У черзі за пільговими земельними ділянками солдатів випихають воєнкоми…
Ніхто нічого нового не придумав. Під час кожної війни чи збройного конфлікту влада, щоби заохотити солдатів краще воювати, обіцяє їм різноманітні преференції. Зокрема – земельні наділи.
Так було під час громадянської. За схожим принципом обдаровувала в 1921-1939 рр. найкращими гектарами на Волині польська влада своїх «осадників». Навіть німецькі окупанти в пропагандистських листівках до солдатів-українців закликали їх утікати з поля бою, здаватися, а потім – отримувати земельні ділянки за рахунок розформованих колгоспів…
Тому, знаючи віковічне тяжіння наших співвітчизників до землі, нинішня влада одним зі стимулів підвищення мотивації військовослужбовців обрала все те ж «земельне питання». Щоправда, як завжди, не оцінили бажаного та дійсного. Тобто реально в містах чи найбільших селищах вільних ділянок під забудову є на кілька порядків менше, ніж претендентів. Грошей, щоб викупити необхідні площі в приватних власників, також не знайшли. От і вийшла парадоксальна ситуація: бажання є, а от можливості – катма.
Ще одна біда, яка притаманна постсовєцькій Україні – подвійні стандарти, котрі супроводжуються зловживаннями, порушеннями, а то й безсумнівними злочинами… Бо обіцяли в Києві, а виконувати – на Волині.
Як приклад – ситуація в м. Ківерці.
Там працює комісія з організації проведення жеребкування щодо розподілу земельних ділянок між учасниками АТО. Керівник комісії – голова постійної депутатської комісії з питань містобудування, архітектури, землеустрою та екології Ківерцівської міськради, депутат від партії «Українське Об’єднання Патріотів – УКРОП» Віктор Лисюк. До її складу також увійшли представники місцевої спілки ветеранів АТО «Альфа», районного військового комісаріату, райвідділу поліції, член постійної депутатської комісії з питань містобудування, архітектури, землеустрою та екології В’ячеслав Гордіюк, депутат міськради Сергій Гетманчук.
Як деталізувала прес-служба УКРОПу, голова комісії з організації проведення жеребкування щодо розподілу земельних ділянок між учасниками АТО Віктор Лисюк розповідає, що під час роботи комісії у нього виникло чимало зауважень щодо підготовки подачі документів. Про певні процедурні порушення говорить і ще один член комісії, депутат міськради В’ячеслав Гордіюк.
«Перед засіданням першої комісії представник від військкомату переглянув списки претендентів на земельні ділянки і сказав, що бачить там людей, які не мають стосунку до АТО, а деякими займається військова прокуратура, – розповідає В’ячеслав Гордіюк. – Моє прохання назвати прізвища цих людей було проігноровано. На наступне засідання він приніс списки, але віддав їх голові Ківерцівської міської ради. На третій комісії я підійшов до секретаря, щоб подивитися список. Вона не надала. Почалося третє засідання комісії, я попросив цей список й у юриста міськради, вона сказала, що їй цей список не надавали».
«У неділю збиралася міська спілка ветеранів АТО. Там виступав «воєнком» і його заступник. Вони сказали, що ці люди не винні, що вони не потрапили в АТО і служили у воєнкоматі, і вони ніби теж заслуговують на земельну ділянку», – каже В’ячеслав Гордіюк.
«Викликає також сумнів внесення в список осіб за чергою, так як є заяви, в яких значно різняться в часі дати написання заяви і реєстрації, згідно з якою внесено людину в цей список, і, відповідно, її порядковий номер,
– додає Віктор Лисюк. – Більше того, виявилося що «список» не оформлявся належно, тобто це не список, а перелік осіб у електронному форматі. Таким чином, після закінчення опрацювання заяв, я звернуся до міськради із пропозицією про затвердження списку осіб, згідно з датою подання заяви, а не реєстрації в журналі. Також, враховуючи, що кількість учасників бойових дій, які звернулися із заявою, значно перевищує кількість виділених земельних ділянок, вважаю, що справедливо провести жеребкування усіх земельних ділянок серед усіх заявників. Інакше буде не жеребкування, а просто розподіл певної кількості ділянок серед аналогічної кількості заявників, які зазначені першими у переліку. Саме цю свою думку я озвучив після одного із засідань. Безумовно, як затвердження списку, так і подання пропозиції щодо змін у Положення щодо жеребкування, буде робитися лише після узгодження із самими учасниками АТО».
Як бачимо, «земельне питання» в Ківерцях перетворилося на гордіїв вузол, який і розв’язати дуже важко, і розрубати майже неможливо. Але в ім’я справжніх захисників України вирішити його треба. І лише на користь справжніх учасників бойових дій на Сході.
Роман УСТИМЧУК.
Від редакції. Існує ще один шлях швидкого та ефективного розв’язання подібних проблем. У найбільших населених пунктах Волині ще можна знайти вільні ділянки під забудову. Але – багатоквартирних житлових будинків. Є й потужні місцеві будкомпанії, здатні звести споруди в найкоротші терміни. Але для цього треба, щоб місцева влада знайшла в Києві реальні механізми вирішення житлової проблеми демобілізованих учасників АТО і – найголовніше! – достатній фінансовий ресурс для цієї благородної мети. Бо гроші не для збільшення зарплат чиновникам у міжнародних донорів треба просити, а кошти для соціального захисту захисників України! Їм у першу чергу ж не земельна ділянка під забудову потрібна, а – житло!