У сусідній Польщі таки встановили вже другу у прикордонні з Україною провокаційну споруду у під назвою пам’ятника, яка намагається зобразити українців нелюдами, а поляків – лише їхніми безневинними жертвами. Таке тлумачення спільних драматичних подій сусідніх народів не гоїть кривди минулого, а ятрить їх на користь спільного ворога – рашистських окупантів.
Проект пам’ятника розробив польський скульптор Анджей Пітинські, автор, зокрема, Катинського пам’ятника у Джерсі-Сіті.
Виготовлений із бронзи, покритої світло-коричневою платиною, монумент, за задумом ініціаторів, має стати промовистим символом пам’яті польського народу про злочин геноциду, вчинений проти польського населення східних теренів ІІ Речі Посполитої.
Монумент, як зазначає «Історична правда», зроблений у вигляді величезного орла з короною, на крилах якого назви місць, де українці вбивали поляків. У центральній частині орла вирізано хрест, а в щілину художник помістив дитину, наколоту на вила:
«За задумом автора, вони мають символізувати український тризуб».
Останнім елементом пам’ятника є фігури батька, матері з немовлям, хлопчика та дівчинки, за якими на огорожі висять дитячі голівки, набиті на кілочки.
Висота пам’ятника з постаментом становить 20 метрів.
Цікаво, що скандальний монумент створено на замовлення Товариства ветеранів польської армії в США та завершено у 2017 році. Проте тривалий час проблемою було знайти місце, де можна було б встановити пам’ятник, оскільки низка міст відмовлялися. Зрештою, бургомістр гміни Яроцін Збігнєв Вальчак запропонував саме містечко Домостав.
«Пам’ятник викликав критику з боку українців. На думку депутата Миколи Княжицького, ідея «встановлення скандального пам’ятника» є «свідомою політичною провокацією, яка має на меті принизити гідність українців, поглибити розбіжності та зрештою знищити позитивні результати примирення» між поляками та українцями, «до чого закликав Папа Римський Іоан Павло ІІ (був польсько-українського походження, – ред.)», – зазначається.
Натомість Президент Інституту національної пам’яті РП Кароль Навроцькі наголосив, що пам’ятник відповідає історичним подіям, а поляки мають право культивувати свою історію:
«Пам’ятник відповідає тому, що робили українські націоналісти 120 тисяч років тому. Польські сусіди. Я визнаю, що немає націй, обраних для того, щоб пережити свою історію (…). Польща має право на збереження пам’яті».
Це вже як мінімум друга провокаційна монументальна споруда на тему спільної трагедії двох народів у часи Другої світової війни, встановлена поляками в українському прикордонні. Раніше в м. Холм Люблінського воєводства (засноване українським королем Данилом Галицьким, після Другої світової відійшло до Польщі і отримало назву Хелм, – ред.) виникла аналогічна конструкція, яка прагне показати українців виключно нелюдами, а поляків – самими тільки жертвами…
Таке трактування історії точно не гоїть рани минулого і працює на руку путінським головорізам.
Сергій ШРАМЧУК.
На фото «Історичної правди»: загальний вигляд споруди в містечку Домостав та її фрагмент.