«Волинська газета» у 2015 р. була першим виданням, яке повідомило про унікальну знахідку біля с. Старосілля на Маневиччині, де в річці Стир виявили унікальний човен-довбанку. На жаль, доводиться першими сповістити й про доволі екстраординарну подальшу долю раритетного судна – його заберуть в Норвегію, а на виручені кошти поглиблять озеро Нечимне на Ковельщині…
Отже, після того, як 3 роки тому раритетну знахідку підняли на сушу, за її вивчення взялися фахівці. Вони з’ясували, що 12-метровий човен міг бути виготовлений у 1223-1256 рр. саме місцевим населенням. Проводилися аналогії з іншими подібними знахідками. Наприклад, у Любешівському р-ні ще раніше підняли на поверхню схожий плавзасіб, але він був завдовжки лише 3 м, а два подібних – від 5 до 7 метрів. Та й період їх виготовлення – значно пізніший (XVII-XVIII ст.).
Відтак, доки наша влада ніяк не може знайти грошей для консервації та реставрації безцінного подарунка історії, котрий продовжує знаходитися в небагатому на кошти Маневицькому краєзнавчому музеї, за справу взялися інші дослідники.
Зокрема, саме історику Крістіану Лассену приписують сенсаційний висновок: норвежець переконаний, що знайдений біля с. Старосілля човен насправді має не давньоруське походження, а – скандинавське! І що його насправді використовували вікінги, освоюючи колись повноводними ріками шлях «із варяг у греки».
Відтак, норвежці уже ніби звернулися в Міністерство культури України до Євгена Недищука, щоб узяти дозвіл на придбання човна-довбанки для потреб Національного музею на Шпіцбергені. Суму компенсації запропоновано таку, що грошей вистачить на відбудову замку Радзивіллів у смт Олика та рекультивацію озера Нечимного на Ковельщині.
Світлана КОМА.
На фото Іванни СОЛОМАНЧУК: раритетний човен-довбанка.