Люди в Західній Україні жили і майже 5 тисяч років тому! І на Волині теж?
У селі Залуква Галицької громади, що на Івано-Франківщині, впродовж чотирьох років проводять дослідження розкопок двошарового поселення часів Трипільської культури та одного шару поселення бронзової доби – культури Ноа. Знахідки – унікальні. А це означає, що подібні дохристиянські сліди людської цивілізації можуть бути і на Волині!
Археолог та історик Тарас Ткачук розповів, що вчені натрапили на залишки глиняної хати та комплекс ям. В одній з них знайшли фрагменти орієнтовно трьох сотень одиниць посуду, який використовували за часів раннього Трипілля і середнього (етапи Трипілля А і початок Трипілля В II).
«Там є мальований і кухонний посуд. Мальованого значно більше. І що цікаво, є посуд не Трипільської культури, а культур, які їй синхронні. Є посуд Маліцької культури, яка була на території Малої Польщі й сучасної Волині. Панівним у розписі посуду є чорний колір. Використовували також білий та червоний. Зображення, на жаль, фрагментоване і важко його розгледіти, але часто це – різноманітні смуги, овали та орнаменти», – цитує «Історична правда», що сказав Тарас Ткачук.
Поселення розташоване на лівому березі річки Луква, що є правою притокою Дністра. Історичний артефакт знайшли на місці старого саду – праворуч від дороги Залуква – Крилос, говорить Тарас Ткачук. Реальних розмірів поселення вчені наразі не встановили. Зі слів Тараса Ткачука, місце розкопок є унікальним, бо раніше археологи не припускали, що на цих землях існував період раннього Трипілля.
«Період раннього Трипілля ділять на етапи. Етап А – це приблизно 4500 років до нашої ери. Етап В – поки що точних дат немає, але це орієнтовно 4000 років до нашої ери», – розповів Тарас Ткачук.
Роботи над історичною знахідкою наразі призупинили, археологи планують продовжити дослідження навесні.
Цікаво, а чи було виявлено подібні залишки древніх цивілізацій на Волині?
Роман УСТИМЧУК.
На фото «Історичної правди» та «Вікіпедії»: глечик, якому понад 4500 років; карта розселення древніх народів на теренах сучасної України.