FutUkraine Centre Lutsk: своє для своїх 

Із червня 2024 року в Луцьку працює FutUkraine Centre Lutsk, який допомагає лучанам та “новим містянам” інтегруватися в активне життя громади.  

27 липня у приміщенні центру відбулася зустріч з ініціаторами та командою проєкту: народним депутатом України Миколою Княжицьким, головою ГО “Альянс розвитку” Марією Маківничук, депутатками Луцької міської ради Аллою Доманською та Іриною Колковською

Історія створення futцентрів розпочалася у карпатському селищі Верховина, що на Івано-Франківщині. На початку повномасштабного вторгнення до майже 30-ти тисячного населення Верховинського району приєдналося понад 10 тис. внутрішньо переміщених осіб. Тоді, за словами Марії Маківничук, яка є депутаткою Верховинської селищної ради та помічницею Миколи Княжицького, було вирішено у приймальні останнього відкрити штаб для допомоги переселенцям. 

“Спочатку ми видавали гуманітарну допомогу: продукти харчування, засоби гігієни, тобто, перше, що необхідно людям. Але потім ми зрозуміли, що цього недостатньо, що потрібно якось соціалізувати людей. Тож ми почали робити проєкти, які б допомогли легше пережити війну та ті ситуації, які вони пережили”, – розповіла пані Марія.  

І уже з 1 травня 2022 року розпочався проєкт підтримки для внутрішньо переміщених осіб. Найперше приділяли увагу психологічній та юридичній допомозі, адже дуже багато людей втратили житло та документи, і навіть не знали куди звертатися за допомогою. Пізніше проєкт розширився, у центрі почали проводити різноманітні відволікаючі заходи, до яких залучали, як переселенців, так і місцевих жителів. 

Спостерігаючи позитивну динаміку, завдяки німецьким партнерам, подібні центри відкрили ще у семи містах України: Львові, Стрию, Червонограді, Києві, Полтаві, Чернівцях та Івано-Франківську. 

“Наша мета допомогти людям інтегруватися в суспільство. Ми хочемо підтримати тих, хто попри все залишився в Україні. Завдяки Миколі Леонідовичу, який налагодив співпрацю з урядом Тайваню, подібні центри відкрили у Луцьку, Рівному та Тернополі”, – повідомила Марія Маківничук

За її словами центри постійно розвиваються, аби відповідати потребам людей. 

У своєму виступі Микола Княжицький зазначив, що до прикладу, у Львові є проблема з інтеграцію внутрішньо переміщених осіб, адже самі містяни ставляться з недовірою до новоприбулих. 

“Треба зробити так, щоб усі відчули, що ми живемо в одній країні, і байдуже звідки ти: з Маріуполя, Луганська, Херсона, Рівного чи Львова. Ми – всі українці. Тому ми залучаємо молодих людей по цілій країні, щоб вони допомагали  адаптуватися тим, хто втратив свої домівки, рідних. Багато хто з них взагалі не виїжджав за межі своєї області. І, звичайно, що є відмінності між регіонами, але загалом всі відчувають, що живуть в одній країні. Бо в Україні, де б ти не був, ти себе можеш комфортніше почувати в ставленні людей, в багатьох речах ніж на Заході. В Європі є свої “плюси”, звичайно, десь це велика соціальна допомога, десь великі зарплати, але духовно найлегше тут”, – наголосив ініціатор проєкту. 

Про діяльність та перспективи луцького проєкту розповіли його координаторки Алла Доманська та Ірина Колковська

“Ми активно працюємо з червня місяця. І зараз у на постійно кожен день відбувається по два-три заходи. Загалом у цьому кварталі проходить більше 10 заходів. Починаючи, від покращення особистої стійкості в умовах війни, і завершуючи різними професійними, профорієнтаційними розвиваючими речами”, – зазначила Ірина Колковська

Це і різноманітні творчі заходи з використанням різних технік хендмейду, до яких залучають як дітей, так і людей поважного віку. І психологічна підтримка. До прикладу, центр організовує психореабілітаційні сплави на байдарках, які спрямовані на те, щоб людина побудувала внутрішні опори, проходячи міністрес на воді, і могла його потім перенести на більші стреси, з якими вона стикається в житті. 

Також для дітей проходять курси блогінгу. Їх веде професійна режисерка та акторка, харків’янка Анна Карамишева. Тренерка навчає учасників  основним навичкам самопрезентації та блогінгу, створенню особистого бренду.  

“Також спільно з Патрульною поліцією реалізується пілотний проєкт “Велоакадемія”. На цьому курсі діти вивчають правила  дорожнього руху, вчаться як взаємодіяти зі своїм велосипедом, щоб раптом якщо щось зламається, знати як діяти. Вони вже здали екзамен з теорії, тепер на них чекають практичні заняття”, – додала Алла Доманська

Крім того, у центрі регулярно проходять заняття із йоги та домедичної допомоги, діють курси англійської мови, функціонує клуб настільних ігор, проводяться пізнавальні екскурсії містом. 

Особливо присутніх зацікавили денні тренінги для жінок, які побудовані на протидії насильству, вмінню казати “ні”, виробленню впевненості в собі. Вони проходять за методикою “WenDo”. Тренерка приїжджає з Києва, а на виході усі учасниці руками розбивають дошку. І, до слова, дошка справжня, не бутафорія, у чому зміг переконатися кожен охочий. 

Також на основі української гри “Світ громад”, яка уже встигла підкорити світ, через інструмент ігрофікації показується як відбувається робота в громаді, звідки беруться гроші, хто приймає рішення, куди це можна спрямовувати і ключове в тому, що людина має взяти на себе відповідальність, змінювати свою громаду самостійно, а не тільки чекати, коли хтось щось зробить. 

Також найближчим часом у центрі стартує курс молодого політика. Спочатку він буде спрямований на молодь, потім його проведуть і для жінок. Тут навчатимуть, як вплинути на рішення, які приймаються в громаді. Будуть і практичні завдання, такі, як написання петицій чи звернень. Учасники курсу відвідають міську раду, та дізнаються, як працюють громадські організації та звідки залучати додаткові кошти. 

З осені буде стартувати новий набір ініціатив, тож анонсують ще багато корисного та цікавого. 

Усі активності абсолютно безкоштовні і до них може доєднатися кожен бажаючий, єдине треба зареєструватися та не пропустити свої заняття. 

Інформацію про заходи можна знайти на сторінках FutUkraine Centre Lutsk та Розвиток Волині у соцмережах: 

Facebook 

Instagram 

Telegram 

Ольга КОНОНЧУК. 

Фото авторки та з соцмереж. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *