На Маневиччині під час боротьби з браконьєрами виявили рубку канонерського човна періоду Другої світової війни! Це вже другий раритетний експонат, який дістали з дна річки Стир за останніх 5 років, бо першим став 1000-літній човен вікінгів.
Отже, «Волинська газета» в серпні 2015 р. першою повідомила:
«У Стиру знайшли 300 чи й 500-літнього човна-довбанку! Можливо, козацький, можливо, ще древніших часів. А дуб, із котрого його видовбали, узагалі може бути 1000-літнім! Бо ж дерево перед тим морили літ зо 100, а до такої величини йому рости треба було не менш як кілька сотень років! Човен цілісінький. Завдовжки – 13 чи й трохи більше метрів».
І дійсно: на Гострому кутку, що на лузі – за 3-5 км від центру Старосілля, у південно-західній частині села – Володимир Сачковський та Микола Ісаков під час риболовлі зачепили на дні щось невідоме. А коли пірнули, то й побачили, що це – човен…
Згодом раритет доставили в райцентр, де фахівці встановили: він виготовлений у 1223-1226 рр. Зберігається й досі цей човен-довбанка на приватному підприємстві в смт Маневичі на прохання директора Маневицького краєзнавчого музею Петра Хомича, доки центральна та місцева влада шукають гроші на реконструкцію унікального плавзасобу.
Втім, коштів начальство в Києві і Луцьку так і не знайшло, тому човен-довбанка продовжує руйнуватися… Єдина втіха: плани влади Маневиччини добудувати приміщення місцевого музею, і тоді з’явиться додаткове місце.

Але й ця сенсація виявилася не останньою. Цими днями, під час браконьєрського виловлювання риби з допомогою міток, рибінспекторами затримано групу губителів природи. Але під час спроби підняти заборонені знаряддя на берег виникла несподівана перешкода – сітки за щось зачепилися… Аби подолати невідомий спротив, в сусідньому селі найняли трактор. І… Дивина! На землю витягнули не лише кілька щук, сазанів та линків, але й частину рубки невідомого корабля… Спеціалісти з фірми «Волинські старожитності» та обласного Музею бойової амуніції швидко встановили, що це колишній канонерський човен типу Z «Zawzięta» («Вперта»), збудований у 1933 р. для ВМС Другої Речі Посполитої і затоплений екіпажем після блокування підрозділами РККА 18 вересня 1939 р.
Довгий час вважалося, що судно під командуванням старшого боцмана Юзефа Свічки покоїться на дні річки Прип’ять, де й несло службу, але знахідка біля колківських Білих берегів на Маневиччині спростовує цю версію.
Відтак, слідом за човном-довбанкою древніх вікінгів експонати розбудованого музею поповняться ще й рубкою канонерського човна «Zawzięta».
Роман УСТИМЧУК.
На фото Світлани ДУМСЬКОЇ і з «Вікіпедії»: польські річкові монітори і канонерці човни біля причалу; середньовічний човен-довбанках, в водах річки Стир.