Протягом минулого тижня у сесійній залі Парламентської асамблеї Ради Європи в м. Страсбурзі проголосували за низку важливих для України резолюцій. У складі делегації вітчизняного парламенту там активно працювала народний депутат України, перший заступник Голови комітету з питань інформаційної та гуманітарної політики Верховної Ради України волинянка Ірина Констанкевич. Який результат?
«Обрали генсека ПАРЄ, в якого першим пунктом у програмі – мирна і суверенна Україна, показали один із головних статутних органів Ради Європи студентам із рідного ВНУ імені Лесі Українки, поспілкувалися з постпредом України при РЄ Борисом Тарасюком, взяли участь у сайд-івентах стосовно полонених медійників, депортованих українських дітей, показали фільм про те, як Росія краде нашу культуру, та те, як рашисти знущаються з наших громадян у полоні (парламентарі з Європи плакали від свідчень про жахливі тортури, яких зазнають наші військові і цивільні у рашистському полоні). А головне – ухвалили багато важливих резолюцій», – розповіла Ірина Констанкевич.
Загалом у ПАРЄ парламентарі ухвалили:
– резолюцію «Протидія стиранню культурної ідентичності під час війни та миру», яка визнає геноцидні дії російської федерації для знищення української культури;
– резолюцію «Терміновий заклик до Європи та її партнерів: передбачити негайні та довгострокові політичні рішення для підтримки переміщених осіб з України», яка закликає до посилення політичної підтримки та надання необхідного фінансування для реалізації політики внутрішнього переміщення в Україні, окрім того, Асамблея підкреслює важливість створення можливостей для переміщених осіб в Україні зберігати і розвивати свою культурну спадщину;
– резолюцію «Правові та правозахисні аспекти агресії російської федерації проти України», яка, зокрема, містить заклик до створення спецтрибуналу за злочини російської агресії;
– резолюцію «Роль санкцій у протидії агресивній війні російської федерації проти України», яка, зокрема, закликає до подальшого тиску на російських виробників зброї та пропагандистів, а також до створення прозорого міжнародного компенсаційного механізму для постраждалих у війні та на відбудову України.
Також українська делегація разом з Міністерством закордонних справ України презентувала проєкт віртуальної реальності «Жити війною» та виставку «Листівки з України» про українську культурну спадщину, яку знищили росіяни. Цими проєктами українські парламентарі дали змогу європейській спільноті відчути реалії війни.
На майданчиках сесії, зазначає ІА «Волинські новини», українська делегація провела два потужні представницькі заходи. На сайт-івенті, присвяченому полоненим росією українським медійникам «Журналісти мають значення: Заклик до звільнення українських журналістів, утримуваних у полоні російською федерацією», обговорювали та напрацьовували механізми залучення ПАРЄ до допомоги Україні у важкому питанні звільнення та повернення з полону додому журналістів.
З цього приводу 27 червня, до речі, Пленум Національної спілки журналістів України також ухвалив відповідне звернення.
Також відбувся офіційний запуск платформи щодо становища українських дітей, яка об’єднає парламентарів 46 країн-членів Ради Європи, представників країн-спостерігачів та кожного комітету ПАРЄ. Ця платформа стане важливим майданчиком для спільної роботи над питаннями, що стосуються всіх українських дітей, які постраждали від війни.
Її головна мета – надання підтримки українській владі та міжнародним організаціям у визначенні найшвидших способів ідентифікації та сприяння ефективному пошуку дітей, з доступом до максимально можливої інформації про їхню ідентифікацію та умови депортації або примусового переміщення в росію.
Як повідомила Ірина Констанкевич, під час заходів українська делегація демонструвала фільм виробництва телеканалу «Суспільне. Культура» під назвою «Велика російська брехня: як росія краде історію» із серії документальних фільмів, які демонструють тяглість впливу так званої російської «культурної дипломатії» як реального інструменту пропаганди, зокрема у сферах історії, кіно, літератури, спорту, медіа та мистецтва.
Українська парламентська делегація вже розпочала активну підготовку до наступної сесії ПАРЄ, яка відбудеться восени з 30 вересня до 4 жовтня. А парламентарі, в тому числі й Ірина Констанкевич, повертаються додому.
Наш кор.
На фото з відкритих джерел: Ірина Констанкевич із колегами під час сесійного засідання в ПАРЄ та з ректором ВНУ імені Лесі Українки Анатолієм Цьосем та іншими представниками Лесиного університету.