Коли буваю на ринку, ніколи не можу спокійно пройти повз лотка із сухофруктами. Різноманіття вражає: інжир, родзинки, курага, чорнослив. А який смак! І цукерок не потрібно. Пам’ятаю, в дитинстві любили їсти просто сушені яблука чи груші замість десерту. Узвар із сухофруктів узагалі серед традиційних українських напоїв і є обов’язковим на різдвяному столі.
Тож не могла не поцікавитися, наскільки корисні сухофрукти. Виявляється, це найстародавніша і випробувана досвідом людства “харчова добавка”: містить багатий і збалансований набір вітамінів і мікроелементів, навіть допомагає позбутися зайвої ваги. Правда, варто пам’ятати: вживання сухофруктів понад міру може дати зворотний ефект – призвести не тільки до підвищення ваги, але і до інших, не завжди приємних наслідків (наприклад, вибачте за натуралізм, проносу). Крім того, їх не можна вживати хворим на діабет. Чому? Бо сухофрукти – висококалорійні ласощі: практично чисті вуглеводи. Ними під час строгих дієт рекомендують задовольняти потребу в солодкому. Дієтологи сонячної Італії довели, що в невеликих кількостях сухофрукти “працюють” на пригнічення апетиту, покращують роботу кишківника і мають загальнозміцнювальну дію.
Використовувати ці смаколики для зниження ваги можна різними способами: скажімо, замінити ними який-небудь прийом їжі. Наприклад, обід, якщо на роботі немає можливості з’їсти щось дієтичне. З ними можна також пити чай. Звичайно, що не їсти кілограмами. Вистачає на день у середньому 100 г сухофруктів. Одна-дві штучки – і відчуття, немов добре пообідали! Щоб досягти ще більшого ефекту, за 5-10 хв. до вживання слід випити склянку води.
“Паста Гіппократа”
Цей засіб недарма отримав таку назву: має лікувальний ефект – підтримує діяльність серця. Смачнючий! У моїй родині, коли серце давало «збої», бабуся готувала його для себе, а ми, діти, тихенько діставали заповітну банку і тихенько ласували.
Пасту також можна використовувати як десерт до чаю. Отож, потрібно:
1 частина кураги, 1 частина чорносливу без кісточок, 1 частина інжиру, 1 частина волоських горіхів, 1/3 частини меду (наприклад, по 300 г кураги, чорносливу, інжиру, горіхів і 100 г меду). Сухофрукти помити, якщо курага і чорнослив дуже тверді – замочити їх ненадовго в невеликій кількості води. Вимочені фрукти відтиснути, додати горіхи. Подрібнити в блендері (або пропустити через м’ясорубку) до отримання однорідної пасти, додати мед.
Суміш повинна зберігатися в холодильнику. Для підтримки серцевого м’яза за сніданком, обідом і вечерею з’їдати по 1 ч. л. пасти. Для нормалізації роботи кишківника вранці натщесерце випити 1/2 склянки води і з’їсти 1 ст. ложку пасти. Курс лікування пастою – необмежений.
Пам’ятайте, що вирощені в екологічно чистому регіоні й висушені без використання хімічних речовин екосухофрукти коштують дорожче звичайних і зазвичай досить помітно маркуються. Тільки в цьому випадку можна говорити про користь. А ще краще, коли фрукти висушити власноруч. Завдяки досягненням техніки це можна зробити в домашніх умовах.
Смакуйте на здоров’я!
Наталія ГЛАВНІЧЕК.