Міжнародна політика: з чого почати вивчення? Книжкові рекомендації від редакції “Волинської газети”

Книги про міжнародну політику

З початком Повномасштабної війни росії проти України українці точно почали набагато більше цікавитись міжнародною політикою. Це можна пояснити простим бажанням краще розуміти рівень міжнародної фінансової та військової підтримки України та оцінити ступінь нашої європейської та північноатлантичної інтеграції. 

Через велику кількість інформаційних ресурсів і джерел, які доступні для пересічного українця, стає вкрай тяжко зрозуміти, в якому напрямку рухається сучасний світ, де авторитетне джерело висвітлення інформації, кому варто довіряти. 

Для того, щоб мати ширшу картину, не панікувати від “голосних” заголовків іноземних та українських ЗМІ та розуміти, що дійсно відбувається, варто поглибити знання у сфері зовнішньої політики.

“Волинська газета” підготувала підбірку спеціальної літератури, яка допоможе вам краще розуміти сучасний світ міжнародної політики, його побудову, принципи та вектори розвитку.

Дмитро Кулеба “Як перемагати у світі фейків, правд і спільнот” 

У своїй книзі Міністр закордонних справ досліджує вплив технологій на сучасний світ. Адже відомо, що той хто володіє інформацією — володіє всім. Дмитро Кулеба переконує: інформаційній агресії можна протистояти. На прикладах України, інших країн та великих компаній він аналізує, як відбувається війна за реальність, і виокремлює п’ять правил, що допоможуть навчитись у ній перемагати.

Френсіс Фукуяма “Ідентичність. Потреба в гідності й політика скривдженості.”

Що змушувало темношкірих американців боротися за свої права? Чому Революція гідності мала успіх попри планомірне придушення національної культури і політичних опонентів в часи президентства В. Януковича? Визнання значущості громадян. Усе це приклади того, як політика скривдженості впливала на історію. Френсіс Фукуяма стверджує, що до змін і рухів призводять не так економічні важелі, як бажання, щоб ідентичність та гідність окремих людей чи груп було визнано. 

Отже, як прагнення до ідентичності надалі змінюватиме карту світу? Чи зможе суспільне різноманіття підтримувати ліберальну демократію, а не підривати? Відповіді на ці й низку інших питань дає Френсіс Фукуяма, апелюючи до історії, філософії та здорового глузду.

Януш Буґайський “Неспроможна держава. Інструкція з розшматування Росії”

З першого погляду структура рф виглядає як моноліт, але якщо подивитися ближче можна побачити, що росія — це колос на глиняних ногах. Одна з основних тез книги полягає в тому, що спроби перетворити Росію на національну державу, громадянську державу, або стабільну імперську державу завершилися провалом. 

Автор аргументує, що сучасна структура росії є крихкою, оскільки вона не має єдиної національної ідентичності та перебуває у постійній боротьбі між різними політичними силами й групами: націоналістами, імперіалістами, централістами, лібералами та федералістами. Якщо вас цікавить страшне трагічне і недовге майбутнє рф — ця книга для вас.

Генрі Кіссінджер “Дипломатія”

Ця книга є священною для кожного міжнародника. Воно і не дивно, бо Кіссінджер був радником президента США з національної безпеки і Державним секретарем США (посада аналогічна міністру закордонних справ) за президенств Річарда Ніксона та Джеральда Форда, доклавшись до встановлення відносин між КНР і США, підписання миру між В’єтнамом і США, пом’якшення політичного протистояння між СРСР і США – “Розрядка”. Автор розповідає, як мистецтво дипломатії збудувало світ, в якому ми живемо зараз. Крім того, ця книга є автобіографічною, адже розкриває ряд тяжких перемовин, в яких брав участь сам Кіссінджер. 

Попри титанічність і масштабність цієї праці (майже тисяча сторінок), “Дипломатія” сподобається не лише майбутнім дипломатам, а й широкому загалу. Викладення матеріалу захоплює з перших сторінок.

Тоні Джадт “Нещасна земля”

«Суспільний договір, який визначав повоєнне життя в Європі та Америці – гарантію безпеки, стабільності та справедливості – більше не гарантований, до того ж він навіть уже не є частиною колективного діалогу». 

«Нещасна земля» — книга про тектонічні зміни, які відбуваються прямо зараз у політикумі та соціумі. Автор доводить, що ми живемо в епоху постетичної ери, коли ідеології вже не визначають наш світогляд. Натомість ми існуємо у світі, де матеріальні блага прямим чином впливають на наші цінності та прагнення. Ця книга — нагадування про те, що світ крихкий, і тільки спільними діями можна досягти змін на краще.

Сергій Гурієв, Деніел Трейсман “Спін-диктатори. Як змінюється обличчя тиранії в XXI столітті”

Старий тип диктаторів “страху”, відомий нам за Гітлером, Сталіним і Мао, відійшов у минуле. Нові технології продукують спін-диктаторів. Влада цих людей небезпечна, адже вони хитрі, улесливі, маніпулятивні і обізнані з медійними технологіями і інститутами влади, завдяки чому вдало контролюють громадян, спотворюючи інформацію та симулюючи демократичні процедури.

Використовуючи різні методи впливу, спін-диктатори моделюють для громадян такий неправдивий стан реальності у світі й в країні, завдяки якому диктатори можуть провадити репресії й залишатись при владі, маючи підтримку народу.

Можна з впевненістю говорити, що спін-диктатори можуть з’явитися в будь-якій частині світу — не виняток тут і західні країни. У другій частині книги автори пояснюють, як протидіяти подібним впливам у суспільстві.

Річард Хаас “Розхитаний світ. Зовнішня політика Америки і криза старого ладу”

Річард Хаас — експрезидент Ради з міжнародних відносин (політична організація США заснована 1921 року в Нью-Йорку), дипломат та представник інтелектуальної еліти США. 

У своїй книзі він розмірковує про те, що ваги, на яких стояла світова політика після Другої світової війни “розхитались”. Після атаки на “близнюків” у Нью-Йорку перед нами постав інший світ. 

“Світ сподівався, що нас очікує нова і краща доба, але очікування виявились передчасними”. 

До останнього світ вірив, що сила прогресу переважить всі суперечності між державами, але маємо дві світові війни та масштабну російсько-українську всередині Європи. Ми живемо у світі технологій, ядерної небезпеки, загроз міжнародного тероризму, популізму і маргінальних ідеологій. Урешті-решт постає питання: що вдіяти з усім цим різноманіттям і як вберегти світ від катаклізму? Книга Хааса саме про це.

Данило БРАЖКО

Ілюстрації Ольги Данилюк

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *