Здавалося б, такі теми і не повинні зринати на сторінках ЗМІ чи на серйозних нарадах у облдержадміністрації. Бо прибрати цвинтар чи огородити його – справа совісті. До неї не треба зобов’язувати, просити чи припрошувати. Аж ні… Совість, як виявляється, – слабенький контролер. Стан благоустрою кладовищ в області нещодавно перевірила санепідслужба. Результати заслухали під час селекторної наради в облдержадміністрації 3 серпня.
Так заведено, що ми, українці, до великих свят стараємося прибрати і в оселі, і поза нею. Тим паче, коли йдеться про впорядкування місць поховання. Якби це дивно не звучало, та про «обличчя» сільських очільників можна судити за зовнішнім виглядом не лише місцевої ради, а й цвинтаря. Бур’яни на старих могилах інколи промовистіші за євроремонти в кабінетах…
«Я хочу, щоб це відбувалося, «як отченаш», – мовив про прибирання кладовищ у селах та містечках краю Борис Клімчук. – Бо це – святі речі!»
Але «як отченаш» виходить не скрізь. Начальник головного управління Держсанепідслужби у Волинській області Наталія Янко звітувала про перевірку з переліком тих населених пунктів, де є зразково чисті цвинтарі, і тих – де повний безлад. Сошичне, Раків Ліс, Видерта Камінь-Каширського р-ну, Локачі, Затурці – Локачинського, Устилуг, Новосілки, Суходоли – Володимир-Волинського, Боратин, Гірка Полонка – Луцького, Дубове, Скулин –Ковельського… – у цих та багатьох інших населених пунктах санепідслужба зауважень щодо впорядкування цвинтарів чи місць поховання не має.
А от у Лучицях Луцького р-ну кладовище неприбране, у Дачному Ківерцівського – неогороджене, у Шацьку, смт Головне та с. Руда Любомльського р-ну цвинтарі теж не в найкращому стані…
Названі численні приклади безгосподарності сільських голів спровокували відповідну реакцію Бориса Клімчука. Більшість керівників, сільських голів, за його словами, сумлінні й порядні люди. Однак вистачає у селах таких, які, мов ті старі дерева на кладовищах, давно мохом поросли. Тому після почутого він звернувся не до голів, а до людей: «Ідіть до сільської ради, беріть свого сільського голову і кажіть: «Організуйте нам роботу!». Я запитую директорів шкіл: а на чому ж ви виховуєте дітей?..».
За підсумками наради – жодних доручень. Головне доручення, наголосив Борис Клімчук, – совість. А бур’яни поміж могилами – «то ваші майбутні штрафи», нагадав він і екологам, і тим, хто стоїть на чолі місцевих громад. До Дня Незалежності всі місця поховання та кладовища мають бути доведені до ладу.
Олена ЛІВІЦЬКА.