Що до початку російсько-української війни з ініціативи тодішнього голови облдержадміністрації Бориса Клімчука в його рідному селі Воля-Любитівська Ковельського району за благочинні кошти було збудовано пам’ятник на могилі українських патріотів, які стали першими жертвами початкового етапу Другої світової війни. А нині це святе місце кличе людей не забувати про наші втрати під час війни з кремлівськими окупантами, котра триває та щодня збирає щедрий кривавий ужинок…
З чого все почалося?
Після 17 вересня 1939 року, коли східна орда посунула на Україну разом із гітлерівськими союзниками за таємним пактом молотова-ріббентропа (по суті сталіна-гітлера), деморалізована польська влада не змогла організувати гідної оборони на два фронти. Панував хаос і безлад навіть серед силових структур, не кажучи вже про звичайних людей.
Тому коли група польських жандармів отримала наказ конвоювати групу українських націоналістів із тюрми м. Ковеля в напрямку м. Луцька, вона ви конала наказ. Але діставшись на околицю лісу біля с. Воля-Любитівська, конвоїри довідалися, що до м. Луцька сунуть червоні полчища… І що вони зробили?
Поляки без суду та слідства розстріляли майже два десятки людей, серед яких були і жінки… Закривавлені тіла покинули на галявині, а самі втекли в Польщу…
Вцілів був навіть зошит із рукописними віршами однієї з жертв, але він із плином історії десь загубився…
Місцеве населення, серед якого був і дід Бориса Клімчука, зібрали замордовані поляками тіла в похоронили їх біля траси Луцьк-Ковель. У часи комуністичної окупації про них згадувати було заборонено, і лише з відновленням Української Незалежності безіменні герої знову стали героями. І на честь їхньої жертовності постав пам’ятник, який було урочисто відкрито та освячено.
Але 24 лютого 2022 року рашисти розпочали повномасштабне вторгнення. І місцева сільська еліта вирішила зробити сучасним цей мініатюрний історичний комплекс. Тепер тут і пам’ятник, і червоно-чорний та синьо-жовтий прапори, і білборди зі згадками про Голодомор та УПА, і світлина одного з місцевих жителів, який віддав життя за Україну на фронті російсько-українсько\ї війни. Це – приклад для роботи в інших громадах!
Сергій ШРАМЧУК.
На фото автора: мініатюрний історичний комплекс в с. Воля-Любитівська на Ковельщині.