіює законопроекти, вигідні олігархічним кланам.
Ініціатива тотально відмінити пільги та привілеї для Президента, членів Кабміну і нардепів є революційним кроком. Україні потрібні системні зміни. І влада має розпочати із себе, відмовившись від абсурдних пільг та привілеїв.
Анатолій ВІТІВ,
народний депутат України.