Екс-прокурор Волинської області Анатолій Коцура подав позов до Волинського окружного адміністративного суду про незаконне звільнення з займаної посади. 11 вересня ц. р. у приміщенні адмінсуду Волині відбулося перше засідання. Інтереси колишнього прокурора представляв адвокат Микола Цехош. З іншої сторони – представники Служби безпеки та Генеральної прокуратури України Віктор Близнюк і Тетяна Романишина. Справу розглядає колегія суддів у складі Валентина Дмитрука (голова), Фелікса Волдінера та Юрія Сороки, секретар Анна Приходай.
Варто зазначити, що подібних прецедентів в історії українського судочинства (якщо не брати до уваги екс-генпрокурора України Святослава Піскуна, котрий двічі з допомогою судової влади повертався на посаду, а дружина якого – Світлана Севастянівна – родом із наших Маневич) ще не було. Неординарний позов екс-посадовця зацікавив місцевих мас-медійників, і молоді судді дозволили їм висвітлювати цю подію. Це й добре: бо як призначали Анатолія Миколалайовича на посаду облпрокурора, нікому невідомо й досі, а от як він намагається відновити статус-кво, можна побачити на власні очі.
Отже, Волинський окружний адміністративний суд має дати оцінку діям посадовців найбільш закритих для громадськості відомств – Служби Безпеки та Генеральної прокуратури України. Адже саме ці структури мають пряме відношення до появи наказу нового Генпрокурора Віталія Яреми про звільнення Анатолія Коцури. Що ховається за цим фактом – державний, корпоративний чи якийсь приватний інтерес, відповідь мають дати молоді незаангажовані судді.
Перше засідання продемонструвало: їм не просто буде шукати істину, адже каменем спотикання у цій справі стає «секретність», «закритість», «конфедеційність». Принаймні, на це посилається представник Служби безпеки України, який попросив на отримання у голови СБУ Валентина Наливайченка дозволу на оприлюднення «конфедеційних матеріалів» 10 днів. Тож продовження судового розгляду відкладено до 9.00 19 вересня.
Нагадаємо, Анатолій Коцура – старший радник юстиції. Народився 28 березня 1961 р. у с. Римачі Любомльського р-ну Волинської області. Вищу освіту здобув на юридичному факультеті Львівського державного університету ім. Івана Франка. В органах прокуратури працював з 1986 р. Обіймав різні посади, у тому числі керівні, у прокуратурах Запорізької, Волинської областей, військовій прокуратурі Центрального регіону України, Генеральній прокуратурі України… Потім виявився поза межами ГПУ, а чим тривалий час займався, громадськість не знає й досі. Проте наказом в. о. Генерального прокурора України Олега Махніцького від 20 березня 2014 р. призначений на посаду прокурора Волинської області. Одразу приступив до різких кадрових змін. Одні вважали такі дії цілком виправданими (Анатолій Миколайович неодноразово заявляв, що, мовляв, «Майдан не зраджу»), інші ставилися до переміщень доволі скептично…
А 30 липня цього ж року вже сам пан Коцура був звільнений із посади прокурора Волинської області наказом Генерального прокурора України Віталія Яреми.
Адвокат Микола Цехош заявив, що формальним приводом стала позапланова перевірка Служби безпеки України дотримання вимог роботи з секретними документами. За її результатами один працівник отримав догану, п’ятеро позбавлені премій, самого Анатолія Коцуру спершу позбавили права доступу до секретної інформації, а потім узагалі відсторонили й від виконання обов’язків через відсутність цього ж права.
Приводом для його звільнення, на думку адвоката, став не державний, а командний інтерес новопризначеного Генерального прокурора України Віталія Яреми та його кадрової служби, які взялися призначати на прокурорські посади своїх людей.
Що є справжнім каменем спотикання екс-прокурора Волині та Генеральної прокуратури України і має сказати суддівська колегія. В усякому випадку, ця історія свідчить, що в органах прокуратури справді розпочалися серйозні зміни.
Сергій ЦЮРИЦЬ.
На фото автора: засідання судівської колегії.