За понад тисячу днів повномасштабної війни Україна пережила вже дві зими в умовах регулярних бомбардувань енергетичної інфраструктури і ризику гуманітарної катастрофи. На порозі третій сезон холодів, і цього разу ситуація ще критичніша: всі останні місяці збройні сили (рф завдавали прицільних масованих ударів по українських електростанціях.
Країну в кращому разі очікують планові щоденні відключення електрики навіть у морозну погоду, а в гіршому – хвиля смертей через замерзання людей у будинках, що не опалюються.
Портал «Медуза» проаналізував ситуацію, і вона похмура, якщо бойові дії триватимуть і коли в Сил ППО не буде дсотатньо засобів, щоб знищувати всі російські дрони і ракети.
Оскільки раніше ворог знищив більшість теплоелектростанцій, т вся надія на атомну енергетику. Але «мирний атом» також зікнувся з проблемами.
Наприклад, під загрозою після бомбардування 17 листопада опинилася робота українських АЕС. Як повідомило Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ), пошкодження зазнали чотири підстанції, від яких залежать Хмельницька, Рівненська та Південно-Українська АЕС. Їм довелося знизити вироблення електроенергії. Тепер лише два з дев’яти реакторів у країні працюють на 100% потужності.
Також постраждали лінії, які живлять окуповану Запорізьку АЕС. Міністерство війни країни-агресора зі свого боку не приховувало, що цілило саме в енергетичні об’єкти…
«Щоб уникнути різких відключень атомних енергоблоків через можливі обриви мереж або критичні підстанції через атаки, їх іноді заздалегідь переводять на нижчі рівні вироблення. Це дозволяє зберегти ресурс обладнання та ризик ядерних інцидентів при можливих блекаутах. Це унікальний досвід українських атомників, які змушені адаптуватися під безпрецедентні умови експлуатації великої енергосистеми в умовах бойових дій та атак на цивільну інфраструктуру», – пояснює експерт атомного проекту екологічного об’єднання «Беллона» Дмитро Горчаков. При цьому, як зауважує Дмитро Науменко з Green Deal Україна, «екстрена зміна режиму вироблення небезпечна для АЕС, вони не розраховані на такі режими роботи». Крім того, зниження вироблення призведе до зростання дефіциту електроенергії. «Зараз після виведення з ладу практично всіх ТЕС атомні станції – це основа енергосистеми», – уточнює Дмитро Науменко.
Найближче до Волині – Рівненська та Хмельницька АЕС.
Тому вихід один: забезпечити всім необхідним Сили ППО ЗСУ, щоб вони збивали всі ракети та дрони окупантів, або з допомогою західних партнерів домогтися справедливо миру і вже після закінчення війни відновитивсю енергоструктуру.
Роман УСТИМЧУК.
На фото