Президент Польщі, Анджей Дуда в останній місяць свого президентського терміну вирішив не зупинятися в темі Волинської трагедії, використовуючи її у власних інтересах.
Сьогодні, 2 липня він підписав закон, який нібито проголошує 11 липня Національним днем памʼяті поляків, які стали жертвами унаслідок дій ОУН, УПА. У документі, крім того, використовують постійну вставку “злочин геноциду” щодо польського населення.
“Мученицька смерть у зв’язку з його приналежністю до польського народу заслуговує на пам’ять у вигляді дня, щорічно присуджується польською державою, у який будуть вшановувати жертви”, – кажуть у документі.
Дуда вже не вперше, як ішлося зверху, говорить подібні речі, коли перебирає на себе роль найбільше постраждалих.
Як приклад, ще місяць тому президент сусідньої країни скаржився у польській телевізійній студії, що українці виявляється не знають історії Волинської трагедії в час Другої Світової війни.
«Ось у чому проблема: у тому, що насправді комуністи десятиліттями фактично замовчували, приховували цей злочин, і про це немає жодного знання в українському суспільстві», — сказав тоді Дуда.
Ці звинувачення звучать не перший рік — одне з них тягнеться ще з 2018-го, після саміту НАТО.
Тоді Польща ухвалила закон, який, на думку України, є проблематичним і може криміналізувати певні історичні наративи, зокрема щодо Волинської трагедії. Тоді шановний Дуда визнав, що в законі є неточності, які потім виправили через Конституційний суд.
Водночас, Дуда вказує, що Україна першою прийняла закон, який прославляє діячів ОУН-УПА, визнаючи їх борцями за свободу. Польща категорично не погоджується з цим, оскільки вважає, що деякі дії повстанчої армії України були злочинними і попросили нас скасувати закон. Ми не згодилися і цього не сталося.
Дуда вважає, що обидві сторони мають взаємні претензії і повинні розглядати їх однаково. Він наголошує, що Волинська трагедія для Польщі була “геноцидом” і “етнічною чисткою” проти поляків, а не просто “польсько-українською війною”, і вони не можуть прийняти прославляння тих, хто, на їхню думку, був причетний до цих подій.
Варто зауважити, що президентський термін нинішнього польського президента спливає 6 серпня цього року. Уже в цей день до виконання обовʼязків сяде ще один не зовсім однозначний персонаж польської історії з виду української лінзи і великої частки поляків.
Ростислав Шваник.
Ілюстрація “Волинської газети”.