Чому в нас не «Sokół», чому не літаєм?

 У сусідній Польщі розгорнувся міжнародний скандал через проведений тендер на закупівлю 70  військових вертольотів для армії. Люблінське підприємство «PZL-Świdnik» поступилося німецько-французькій фірмі, проте журналісти з газети «Wprost» звинуватили владу в маніпуляціях. Справа дійшла до суду…

Для ВПС України, які зазнали катастрофічних втрат під час першого етапу Антитерористичної операції на Сході, успішне функціонування вертольотобудівного заводу у Свідніку – на вагу золота. Саме в кооперації з польськими авіаконструкторами фахівці із запорізької «Мотор-Січі» планували створити українсько-польський бойовий гвинтокрил, який би замінив усю виготовлену в Росії авіацію, а ремонт та обслуговування двигунів наших нових вертольотів міг би з успіхом проводитися на авіазаводі в Луцьку…
То чи є в нашої бойової авіації альтернативне від країни-агресора майбутнє? Чи базуватимуться хоча б у віддаленій перспективі на військовому летовищі в Луцьку не лише застарілі моделі ще радянських літаків «Су» та «МиГ», але й сучасна авіатехніка, створена за стандартами НАТО?
Для найбільш вірогідної відповіді звернемося до сумнозвісного тендера. До участі у ньому зголосилися аж троє учасників. 
Фаворитом виступав завод у люблінському Свідніку, що буквально за якихось 200 км від Луцька. На підприємстві – багато польських інженерів, є високотехнологічне виробництво та багатий досвід ремонту та обслуговування гвинтокрилів. Однак «PZL-Świdnik» (частина концерну «Agusta Westland») запропонував лише адаптовану до військових потреб версію цивільного вертольота «AW-189» під назвою «Sokół». І хоча цю машину фахівці називають ще досить «сирою», чимало екземплярів уже експлуатуються в арміях країн Євросоюзу, в тому числі – в сусідній Чехії. 
Американці, представлені концерном «Sikorsky» (засновник фірми, до речі, в дореволюційні часи мешкав у Києві, де розпочав конструювати перші в світі гвинтокрили!), запропонували польській армії вертоліт «Black Hawk», промислові зразки якого добре зарекомендував себе у багатьох конфліктах із участю військових НАТО. Але чимало представників Війська Польського вважає: він замалий, щоб замінити старі російські «М-8» та «Ми-17», які наразі перебувають на озброєнні.
Німецько-французький «Airbus» теж виступив із цікавою пропозицію, проте скептики заявляли: вона нежиттєздатна, оскільки ця фірма не має в Польщі виробничої та ремонтної бази.
«Вертолітний контракт збурює багато емоцій і не тільки у Польщі. Зараз це один із найбільших контрактів такого типу у світі. Вартість його становить близько 10 мільярдів злотих одразу (близько 3,3 мільярдів доларів), а також мільярди, витрачені на технічне обслуговування у майбутньому», – наводив ще до початку розгляду пропозицій аргументи газети «Політика» військовий експерт Радіо ВВС Ярослав Карп’юк.
І ось тендер відбувся. «PZL-Świdnik» несподівано поступився… 
Журналісти газети «Врост» провели власне розслідування і дійшли висновку, що на роботу експертів вплинули, так би мовити, «зовнішні чинники». Натомість військове відомство РП подало на автора публікації та головного редактора цивільний позов до суду, вимагаючи спростування. 
«Ми маємо на увазі доволі вільне поводження з правдою в статті «Хто приземлив вертольоти?», що побачила світ у свіжому номері газети «Впрост» та стосується тендера на багатоцільові гелікоптери для Збройних сил, а тому змушені звертатися до тижневика в рамках законодавства про пресу з вимогою спростувати подану в публікації інформацію, а також виступати з цивільним позовом до авторів щодо захисту честі, гідності та ділової репутації як окремих осіб, так і інституцій, які вони представляють: Міністерство оборони РП та Інспекторат озброєння», – деталізував прес-секретар МО РП Яцек Соньта. 
Як і слід було очікувати, до справи долучилася опозиція. Колеги з газети «Кур’єр Люблінський» інформують – керівник фракції партії «Право і Справедливість» у Сеймику Люблінського воєводства Артур Собонь наголосив: «За таких обставин міністр оборони Томаш Сємоняк не має іншого виходу, як надати громадськості всі обставини проведення тендера!». 
То як же так сталося, що продукцію «PZL-Świdnik» та  «Sikorsky» визначено гіршою, ніж запропоновані гелікоптери «Caracal» від німецько-французького концерну «Airbus Helicopters»? Тим паче, що вже згадуваний міністр оборони  Томаш Сємоняк недавно стверджував: контракт на придбання 50-ти нових гелікоптерів, вочевидь, буде укладати вже новий уряд, сформований після президентських і парламентських виборів у Польщі?
Міжнародний скандал, який відбувається буквально поруч із Волинню та має безпосередній стосунок до подальшого розвитку співпраці між авіабудівниками України та Польщі, набирає обертів. І лише після його завершення можна буде з упевненістю сказати, чи слідом за нашими сусідами зможемо поміняти допотопну та дороговартісну вертольоту техніку з Росії на якісні та ефективні бойові гелікоптери, виготовлені в Свідніку та оснащені запорізькими двигунами. 
Власне, гра варта ризику: 50 сучасних вертольотів у Польщі вартують приблизно 13 млрд злотих (майже 100 млрд грн). Одне тільки неясно: де візьмемо гроші на технічне переозброєння нашого війська?
Роман УСТИМЧУК.
На фото: гелікоптер «Sokół», який виготовляється у Свідніку, вже на озброєнні чеського війська, але може поповнити й авіапарк вітчизняних ВПС.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *