12 квітня 1961 року радянський космонавт Юрій Гагарін пробув на навколоземній орбіті 108 хвилин і став першою людиною в світовій історії, що здійснила політ назустріч Всесвіту. Але чи першим він був? І чи справді причиною смерті стала авіакатастрофа через 7 років світової слави? І чому не суди лося стати піонером космосу нашому земляку з м. Харкова?
Отже, офіційно-вікіпедійно Юрій Гагарін здійснив політ у космічний простір на ракеті-носієві «Восток» із капсулою «Восток-1», всередині якої він і перебував. Старт відбувся на космодромі Байконур у Казахстані. Після 108 хвилин польоту росіянин Юрій Гагарін успішно приземлився в Саратовській області рф, хоча заплановане місце зустрічі було іншим. Починаючи з 12 квітня 1962 р., цей день був оголошений святковим Днем космонавтики. Так ссср втер носа астронавтам із США, які здійснили місію дещо пізніше, але потім відігралися, побувавши на Місяці.

Хоча й досі багато хто сумнівається, а чи справді американці там побували. А ще більше, чи був Юрій Гагарін першим, кого відправили за межі планети Земля?
Наприклад, радіоперехоплення італійців Акілле та Джованні-Батіста Джудіка-Корділья в кінці 1950-х років засвідчили: двоє італійців збудували у передмісті Турина любительську радіостанцію та почали прослуховувати космічний простір, де вже літали перші штучні супутники. У травні 1960 р. у місцевій пресі з’явилася стаття про те, що брати Джудіка-Корділья нібито перехопили повідомлення з космосу російською мовою.

Як пише журнал «Юніверс», ще три роки «радіостанція Джудіка-Корділья» продовжувала приймати сигнали з космосу. Найчастіше це були прохання про допомогу чи прощання членів екіпажу чергового корабля, що «назавжди відлітав від Землі».
Був серед них і жіночий голос, задовго до повернення рашистки валєнтіни тєрєшковой.
Але 12 квітня 1964 р. перший космічний політ викликав великий інтерес в усьому світі, а сам Юрій Гагарін перетворився на світову знаменитість. За запрошеннями зарубіжних урядів і громадських організацій він відвідав понад 30 країн. Стартував старшим лейтенантом, повернувся майором.
Він загинув 27 березня 1968 р. під час звичайного тренувального польоту винищувача разом із досвідченим льотчиком-інструктором Владіміром Сєрьогіним.

Деталі цієї катастрофи і досі засекречені. Офіційно вважається, що катастрофа настала внаслідок помилки пілотів. Але багато хто впевнений, що світова слава Юрія Гагаріна дуже турбувала дідів із політбюро цк кпсс… Їм не був потрібен живий конкурент, а мертвий герой – найкращий варіант!
Так чи інакше, але першим міг бути не росіянин, а українець! Наостанок варто було би згадати про ще одну людину, яку іноді називають «першою жертвою радянської космонавтики», а дехто навіть вважає кандидатом на «догагарінський політ». Це харків’янин Валентин Бондаренко, який загинув 23 березня 1961 року, невдовзі після свого 24-го дня народження. Причиною смерті стала пожежа, що сталася під час випробувань у барокамері, заповненій чистим киснем під зниженим тиском.

Якби Валентин Бондаренко дійсно полетів у космос 12 квітня, він став би першим і наймолодшим космічним мандрівником і утримував би цей рекорд назавжди.
Так чи інакше, день 12 квітня 1961 р. назавжди залишився в світових календарях.
Світлана КУЛЯ.
На фото «Вікіпедії» та з журналу «Юніверс»: «Восток-1»; фото Юрія Гагаріна в скафандрі, зроблене вже після приземлення; таким був Владімір Сєрьогін; італійські брати-радіолюбителі; Валентин Бондаренко.