Брати Капранови привезли на Волинь “Мальовану історію незалежності України”.
В Інституті філології та журналістики СНУ ім. Лесі Українки відбулася презентація нової книги братів Капранових. Відомі письменники знайомили волинян з “Мальованою історією незалежності України”, яка має зруйнувати “купюрну” історичну свідомість” українців.
У появі цієї книги винне ЗНО з історії, яке складав один з наших синів, – зауважили на початку зустрічі автори. – Він попросив у нас допомогти розібратися у тим величезним матеріалом, який потрібно вивчити для тесту. Але ми не змогли цього зробити, бо виявилося, що зовсім не знаємо історії. Нам стало соромно і ми зрозуміли, що тисячі батьків у такій самій ситуації, бо вивчали історію України за тим самим підручником.
Як зауважили брати Капранови, знання історії у більшості українців зводиться до гаманця. Тобто, одна гривня — Володимир Великий, дві — Ярослав Мудрий, потім відразу Богдан Хмельницький і т. д. Масова історична свідомість за межі цього кола видатних осіб не розповсюджується. Тож літератори вирішили виправити цю ситуацію: популяризувати знання з історії, та ще й у такій формі, щоб це було цікаво навіть маленьким читачам. Крім того, Віталій та Дмитро Капранови зробили це у вкрай короткій формі — на 80 сторінках. На кожній розгортці книги є мапа, дві картинки-комікси, портрет видатної людини і текст про ту чи іншу епоху в історії України: від неоліту до 1991 року.
Коли ми почали роботу над книгою, то виявили, що українці завжди мали власну державність, – наголосили брати Капранови. – Це було в різних формах і різних частинах сучасної території України, однак українська державність існувала постійно. Тож ми зрозуміли, що потрібно розповісти це людям, але в емоційній формі, щоб створити світогляд, що наша держава — це результат закономірного історичного процесу, а не пасьянсу в Біловезькій пущі.
Цікаво, що усі графічні елементи мають постійне місце на сторінках книги. Автори кажуть, що зробити це для того, “аби ви могли взяти шило, знайти своє село чи місто, проколоти сторінки і побачити, що було на цій території за Атилли, княжої доби чи за СРСР”. Оскільки люди краще сприймають історію візуально, брати Капранови вирішили максимально наповнити книгу картинками та портретами. Тому в назві є наголос на “мальовану” історію.
Навіщо на кожній сторінці потрібен портрет героя? Справа в тому, що наша книга — не для істориків, а звичайні люди події завжди прив’язують до героя, – помітили автори. – Нема героя епохи — нема у пам’яті й самої епохи. Тому для більшості з нас козаччина — це Хмельницький, а от Русько-Литовське князівство — хто? От і “випадають” з історії ці чотириста років! Майже всі портрети для книги чудово намалював Юрко Журавель.
Як зауважили Віталій та Дмитро, найбільше книгу купують дідусі і бабусі у подарунок внукам. Так на книжковому форумі у Львові продали аж 3300 примірників! Найменшому покупцеві було два дні, а найстаршому — 89 років! Лучани на зустрічі так само могли придбати “Мальовану історію незалежності України” за 50 гривень.
А щоб не приспати студентів історією, розвеселити публіку і музифікувати (не муміфікувати!) сучасну поезію, брати Капранови під час зустрічі проспівали кілька поезій Сергія Татчина та Максима Паленка під кобзу і дудку.
Тетяна КУШНЕРИК