Чималу територію Волині займають болота. Втім для збирачів лікарських трав – це великий плюс. Бо саме на торф’яниках, а ще на низовинних берегах озер, ставків та рік «мешкає» бобівник трилистий.
Науковий співробітник Черемського природного заповідника Лариса Шевчук розповідає:
– В народній медицині ця рослина використовується для поліпшення виділення травного соку, а відтак – збудження апетиту, при недостатній кислотності травного соку, в разі порушення обміну речовин. Вона поліпшує перистальтику кишківника й роботу шлунка. Її рекомендують вживати для заспокоєння нервів і недокрів’ї, навіть у разі токсикозу у вагітних. Допомагає також хворим на легеневі хвороби й туберкульоз, однак – за умови тривалого використання у вигляді відвару або порошку (перед їдою).
Задля того готується чай: 1 ч. л. подрібнених листків заливається склянкою окропу, настоюється 10-15 хв., приймається тричі на день приблизно по півсклянки.
Якщо людина страждає хронічними запорами, напар із бобівника (наполовину розведений водою) може використовувати для клізми. Він же помічний при геморої, зокрема – з кровотечами.
Окрім того, цю рослину в народній медицині активно рекомендують при хворобах печінки та жовчного міхура як жовчо- та глистогінний засіб.
– Підсилити ефект лікування бобівником допоможе поєднання цієї рослини з іншими цілющими травами, – зауважує Лариса Шевчук. – А якими саме – залежить від вашої недуги та особливостей організму кожного конкретного пацієнта. Приміром, для збудження апетиту бобівник поєднують в однакових пропорціях із травою полину гіркого. Для заспокоєння нервів можна в чай із бобівника додавати листки м’яти холодної і кореня валеріани у співвідношенні 4:3:3. Але в цьому рецепті на склянку окропу треба брати столову ложку трав’яної суміші, настоювати півгодини і пити по ковтку-другому, таким чином одну порцію випивши протягом дня.
Для стимуляції роботи травних залоз і при слизовій катарі шлунка та кишок можна спробувати бобівник разом із листками м’яти холодної, трави деревію тисячолистого, насіння кропу і трави золотисячника-центурії. Всі рослини беруться в однаковій кількості, заливаються склянкою окропу, настоюються 30 хв. Вживати цей чай потрібно тричі на день перед їдою по півсклянки.
Напари з бобівника використовуються також зовнішньо: ними промивають рани і трофічні виразки, які погано гояться.
Але, наголошує Лариса Шевчук, перед тим, як скористатися будь-яким із вище перелічених рекомендацій, – обов’язково порадьтеся зі своїм лікарем.
Оксана БУБЕНЩИКОВА.
Фото Лариси ШЕВЧУК.