Африканська чума чатує за 80 км.
У сусідній Білорусі, на території Брестської обл. Барановичівського р-ну, масово гинуть свині. Впродовж травня довелося знищити та утилізувати 20 тис. поголів’я. Чому? За офіційною версією причиною падежу тварин є респіраторно-репродуктивний синдром свиней. Одначе чомусь зону ураження в радіусі трьох кілометрів охороняють… білоруські військові. Натомість працівники УСБУ у Волинській області отримують інформацію про непоодинокі випадки на території Республіки Білорусь захворювання свиней на африканську чуму, від котрої ліків не існує.
Зважаючи на те, що від Барановичівського р-ну до білорусько-українського кордону – не буде й сотні кілометрів, волиняни забили на сполох. Воно й не дивно, адже африканська чума, хоч і не передається від тварини до людини, одначе є справжнім нещастям для тваринництва. Бо якщо інфіковану свиню виявлять у хліві одного господаря, то на забій доведеться пустити всіх хрюшок у селі, а у сараї навіть після проведення спеціальної обробки ще рік не дозволено тримати худобу.
Отож нещодавно у Ратному зібрали розширене засідання протиепізоотичної надзвичайної комісії при облдержадміністрації, аби розібратися із ситуацією і напрацювати план подальших дій задля убезпечення Волині від поширення інфекції. А тим більше, що край входить у другу межу епізоотичної небезпеки (150 км), тоді як перша межа – від 10 до 20 км від місця ураження. То що ж насправді відбувається на території сусідньої держави?..
ЧОМУ МОВЧАТЬ БІЛОРУСИ?
Випадки інфікування свиней саме вірусом африканської чуми минулого року мали місце й на теренах України – в с. Комишуватка Приморського р-ну Запорізької обл. Там захворіло троє тварин. Тоді в населеному пункті знищили всіх свиней. Одначе волиняни особливо не турбувалися, адже до Запоріжжя – чимало кілометрів. Натомість до сусідньої держави – рукою подати. Там ще на початку цього року почали масово гинути дикі кабани. Але висновок тамтешніх спеціалістів подивував – трихінельоз. Наші ж ветеринари зауважують: відповідна хвороба постійно «гуляє» у природному середовищі й ніколи не спричиняє чисельної загибелі тварин. Та й узагалі від трихінельозу кабани… не гинуть. Білоруси ж уперто мовчали.
Але… наприкінці березня 2012-го газета «Вечерний Брест» опублікувала цікаву заміточку під назвою «Чума не пройдет!», де повідомлялося наступне: «Областные ветеринарные учения прошли на днях в Дрогичинском районе. В деревне Ляховичи ветслужба совместно с представителями ЦГиЭ отрабатывала мероприятия по борьбе с условным очагом африканской чумы свиней… В феврале подобные мероприятия проходили в деревне Незнаново Новогрудского района Гродненской области. Позже департамент ветеринарного и продовольственного надзора Минсельхозпрода Беларуси категорически опроверг слухи об эпидемии африканской чумы свиней, заявив, что это были всего лишь учения».
Нині ж волиняни особливо занепокоєні, бо в сусідів на одному зі свинокомплексів – серйозні проблеми.
– Понад 20 тисяч голів свиней знищено та утилізовано в господарстві, що на території Барановичівського району, – повідомив під час наради заступник голови облдержадміністрації Віталій Карпюк. – За даними наших спецслужб, білоруси залучили до справи навіть армію, хоча й не підтверджують офіційно, що мають справу саме з африканською чумою. Тож ситуація, що склалася, змушує нас бути пильними, аби не допустити появи інфекції на теренах Волині. Тому й виникла потреба зібрати комісію.
Про серйозність проблеми свідчить і склад протиепізоотичної комісії, до якої увійшли голови відповідних комісій із кожної райдержадміністрації та міськвиконкому, головні ветеринари районів та міст, директори ринків краю, екологи, прикордонники, митники, ветеринарна міліція, а також представники від СБУ, ДАІ, облспоживспілки тощо.
– Маємо інформацію, що в Барановичівському районі активно відбувалися заходи з ліквідації, – розповів начальник головного управління ветеринарної медицини у Волинській області Богдан Лозинський. – Примусовий забій – у пятнадцятикілометровій зоні.
Але білоруси навіть своїм громадянам говорять зовсім інше.7 травня 2013-го «Вечерний Брест» писав: «Массовый падеж свиней на свинокомплексе «Восточный» в Барановичском районе. Виной тому – эпидемия. Правда, какое именно заболевание спровоцировало гибель десятков тысяч голов, не совсем ясно. По официальной информации областной ветслужбы – это «всего лишь» респираторно-репродуктивный синдром свиней (РРСС). Однако среди местных жителей ходят упорные разговоры об африканской чуме. Так или иначе, убить и утилизировать пришлось уже порядка 20 тысяч хрюшек. В последние две недели свинокомплекс, рассчитанный на 80 тысяч голов, работает фактически в режиме чрезвычайного положения… О сложности ситуации проинформирован глава правительства Михаил Мясникович, давший соответствующие поручения руководству предприятия. Между тем, директор «Восточного», по его же словам, не видит никакой чрезвычайщины… По его словам, падеж за последний месяц не превышает нормативный порог в 15%».
Позиція Білорусі цілком зрозуміла, адже у випадку офіційного підтвердження наявності небезпечного збудника на території країни Митного союзу відмовляться від імпорту м’яса та м’ясних виробів. Відтак економічно доцільно говорити про РРСС.
КОНТРАБАНДА З ВІРУСОМ?
– Місце спалаху епідемії – за 80 кілометрів від Волині, тому загроза – реальна, – наголосив під час засідання протиепізоотичної комісії Богдан Лозинський. – Окрім того, серйозною проблемою є нелегальне транспортування з Білорусі й реалізація у нас за зниженими цінами м’ясопереробної продукції. Хоча офіційно існує заборона на ввезення.
Зважаючи на те, що вірус не передається людині, м’ясо хворих тварин пускають на консерви або ж ковбаси. І тут жодного порушення. Небезпека у тому, аби дана продукція не потрапили до тварин, котрі швидко інфікуються. Представники волинської влади непокояться не дарма. А тим паче, що білоруську ковбасу без проблем можна знайти на волинських ринках. І якщо в магазинах та на полицях супермаркетів не знайдете, то з рук на базарах – запросто, не зважаючи на заборону.
– В організованій торгівлі немає такого, – підкреслив Віталій Карпюк. – Але на базарі в Старій Вижівці я придбав оцю палку ковбаси білоруського виробництва. Звідкіля, питаю? Розумію, що не везуть фурами по двадцять тонн. Торбами! Провозять під носом у прикордонників та митників? У сумки повантажили і курсують туди-сюди. Але не люди винні, а ті, хто створює для того умови. Значить, потрібно посилити контроль. Бо що будемо робити, коли стануть возити цілі туші? І піде це діло не через пункти пропуску!
На прикордонників та митників нарікають і ветеринарні служби. Мовляв, не дозволяють їм долучатися до проведення процедури контролю. А поки відомства з’ясовують, що й кому робити, нелегальна й небезпечна продукція – на території області.
Аби на гачок проблем не потрапили й м’ясопереробники області, їм рекомендують працювати в закритому режимі виробництва та не використовувати імпортну сировину. Мовляв, вистачить власної, бо поголів’я худоби, свиней та птиці на теренах Волині збільшується. Одначе до відповідних порад дослухаються не всі – лише 47 із 93 підприємств із 1 червня цього року господарюють у закритому режимі.
ТОТАЛЬНА ДЕЗІНФЕКЦІЯ
Отож заявлено, що в області розробляють та впроваджують комплекс заходів, аби біди не сталося. На кордоні у пунктах пропуску посилять ветеринарно-санітарний контроль. Окрім того, зі слів заступника начальника Львівської регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на кордоні та транспорті Петра Чеховського, усі пункти пропуску забезпечені засобами дезінфекції. Мовляв, кожне авто та автобус обприскують спеціальним розчином. Найбільшою проблемою залишається саме ручна поклажа.
Конкретні вказівки отримали й керівники ринків: зробити все, аби стихійної торгівлі не було. Інакше вихід один – тимчасово закрити базари взагалі. Пильними повинні бути, на думку Віталія Карпюка, й інспектори ДАІ, котрі повинні звертати увагу, на те, що саме перевозиться волинськими дорогами.
Поінформували волиняни про загрозу африканської чуми й Київ. Доповідна з відповідною інформацією від УСБУ у Волинській області – уже на столі у Прем’єр-міністра України.
А чого ж очікувати селянам, коли в кожному хліві рохкають поросята?
– Спеціальної вакцини від африканської чуми не існує, але добре себе зарекомендував препарат, котрим щеплюють проти класичної чуми свиней, – розповів Богдан Лозинський. – Якщо в найближчий час вакцинувати все поголів’я свиней в області, то можемо сподіватися, що спалаху хвороби не трапиться.
Світлана ГОЛОВАЧУК.
Фото автора.