Морські традиції

З нагоди Дня флоту України і Дня Військово-морського флоту Росії в Севастополі відбувся спільний урочистий військовий парад. Це видовищне дійство із трибун Графської пристані мала честь споглядати і волинська делегація (подробиці перебування наших краян у Криму читайте у наступному номері). Зазначу тільки, що серед її учасників – чоловічий аматорський гурт «Маневицька сотня» і народне вокальне тріо «Троянда» під керівництвом заслуженого діяча мистецтв України Олександра Синютіна. Отож, про парад.
Оскільки на святкування мали завітати президенти України та Росії Віктор Янукович і Володимир Путін, то втрапити на глядацькі трибуни було не так просто: тільки за особистими запрошеннями, на підтвердження котрих пред’являвся паспорт. Навколо Графської пристані вулиці перекрили із самісінького ранку. Автобус довелося залишити за кілька кілометрів. Але і цього виявилося замало: щоб минути кордон охоронців, кожен проходив через металошукач і демонстрував вміст особистих речей. Тож черга вишикувалася метрів на 200. Впускати розпочали із 7-ї ранку, а парад мав розпочатися о 10-й. Навколо трибун – маса охоронців і курсантів військово-морських училищ. Напруга зростала. Хто не втрапив на глядацькі трибуни (а таких було чимало), розмістився на протилежному боці бухти. Було помітно зображення прапорів українського і російського флоту, між котрими великими літерами – слово «МИР». 
А на морі військові обох флотів готувалися до початку дійства. До речі, у параді брало участь 14 українських і російських кораблів, серед яких флагман нашого рідного флоту – «Гетьман Сагайдачний» і російський протичовновий «Керч», корабель управління «Славутич», корвет «Хмельницький», протичовновий корвет «Тернопіль», ракетний корвет «Придніпров’я», морські тральщики, швидкохідні катери, які були задіяні у показових виступах. У водах з’явився український підводний човен «Запоріжжя», багаторічний ремонт якого нарешті завершився в 2013-му. Командувач військово-морськими силами України віце-адмірал Юрій Ільїн та Чорноморським флотом Росії віце-адмірал Олександр Вітко на одному катері обходять парадний стрій кораблів і вітають моряків. Відлунням долітають до глядачів радісні вигуки. Усі кораблі майорять прапорами і яскравими вимпелами.
І ось – урочиста мить: нарешті прибули президенти України та Росії. Разом на великому рейдовому катері вони обійшли стрій кораблів ВМС України і ЧФ РФ, які вишикувалися у Севастопольській бухті. Усі підхопилися з місць і голосно вітали керівників держав. Згодом Віктор Янукович і Володимир Путін через коридор охоронців прибули на центральну трибуну, де й приймали парад. Кожен із президентів звернувся до учасників дійства з вітальним словом. Зокрема Віктор Янукович підкреслив цінність дружби з Росією, адже обидві країни «були і залишаються партнерами», й у цієї співпраці – «велике майбутнє». Також Віктор Федорович зазначив, що, охороняючи рідні береги, українські моряки демонструють вірність присязі та військовому обов’язку, а розвиток флоту – серед важливих стратегічних завдань. Володимир Путін теж не минув питання спільної історії, культури, релігії, наголосивши: наші предки віками жили разом і захищали свою Вітчизну, примножуючи її могутність та непереможність. До речі, востаннє президенти України та Росії приймали парад у Севастополі 2001-го.
І нарешті розпочалося видовище. Кожен корабель демонстрував своє основне призначення у дії. Гучно стріляли гармати, горіли сигнальні ракети, лунали вигуки захоплення, моряки демонстрували бойові вміння і злагодженість у діях. Побачене вражало. Найбільше пожвавлення і шквал емоцій серед публіки викликала висадка бронетехніки морської піхоти і морського десанту, яке показав «Костянтин Ольшанський». Варто зазначити, що до проведення дійства від обох флотів залучили близько 5 тис. осіб.
Наталія ГЛАВНІЧЕК.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *