Приватний музей і «ресторанчик не більш як на два поверхи» планував збудувати у центрі сусіднього м. Рівного підприємець і колекціонер Сергій Шабалін. Але нічого з цього не вийшло. У грулдні завершується термін оренди незвичайної нерухомості, раритетне і добротне бомбосховище періоду Другої світової війни в занедбаному стані і за призначенням не використовується…
Про ідеї якісно використати майно бізнесмен розповів 15 червня 2022 р. на засіданні постійної комісії з питань економічного розвитку, промисловості, інвестицій, підтримки підприємництва та регуляторної політики Рівнеради. Для цього Сергій Шабалін просив в оренду земельну ділянку, на якій знаходиться об’єкт нерухомого майна, відомий як «бункер Коха».
Він розташований зовсім поруч із історичною будівлею, де в 1872 р. була гімназія, у 1941-1944 р. – резиденція німецької окупаційної влади, а потім і до 1975 р…. обком компартії. Донині ж тут обласний краєзнавчий музей.
Звичайно, віковічний палац, де були царі, гауляйтери і перші секретарі, привертає до себе увагу, але не менший інтерес становить так званий «бункер Коха».
Він не є офіційно пам’яткою історії, але розташований в охоронній зоні іншої пам’ятки національного значення, де діє Рівненський обласний краєзнавчий музей, а в роки нацистської окупації тут була резиденція рейхскомісара окупованої нацистами України Еріха Коха, який після війни був засуджений і відбував до 1986 р. пожиттєвий термін у тюрмі. Тому розташований поруч мурований сховок неофіційно називають «бункер Коха».
Жодної документації, як зазначає «Радіо Трек», на бункер щодо часу й історії його побудови наразі не знайшли. Хоча дехто з місцевих істориків вважає, що будували об’єкт ще поляки. Німці лише потовщили стелю задля надійного сховку на випадок бомбардувань.
За чутками, бункер будували радянські військовополонені, а вся вулиця в цей час була закрита для жителів міста. Мабуть, саме тому відомостей про те, коли і як будувався бункер, збереглося мало.
Так чи інакше, споруда постійно підтоплюється, тож бізнесмен пообіцяв довести її до ладу. Але не вийшло.
Тому бункер зачинений і в занедбаному стані. А в м. Рівному, як і скрізь по Україні в період війни з рашистами, вкрай потрібні бомбосховища.
Роман УСТИМЧУК.
На фото “Вікіпедії”, порталів «Радіо Трек», «Рівне вечірнє» та автора: бункер у наш час; Еріх Кох; плани реконструкції; всередині загадкової споруди: елементи експозиції краєзнавчого музею; то що очікує на бомбосховище?