Третя Волинська ініціатива

На щотижневій урядовій нараді під головуванням Прем’єр-міністра України Миколи Азарова розглянули стан і перспективи реалізації державної програми активізації економіки в агропромислових комплексах поліських регіонів країни (Волинська, Житомирська, Рівненська та Чернігівська обл.).


Аналіз ситуації загалом у зоні Полісся та в розрізі кожної адміністративної одиниці у своїй доповіді озвучив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Іван Бісюк. Волинь було названо як єдиний із поліських регіонів, де наростили обсяги в галузі харчової промисловості. Натомість місцеві зусилля в реалізації планів будівництва нових овочесховищ 2013-го визнані недостатніми. У доповіді схвалено ініціативи області в напрямках реконструкції тваринницьких ферм (12 об’єктів), стабілізації цінової ситуації шляхом проведення ярмарків с/г продукції.
Нині на Волині врожай зернових і зернобобових зібраний на 91% площ, валовий збір становить 777 тис. тонн зерна (урожайність – 31,8 ц/га), завершено сівбу озимого ріпаку. Господарі проводять осінньо-польові роботи зі збирання врожаю кукурудзи, сої, проса, гречки, цукрових буряків, пізніх овочевих культур, сіють озимину та орють зяб. В області викопано понад мільйон тонн картоплі за середньообласної потреби для споживання населенням – 130 тис. т. За винятком насіннєвої та кормової картоплі, її виробництво у 3,5 рази перекриває потребу. Майже у 2 рази більше норми споживання виробили волинські господарі також моркви та столового буряку, очікується гарний урожай пізньої капусти. Питома вага Волині у загальнодержавному обсязі с/г продукції становить 2,9%, що є 13-м показником за обсягами с/г валу на одного жителя.
Під час виступу голова облдержадміністрації Борис Клімчук констатував, що місцевий крам рослинництва користується попитом в інших регіонах. Через сприятливу цінову ситуацію для виробників уже налагоджені ділові контакти: новий урожай одразу ж реалізовується, а не закладається у сховища (як це було минулими роками). Відтак ємкість картоплесховищ заповнена на 56%, а загалом овочесховищ – на 24%. Ще чекають зимових сортів яблук і груш п фруктосховища. Проте будівництво нових овочесховищ 2014-го обов’язково активізують, зважаючи на низьку прогнозованість наступних погодних та маркетингових с/г періодів, а ще – на специфіку структури сільськогосподарського виробництва регіону, де значна частина продукції виробляється в особистих господарствах населення. Саме на них передусім спрямована державна підтримка, стратегічним завданням якої є вихід на товарне виробництво з високим ступенем конкурентоздатності.
У цьому напрямку керівник виконавчої влади Волині запропонував Кабінету Міністрів України розглянути можливість наступного року зреалізувати  механізм державного стимулювання виробництва товарного молока у фермерських господарствах через придбання для них холодильного обладнання. До слова, коштом обласної програми родинні ферми, де утримується 5 і більше корів, уже отримали 19 одиниць такого обладнання. Якість виробленої продукції значно зросла.
Прем’єр-міністр України дав відповідні доручення Міністерству агрополітики. У випадку, якщо розроблений фахівцями проект урядової постанови буде схвалений Кабінетом Міністрів, це буде третя волинська ініціатива з розвитку малого та середнього агробізнесу, підтримана на державному рівні.
Перших дві – щодо стимулювання розвитку тваринництва в особистих селянських господарствах шляхом виплати спеціальної дотації за утримання та збереження молодняку великої рогатої худоби шляхом відшкодування витрат на закупівлю доїльних установок – були доведені для виконання іншим регіонам відповідними Постановами Кабінету Міністрів України у 2012 р. Торік за цими програмами з Державного бюджету було профінансовано 30,7 млн грн, у 2013 р. – розписом передбачено 26,2 млн грн.
Спеціальною дотацією за утримання та збереження молодняку ВРХ щороку користується близько 20 тис. волинських господарів. Для тих, хто утримує 3 і більше корів, за 2 роки відшкодують вартість майже 2 тис. доїльних апаратів (вартість 1,3 тис. шт. компенсовано 2012-го). Ця робота має стратегічне значення, бо згідно з європейськими стандартами молоко без автоматичного доїння через міркування санітарно-гігієнічної безпеки (повітря, руки тощо) не може вважатись якісним, відтак – значно знижені його шанси стати товаром в Україні й зовсім неможливі – у Євросоюзі.
Прес-служба облдержадміністрації

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *