В рашастан не поспішають повертатися «ісконно русскіє» навіть попри пільги та привілеї. «Русскій мір» росіян за кордоном перестав цікавити… І хто хоче у Магадан чи на Сахалін?!
У 2024 році в російську недоімперію за програмою добровільного переселення до рф «саатєчєствєнніков», які проживають за кордоном, переїхало 31,7 тисяч людей, пише видання «Коммєрсант» із посиланням на дані мвс рф. Загалом заявки відправили 36,4 тисячі осіб.
Це мінімальний показник з 2011 року, коли було подано 61,1 тисячі заявок, а переїхало «на болота» 31,4 тисячі осіб.
Навіть у 2022 р., коли почалася повномасштабна російсько-українська війна, результати були вищими (112,7 тисяч заявок і 64,8 тисяч приїхали).
Опозиційний російськомовний сайт «Мєдуза» також зазначає:
«Лідером по числу тих, хто переїхав до росії, став у 2024 р. Казахстан, на цю країну припадає 35% усіх переселенців. 2023 р. лідером був Таджикистан.
Дехто повертається і з визнаних кремлем «недружніх» країн. Зокрема, із Німеччини торік приїхало орієнтовно 700 осіб, а з Молдови та Латвії по 600.
Що ж обіцяє репатріантам ця програма?
Наприклад, без сплати мита завезти «на болота» своє майно, компенсацію за проїзд і ввезення багажу, а також без сплати податків 1 автомобіля на родину.
Куди відправляють насамперед?
Для репатріантів визначили такі «пріоритетні» регіони: Бурятія, Забайкальській, Пріморскій, Камчатскій, Хабаровскій край, Амурская, Іркутская, Сахалінская, Магаданская області і Єврєйская автономная область на Далекому Сході.

Колись туди вивозили засуджених для відбування покарання…
Роман УСТИМЧУК.
На фото з «Вікіпедії»: краєвиди вічно холодного Магадану, де очікують «саатєчєствєнніков»; початок видобутку нафти на анексованому в Японії острові Сахалін, де нічого на краще так і не змінилося.