Семінар про актуальні проблеми сучасної фізико-математичної освіти на Волині.
11 листопада відбувся обласний семінар методистів районних (міських) методичних кабінетів, відповідальних за стан викладання фізики та математики. У Волинському інституті післядипломної педагогічної освіти обговорювали тему «Навчально-методичне забезпечення викладання фізико-математичних дисциплін у 2014-2015 навчальному році».
Серед лекторів: Володимир Володимирович ГАЛЯН – кандидат фізико-математичних наук, доцент кафедри загальної фізики та методики викладання фізики Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки; Григорій Петрович КОБЕЛЬ – кандидат педагогічних наук, доцент кафедри загальної фізики та методики викладання фізики Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки; Тетяна Володимирівна ТРАЧУК – кандидат педагогічних наук, доцент кафедри теорії та методики викладання шкільних предметів Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти; Валентин Олексійович САВОШ – завідувач відділу фізико-математичних дисциплін Волинського ІППО
Відкрила семінар Тетяна Трачук, яка розповідала про викладання математики у середній школі, майстерність педагога точних дисциплін, а також про навчально-методичне забезпечення факультатива «Логічними стежинками математики» для учнів 5-9 класів.
– Тетяно Володимирівно, чи запропонують вчителям певні методичні новації щодо ведення предметів?
– Так, безперечно. Ода із найцікавіших, на мій погляд, це «Педагогічні читання», що присвячені історії розвитку фізики в Україні. Психологами доведено, що біографічні подробиці та приклади з життя вчених відіграють важливу роль у презентації нового матеріалу учням: діти краще запам’ятовують тему, адже, крім сухих фактів, мають додаткові образи та асоціації.
Тетяна Трачук активно вела бесіду з аудиторією, що створило вдале підґрунтя для виступів наступних двох лекторів. Володимир Галян та Григорій Кобель відвідали обласний семінар у рамках програми взаємодії та обміну досвідом між СНУ імені Лесі Українки та Інститутом післядипломної педагогічної освіти.
Володимир Галян окреслив стратегію розвитку фізичного факультету на найближчі роки відповідно до нової редакції закону «Про освіту». Він наголосив, що нині на факультеті зроблено акцент на педагогічний напрямок та науково-технічний, є перспектива відкриття нових спеціальностей, зокрема пов’язаних з радіо механікою.
«Нова процедура вступу до вищого навчального закладу передбачатиме визначення пріоритетності університетів, тому школярам необхідно бути особливо пильними у складанні відповідного переліку. Звичної нам другої і третьої хвиль теж не буде. Зміни поширюються не лише на Волинь, а й на всю Україну», – зауважив Володимир Галян.
Григорій Кобель свідомо зупинився на поширених помилках, з якими він стикається у роботі зі студентами першого курсу. Його виступ був насичений експресією та прикладами. Серед проблемних тем виокремив такі: понятійний апарат; тригонометрія; проекція вектора на вісь; дії з дробами і заокруглення; скорочення.
«Дії з дробами починалися ще в середній школі, а першокурсник не зважає далі, ніж на десяті: все за другою цифрою після коми до уваги не береться. Самодисципліна і пошук конкретики повинні бути на першому місці в навчальному процесі. Бо, знаєте, краще не навчити дитину взагалі, ніж навчити її неправильно», – підкреслив Григорій Кобель.
– Григорію Петровичу, що на ваш погляд, викликає такі прогалини в знаннях?
– Відсутність правильного методичного підходу у вчителів. Парадокс: діти отримують атестат про завершення повної середньої освіти, а вчитися таки не навчені.
– Як ви оцінюєте активне застосування у шкільній програмі тестового контролю?
– Я не хочу виступати проти них, але вони дійсно корисні лише в розумних кількостях. У сучасних дітей немає систематичності і вміння концентрувати увагу, не вистачає глибинного проникнення в суть задачі. Яка специфіка тесту? Задача – відповідь. А як же проміжне? Куди зник поступовий аналіз? Переслідування балів за тести нівелює саму суть перевірки знань. Якщо навчальний процес звести лише до теорії і практики на тестах, діти втратять логіку.
– Що ви радите передусім самим учням?
– Виробляти здорову самокритику і самоконтроль. Дуже неуважні. Як виявилось, усний підрахунок – теж проблема. А мозок не може повноцінно працювати, якщо не тренувати його. Розвивати логіку теж необхідно. Це поради, що стосуються всіх студентів, не лише фізиків чи математиків.
– Є дієві настанови для вчителів?
– Розмаїття пояснень, щоб дітям було цікаво і створення оптимального плану, який повторюватиметься від заняття до заняття. Я, наприклад, практикую в межах такого плану фізичний диктант. Це забере у вас близько 10 хвилин часу, але ефект дуже наочний: одразу можна зрозуміти, що із теми учням далося легше, де є зародки проблем, а де проблеми вже почалися.
– Які ще переваги має метод фізичного диктанту?
– Ми повинні навчати дітей мислити правильно і конкретно. Фізичний диктант не вимагає розлогих пояснень, варто лише схопити суть і підібрати влучне слово, не бавлячись синонімами чи «водичкою». Довжина траєкторії? Шлях. Як то кажуть, коротко і ясно.
Григорій Кобель просить усіх почути буквально кожне слово: «Школа вчить, увага, я цитую назву параграфа, «Прискорення при рівномірному русі по колу», але ж це абсурд! Коли рух рівномірний, то прискорення рівне нулю. І все».
Валентин Савош вдало зауважив щодо проблеми суперечливих підручників: «Такий випадок не один, і нам не можна це ігнорувати, тому наш інститут у лютому організовує зустріч із авторами підручників, які вже рекомендовані міністерством. Як бачите, часу на аналіз та підготовку запитань – у всіх охочих є вдосталь. Це вже не перший захід, коли автори та педагоги мають можливість вести рівноправний полілог, і варто сказати, що усі попередні зустрічі були успішні та продуктивні для обох сторін».
Окрім того, Валентин Савош проаналізував участь результати участі школярів у ІІ –IV етапах Всеукраїнських учнівських олімпіад з фізики та астрономії, повідомив про можливості використання матеріалів Міжнародного природничого інтерактивного конкурсу «КОЛОСОК» для вчителів фізико-математичних дисциплін.
Зацікавлення аудиторії було очевидне. Своїми враженнями поділилася Надія Чабан, методист з фізики Ковельського районного методичного кабінету: «Семінар тривав як дуже якісна нарада. Усе чітко, структуровано, а головне – дієво. Особливо сподобалась конкретика в аналізі, як закону, так і учнівських помилок. Правду кажучи, за ці декілька годин моє натхнення до роботи здорово поповнилось».
Висловилась стосовно семінару і Надія Максимчук, – завідувач методичного кабінету управління освіти міста Володимир-Волинський: «Від імені присутніх тут гостей дякую за запрошення, окрема вдячність за роз тлумачення про спеціальності на фізичному факультеті СНУ та інформацію про нюанси перекваліфікації педагогів. Приємно мати справу з компетентними людьми».
Від себе ж додам, що атмосфера семінару дійсно сприяла тому, щоб переконатися: ці люди, знають, що кажуть, і лихого не порадять. Для Волині на сучасному етапі це особливо важливо.
Ярослава САВОШ.
На фото автора: учасники семінару; Тетяна Трачук; Григорій Кобель; Валентин Савош.