Під таким лейтмотивом на Луцькому меморіалі «Вічна слава» 21 липня відбулися заходи з нагоди 70-річчя визволення Волині від гітлерівських загарбників. Незважаючи на те, що окупаційні війська третього рейху та його угорських союзників у нашій області не мали у своєму розпорядженні жодного італійського солдата, організатори мітингу-реквієму вперто називають загарбників «фашистськими», хоча насправді вони були нацистськими, адже правлячою партією Німеччини в липні 1944 р. була саме НСДАП (у перекладі цієї абревіатури українською – Націонал-соціалістична німецька робітнича партія).
Разом із тим – не це головне. Важливіше, що саме 21 липня, 70 років тому, останній населений пункт Волині було звільнено від гітлерівських окупантів. Ніхто, правда, не знає, скільки часу ще б довелося воювати за цілковите очищення області від ворожих військ (адже з березня 1944 р. лінія фронту стабілізувалася, фактично навпіл розділивши наш край), якби не мінімум дві історичних події, що сталися далеко за межами України. По-перше, 6 червня англо-американські союзники висадилися у французькій Нормандії і відкрили Другий фронт у Європі, а 20 липня групою патріотів було здійснено замах на фюрера, після чого вермахт втратив керованість).
До речі, за роки панування «нового порядку» в області у 1941-1944 рр. від рук загарбників загинуло понад 165 тис. мирних волинян, а більше 20 тис. наших земляків або добровільно, або було вивезено як «остарбайтерів» на примусові роботи до «третього рейху». Статистика свідчить і про інші втрати: не менше 26 тис. військовослужбовців Радянської армії загинуло в боях за звільнення Волині в лютому-липні 1944 р., а понад 100 тис. воїнів тут полягли у битвах першого періоду війни, коли РККА вимушено відступала під натиском передових загонів вермахту…

Тож нині біля пам’ятника Невідомому солдатові на меморіалі відбулися панахида та покладання квітів. Вклонитися пам’яті загиблих та вшанувати їх хвилиною мовчання прийшли голова облдержадміністрації Григорій Пустовіт, голова облради Валентин Вітер, Луцький міський голова Микола Романюк, начальник УСБУ у Волинській області Володимир Мельникович, начальник облуправління Казначейської служби України Мирослав-Михайло Леміщак, начальник департаменту фінансів облдержадміністрації Ігор Никитюк, голова Ради Федерації профспілок Волині Іван Карпомиз, в. о. начальника облуправління охорони здоров’я Іван Грицюк, представники інших підприємств, установ, організацій обласного центру, ветерани, їхні родичі. За загиблими відслужили панахиду, а в проповіді священик із УПЦ Київського патріархату наголосив: як людська байдужість понад 70 літ тому розв’язала руки злочинному режимові Адольфа Гітлера для ведення світової війни, так і зараз байдужість багатьох із нас та переважної частини країн світу призвела до неоголошеної, але дуже кривавої війни народу України з російськими окупантами та їхніми найманцями.

Те, що Кремль досі глузливо дивиться на незалежність України, вкотре свідчить: у липні 1944-го замість одного загарбника на нашу землю прийшов інший. І саме духовні послідовники сталінізму нині стали ініціаторами спочатку аншлюсу Криму (на зразок того, як фюрер загарбав Австрію), а тепер – і прямого військового втручання на Сході нашої держави. А наші західні союзники, як і колись, вважають, що справа порятунку Української державності – справа загалом лише самих українців.
…Світлу пам’ять полеглих 70 літ тому вояків на меморіалі вшанували хвилиною мовчання. Потім до пам’ятника Невідомому солдатові лягли вінки та квіти.
Роман УСТИМЧУК.
Фото автора.