Кури сміються останніми…

Синдром смаженого півня спрацював на Володимир-Волинщині. Там ще у ніч із 27 на 28 вересня сталася надзвичайна подія: у результаті пошкодження земельного валу одного з відстійників ПАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» «коктейль» із води, курячої крові й нечистот потрапив на прилеглу територію. 
Тож за справу взялися всі: екологи, санстанція, влада й, звісно, політики. Причому кожен діяв власними методами. Словом, узяли Гаврила на вила. 
Що ж сталося неподалік Княжого града на землях, котрі належать до Зарічанської сільської ради, й де не перший рік розташовуються поля фільтрації птахофабрики? Там на площі 7,3 га розміщено кілька так званих відстійників, куди й потрапляє з підприємства брудна та смердюча рідина коричнево-червоного кольору. 
Коли земляний вал рухнув під натиском нечистот, на ранок наслідки НП стали не лише проблемою, а й надбанням громадськості. Бо якщо адміністрація підприємства, тамтешня влада й відповідні служби не стали виносити на люди нюанси й деталі, то представники політичної партії «Свобода» одразу ж розіслали інформацію на електронні адреси волинських ЗМІ. Зрештою, правильно, бо демократія не передбачає інформаційного вакууму. Одначе й у людей мізки… не курячі. Бачать не лише те, що на поверхні. А чують не тільки те, про що кажуть…
Та про все – по черзі.
Першою в набат ударила прес-служба облорганізації ВО «Свобода» буквально 28 вересня: «Надзвичайна пригода» трапилася цієї ночі поблизу Володимира-Волинського, що в напрямку до прикордонного містечка Устилуг. Учора ввечері прорвало вали-насипи, що відгороджували відстійники ПАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» від земель загального користування. Нечистоти розтеклися на значних площах навколо відстійника». 
Далі ж завбачливі працівники партійної прес-служби подали  виключно міркування свого соратника – депутата, голови фракції «Свободи» у місцевій райраді Павла Карпюка. 
«Сьогодні вранці я став свідком приголомшливого видовища, – сказано Павлом В’ячеславовичем. – Нечистоти зі своєрідним гнійним кольором та характерним запахом розтеклися навколо відстійника. Частина з них потекла до найближчого лісу, інший потік «прорвався» через об’їзну автодорогу сполученням «Ковель – Львів», розмивши узбіччя цього автошляху та впритул наблизившись до залізничного полотна, що йде на прикордонний Ізов». 
Далі пан Карпюк наголосив, що він та його колеги «неодноразово порушували проблему незадовільного стану захоронень та утилізації відходів виробництва ПАТ «Володимир-Волинська птахофабрика», проте місцева влада, контролюючі органи, чиновники різних мастей постійно закривали очі на очевидні порушення». 
Що Павло Карпюк та його однодумці регулярно жбурляють словесне каміння в бік птахофабрики, то це вже система. Фактично два роки поспіль акцентують: підприємство, котре працює під ТМ «Чеботурка», систематично нехтує законодавством у царині екології: мовляв, не утилізує відходів як належить, а просто скидає їх у відстійники або ж залишає під відкритим небом на території гноєсховища. І, за їхніми словами, нікому до цього неподобства діла ніякого немає!
У той же час жоден із контролюючих органів не має особливих претензій до місця переробки курей на курятину. А результати останньої перевірки, ініційованої ще у червні цього року, прокуратура області взагалі не оприлюднила. Хоча, звичайно, могла б уже на це й спромогтися, якщо згадати недавній бадьорий звіт облпрокурора Андрія Параки про діяльність очолюваного ним відомства…
 Та поки прокурори мовчать, а політики вправляються у риториці, бізнесмени «роблять гроші», особливо не переймаючись, що про них кажуть чи думають інші. Людей же від запахів тієї «Чеботурки» нудити починає. Саме на нестерпний сморід уже не рік нарікають жителі с. Федорівка, що розташоване за кілька кілометрів від відстійників. Про це «Волинська газета», до речі, розповідала у публікації «Курям на сміх…» від 22 серпня 2013 р. (№ 34 (926). Як і закликала відповідні служби прийти на поміч громаді.
Саме окремими фразами з цієї газетної публікації й «озброївся» ще один свободівець – депутат облради Олександр Бик. Під час недавньої сесії облради Олександр Васильович із трибуни й, звісно, на телекамеру, розповідав і про «надзвичайну пригоду», і про «Волинську газету». З якого дива, сказати важко: хіба що так доволі своєрідно оцінив турботу журналістів про здоров’я та захист місцевого населення…
Потім Олександр Бик у депутатському запиті вимагав, аби перші посадові особи області звернули увагу на проблему й доклали всіх зусиль, щоби відповіли ті, хто неналежно весь цей час здійснював перевірки. Мовляв, доконтролювалися до… обвалу стіни одного з відстійників! 
Колеги, вислухавши аргументи оратора, щоправда, його запит не підтримали. 
А нардепа Євгена Мельника, котрий також був на сесії, взагалі обурило, що й досі за цим фактом не порушено… кримінального провадження. Чому парламентар намагається шукати правди на рівні області, а не з трибуни Верховної Ради України, також пояснити важко.
– Про проблему нам відомо, – наголосив голова облдержадміністрації Борис Клімчук. – Служби працюють. Сьогодні (тобто 30 вересня, – авт.) станом на 12 годину будуть перші висновки експертів. Робота триває. Що ж до відповідальності… Порушувати чи ні кримінальне провадження – то справа прокуратури.
Чи все ж варто шукати в цій «курячій» справі банальний кримінал? Поки достеменно не відомо, бо прокуратура, як і раніше, вперто мовчить.
Але чому свободівець Бик прямо на сесії взявся коментувати деякі факти, подані у вже згадуваній серпневій публікації «Волинської газети»? Тим більше, що вони зовсім не стосуються вересневого прориву дамби, бо були викладені ще за місяць до цієї НП?!
Усе до банальності просто: там є аргументоване пояснення мотивів надмірного інтересу окремих бізнесменів зі «Свободи» до… відходів виробництва цієї птахофабрики! Бо відстійники з нечистотами смерділи би трохи інакше, якби свого часу представники саме цієї політичної сили не побили горщиків з адміністрацією підприємства. 
Тепер Олександр Бик заперечує, що його соратник Павло Карпюк (депутат райради від «Свободи», той самий, який наступного ранку після прориву дамби почав бити на сполох у всі дзвони!) не тільки як гендиректор приватного підприємства, але і в іпостасі керівника фермерського господарства, купував у ПАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» курячий послід за доволі низькою ціною. 
Одначе саме про цей цікавий момент депутатсько-бізнесменських стосунків директор птахофабрики Аліна Сич розповідала наступне: 
«Мене здивувало, що з одного боку людина купувала в нас курячий послід, а з іншого – тиснула на підприємство через інших осіб. Коли ж ми встановили ринкову ціну, все й почалося: звинувачення, візити, перевірки. Хоча казала й кажу: порушень не знайдено жодним відомством. Ситуацію зі скандалом сприймаю спокійно…»
І ось відстійник нарешті прорвало. І разом із брудною водою на поверхню знову виринули всі каламутні справи, пов’язані і з курячим послідом, і з політичною діяльністю окремих «слуг народу».  
Варто зауважити, що 30 вересня про «курячу» проблему офіційно повідомили й у Державній екологічній інспекції у Волинській області. Екологи підкреслили: провели позапланову перевірку і з’ясували?: «У результаті прориву обвалування на прилеглу територію потрапило 5400 кубічних метрів стічних вод. Спеціалістами відділу інструментально-лабораторного контролю буди відібрані проби ґрунту з території, на яку потрапили води, а також проби вод річки Луга та найближчого до полів фільтрації озера для визначення в них вмісту забруднюючих речовин». 
Аби зробити необхідні аналізи, потрібно щонайменше п’ять днів. Натомість іще 28-го вересня пан Карпюк припустив: «Найбільша небезпека цієї «НП» – у тому, що зовсім поруч знаходяться так звані «військові водойми», в яких місцеві орендарі розводять рибу. І є велика ймовірність потрапляння цих нечистот у ці водойми, що може спричинити масову загибель риби. А якщо зважити на те, що ці «військові водойми» мають водоносне сполучення з озером Лісним, де полюбляють відпочивати володимир-волинці, то наслідки цієї надзвичайної пригоди можуть призвести до екологічної катастрофи».
При цьому у Володимир-Волинській райдержадміністрації повідомляють, що неподалік полів фільтрації водозабору немає й у водойми нечистоти (а це – стоки із забійного цеху птахофабрики) не потрапили.
Подібне кажуть і екологи. Буцімто обвалилася та частина земляного валу, що коло дороги, відтак брудна вода хлинула на узбіччя. Тож, за словами працівників лабораторії, не реально, аби нечистоти потрапили в озеро Лісне.
А як далі жити місцевому населенню? Тим більше, коли кожна зі сторін грає виключно за своїм сценарієм і керується власними інтересами? Бо, як не крути, а ініціативи свободівських політиків не повністю замішані на чистому альтруїзмі, влада – обережна, бо підприємство є місцем роботи 900 осіб, контролюючі відомства спускають все на гальмах, а бізнесмени дбають лише про власне збагачення. 
Останні взагалі не без гріха, бо ніхто інший, як власники птахофабрики, мали би не лише дотримуватися кожної букви природоохоронного законодавства, а й робити все, щоби навіть тінь підозри не впала на репутацію такої популярної торгової марки. 
Одначе обваловка карти, котра взагалі-то не експлуатувалася останні три місяці, взяла і обвалилася, випустивши на світ Божий колосальну кількість нечистот. «Крайнім», як завжди, призначили дядька: до адмінвідповідальності притягнули посадову особу підприємства з мінімальним рівнем владних повноважень. 
Виходить прогресує і синдром курячої сліпоти. Та чи буде з того наука всім? Важко сказати. Головне, що ніхто після цієї аварії не відмовився від споживання курятини. І цих пернатих тут продовжують вирощувати, а потім рубати масовими партіями. І їм, до речі, абсолютно байдуже, хто потім торгуватиме послідом і куди стікатиме їхня кров… 
До теми
І ДВІ ТИСЯЧІ ШТРАФУ…
Учора працівники державної екологічної інспекції у Волинській області оприлюднили результати аналізів опрацювання відібраних проб води та ґрунту. Отож встановлено, що вода в р. Луга та озері, що неподалік полів фільтрації «Володимир-Волинської птахофабрики», відповідають нормам. Загрози водопостачанню немає, адже водойми та свердловини розташовані вище рівня забруднення. Претензії у екологів – до ґрунту. На території, площею 4,500 кв. м, виявлено перевищення рівня сульфатів. У результаті інспекція висунула до птахофабрики претензії, котрі коштуватимуть їй 2 тис. 607 грн 30 коп. Нині ж, за словами екологів, пошкодження стіни карти повністю ліквідовано.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *