Раніше його відзначали 25 січня.
12 січня християни східного обряду в Україні відзначають День Святої Тетяни та Тетянин день. Це свято присвячене великомучениці Тетяні Римській. Раніше його відзначали 25 січня, але після переходу Православної Церкви України на новий календар у 2023 році дата змінилася.
Колеги з видання «Дзеркало тижня» нагадали про історію цього свята:
«Великомучениця Тетяна жила в ІІІ столітті в Римі. Вона походила зі знатної християнської сім’ї, її батько був консулом. З любові до Христа дівчина вирішила не виходити заміж.
Одного разу Тетяну схопили з вимогою поклонитися ідолу древньогрецького бога Аполлона. Дівчина помолилася Спасителю, і статуя, а також частина храму були зруйновані. Під завалами загинули багато присутніх, а біс, який мешкав в ідолі, втік з того місця.
Тетяну схопили і піддали тортурам, але їхні сліди постійно зникали з тіла мучениці. За молитвою святої з’явилися чотири ангела, а з неба пролунав голос, звернений до неї. Уражені цими чудесами, мучителі Тетяни увірували в Христа».
Суддя знову став переконувати дівчину поклонитися ідолам, але вона не погодилася. Тоді її на два дні закрили в храмі Зевса. Прийшовши туди на третій день, жреці виявили статую язичницького бога зруйнованою, після чого Тетяна і її батько були усічені мечем. Сталося це 12 січня 226 року.
Традиції Дня Тетяни:
У цей день прийнято ставити свічки в церкві за успіхи в навчанні.
Дівчата в цей день майстрували невеликі волоті з ганчірок і пір’я. Вважалося, що якщо поставити таку в «бабин кут» у домі хлопця, що подобається, то хлопець точно з нею одружиться, а шлюб буде довгим і щасливим.
Прийнято також пекти в цей день круглу хлібину у вигляді сонця, покликану повернути світило людям. Традиційно кожному члену сім’ї діставався шматочок для того, щоб кожен отримав частку сонця.
У свято прийнято здійснювати благі справи, допомагати нужденним, жертвувати милостиню і не відмовляти в проханнях.
Які існують заборони у цей недільний святковий день?
Не можна сваритися, злитися, лихословити. Також в цей день заборонено займатися роботою по дому і рукоділлям.
У це свято також не можна залишати безлад в домі. Тому напередодні варто зробити прибирання, щоб не привертати неприємності.
Також, важливими якостями в історії образу Святої Тетяни є любов й доброзичливість, бо вони насправді можуть існувати лише при умові міцних стін особистості.
Світлана КУЛЯ.
На фото з відкритих джерел: ікони на честь Великомучениці Тетяни.