Із нагоди Дня Конституції в Національному музеї історії України у Другій світовій війні в м. Києві відбулися презентація та передача на довічне зберігання унікального рукописного збірника «Пісні волі», впорядкованого у 1949 році невідомим вояком Української Повстанської Армії на Волині. За дивовижним збігом обставин збережений артефакт передав головний редактор «Волинської газети» Володимир Данилюк, який із 24 лютого 2022 р. добровільно мобілізувався у Збройні Сили України.
Як передає державна Агенція «Укрінформ» із посиланням на пресслужбу Міністерства культури та інформаційної політики України, раритет був переданий до музею Секретарем Національної спілки журналістів майором Володимиром Данилюком, який нині проходить службу в Сухопутних військах Збройних Сил України.
Володимир Данилюк розповів, що збірник був вилучений чекістами із криївки УПА, але вцілів і зберігся, а на початку відновлення незалежності України книжку йому безпосередньо передав колишній співробітник спецслужб Зіновій Петрик.
«Як тільки я взяв до рук цей збірник, мені стало відразу зрозуміло, що він має зберігатись у найціннішому музеї нашої держави. І от після друку факсимільного видання пісенника я з радістю передаю рукописний оригінал до Національного музею історії України у Другій світовій війні», – сказав Володимир Данилюк, подякувавши Командуванню Сухопутних військ Збройних Сил України за можливість прибути в столицю України та виконати цю почесну місію.
Генеральний директор Музею війни Юрій Савчук зазначив, що рукописний збірник пісень, упорядкування якого невідомим автором завершилося у 1949 р., за своїм змістом є беззаперечним свідченням спадкоємності поколінь та нашої тисячолітньої боротьби за свободу й незалежність, адже там зібрані козацькі, гайдамацькі, стрілецькі та повстанські пісні, які лунають і нині, в тому числі і на передових позиціях лінію фронту російсько-української війни.
Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко подякував працівникам Музею війни за системну співпрацю з журналістами, адже історія пишеться багато в чому і завдяки працівникам мас-медіа, чимало з яких зараз воюють із окупантами в Силах оборони України.
Оскільки свого часу до видання масовим тиражем впорядкованого варіанту «Пісень волі» долучилося і МГО «Волинське братство» на чолі з Сергієм Шевчуком, то представниця Правління цього об’єднання волинян у столиці Галина Бідношей також виступила перед присутніми. Причому, навіть виконала одну з повстанських пісень зі збірника!
В урочистостях також взяли участь представники ЗСУ, науковці, представники громадськості.
Подія саме в День Конституції України стала черговим підтвердженням віковічного прагнення українців до волі та незалежності, жертовності представників різних поколінь нашого народу на шляху до цієї святої мети, особливо в нинішній період оборонної війни проти московських окупантів.
Наш кор.
На фото пресслужби Міністерства культури та інформаційної політики: під час урочистої передачі збірника «Пісні волі».
