Наступного дня після вбивства Ірини Фаріон виповнилося 8 років із моменту трагічної загибелі відомого журналіста білоруського походження Павла Шеремета. Спочатку слідство відрапортувало про арешт групи підозрюваних, але в січні суд призупинив розгляд справи з об’єктивних обставин. Чи не повториться ця історія з розслідуванням вбивства Ірини Фаріон?
20 липня головна редакторка «Української правди» Севгіль Мусаєва опублікувала в соцмережах хвилюючий текст:
«Сьогодні ми з колегами вночі відчайдушно намагалися дізнатися хоч якісь деталі вчорашнього замаху на Ірину Фаріон. Спати пішли о четвертій ранку. Бо Паша завжди казав: «Читача не мають хвилювати твої проблеми і труднощі. І чому ти не зробив свою роботу. Прокинувся — давай людям інформацію».
У своєму віці, маючи стільки досвіду та відзнак за плечима, Павло ніколи не відмовлявся від простої репортерської роботи. Міг написати новину, міг сходити на звичайну прес-конференцію, якщо не було вільних журналістів.
Павло належав до тих колег, які щиро любили професію, а не себе в журналістиці. Він досі залишається для мене одним з головних вчителів у житті. Людиною, якої дуже не вистачає і про яку завжди згадуєш у важких життєвих ситуаціях: «А щоб зараз робив Павло Героіч?».
А що ж з результатами розслідування? І кого покарали за вбивство журналіста?
У 2016 році тодішній Генпрокурор Юрій Луценко відрапортував про затримання групи учасників АТО/ООС, який призначили підозрюваними. Багатьох заарештували, але доказова база «сипалася» в суді.
В результаті у червні 2023 року було вирішено, що суд розпочнеться спочатку, оскільки двоє з трьох присяжних не можуть брати участь у судових засіданнях. А в січні 2024 року справу було зупинено, оскільки обвинувачені знаходяться у лавах ЗСУ: Яна Дугарь мобілізована, Андрій Антоненко служить за контрактом; крім того, адвокат потерпілих також проходить військову службу…
Ірину Фаріон було вбито не у столиці шляхом підриву автомобіля, як Павла Шеремета, а у м. Львові 19 липня пострілом у скроню.
26 липня у м. Львові обрали запобіжний захід затриманому напередодні у м. Дніпро 18-річному В’ячеславові Зінченку, ймовірному вбивці Ірини Фаріон. Його відправили під варту на 60 днів без права на заставу. Адвокатом підозрюваного став Ігор Сулима, який раніше захищав людей, звинувачених у держзраді, зокрема Руслана Коцабу.
Але прямо на суді підозрюваний заявив, що… не стріляв в Ірину Фаріон, а це зробив хтось інший.
Тим паче, що момент пострілу на камерах відеоспостереження не зафіксований, а пістолет із відбитками пальців підозрюваного поліція також не виявила.
Не вийде з розслідуванням так, як у справі Павла Шеремета? Тим паче, що наразі з’явився «білоруський слід»: вбивство опозиційного журналіста могли організувати спецслужби аляксандра лукашенкі, а не українські ветерани АТО/ООС…
Можливо, і в цьому випадку все зробили московські чекісти, а лише «стрілки» на юного стрільця перевели?
Сергій ШРАМЧУК.
На фото ТСН та Агенції «РБК-Україна»: на місці вибуху автомобіля, де перебував Павло Шеремет; підозрюваний у розстрілі Ірини Фаріон 18-річний В’ячеслав Зінченко в судовому засіданні.