«Як уберегти волинян від травм і смертей на роботі?» – цю тему підняли профспілки.
Нема нічого важливішого за людське здоров’я та життя. Тому Федерація профспілок Волині разом зі своїми київськими колегами організували науково-практичну конференцію «Безпечна праця як виробничий ресурс».
Щоб не лише обговорити проблеми, а й поділитися передовим досвідом їх вирішення, у навчально-методичному центрі профспілок у Луцьку зібралося майже сто учасників заходу. До розмови у форматі відеозв’язку підключилися також заступник голови Федерації профспілок України Сергій Кондрюк та керівник правової і технічної інспекції праці профспілок Юрій Андрієвський.
Що тема безпечної роботи надто важлива сьогодні як в Україні, так і Волині, стало зрозуміло вже з перших виступів. Завідувач сектору юридичного забезпечення управління Держпраці в області Сергій Соколов акцентував на рості травматизму і навіть загибелі працівників. Приміром, ушкоджень торік зазнали 180 наших краян, а 13 нещасних випадків узагалі закінчилися смертю (і це не рахуючи втрати у вугільній галузі!).
Як пояснив Сергій Вікторович, є типові фактори (дорожньо-транспортна пригода, ризики на підприємствах так званої групи ризику), а є й неуважність працівників, ігнорування роботодавцями елементарних правил безпеки. Аби рядові працівники не були безмовними рабами, голова Федерації профспілок Волині Іванна Дубинка-Філозоф, яка є членом Громадської ради при управлінні Держпраці, акцентувала на вагомості колективних договорів, у яких мають бути чітко прописані вимоги щодо охорони здоров’я на виробництві.
Хорошим прикладом співпраці профспілок і вже згаданого управління є ситуація, що виникла на заводі «Кромберг енд Шуберт», де працювати нелегко. Тому профком, хоч і великими зусиллями, та все ж таки домігся від керівництва додаткових відпусток працівникам і фінансових пільг у зв’язку з важкими умовами праці.
На підприємстві «Луцьктепло» профком став рушійною силою у вирішенні проблем із заборгованістю працівникам зарплат та безпідставного скорочення активних членів профспілки. І таких прикладів на Волині чимало.
– Після того, як було об’єднано інспекцію праці і Держгірпромнагляд, ми домагаємося таких законів, котрі б жорстко карали порушників. Бо сьогодні керівник (особливо в малому бізнесі) воліє платити незначний штраф за недотримання правил охорони праці замість належно дбати за життя та здоров’я своїх працівників, – зізнався Сергій Соколов.
Натомість потужні підприємства Волині, дбаючи за бездоганну репутацію, величезну роль відводять належним умовам праці колективу. Як саме це відбувається на підприємстві Петра Пилипюка «Модерн-ЕКСПО», розповів начальник служби охорони праці заводу Володимир Шматов.
Доктор економічних наук, професор Людмила Матвійчук теж поділилася досвідом щодо ролі вищої школи у вирішенні проблем в охороні праці. А її вихованці – студенти ЛНТУ – у формі тематичної сценки показали, що охорона праці – то запорука життя. І крім того, продемонстрували зразки спецодягу, що випускають підприємства області.
– Будемо сподіватися: сьогоднішній захід започаткує хорошу профспілчанську традицію проводити аналогічні конференції щороку, – насамкінець зауважила директор науково-методичного центру профспілок Галина Даниленко. – Бо прохання «Повертайся живим» стосується не лише воєнних дій, а й нашої щоденної праці, особливо коли ця праця пов’язана з ризиками.
Оксана БУБЕНЩИКОВА.
Фото автора.