Ексгумацію розпочнуть 24 квітня

Ексгум ація жертв Волинської трагедії Пужники

У селі Пужники на сусідній Тернопільщині працюватиме спільна польсько-українська група щодо ексгумації польських жертв «Волинської трагедії» періоду Другої світової війни. Дозвіл на проведення ексгумаційних робіт українська сторона надала в січні 2025 року.

Відповідні документи вже отримав польський фонд «Свобода і демократія».

У Пужниках, як пише «Суспільне», 24 квітня розгорнуть наметове містечко та привезуть необхідне обладнання для дослідження останків. Історичні документи свідчать, що у Пужниках загинули 79 людей. Однак, скільки саме останків у масовому похованні – не відомо. 

«Спершу ми вручну будемо знімати верхній шах ґрунту поблизу знайденого масового поховання товщиною приблизно 20 см, адже нам потрібно простежити контури цієї ями. Після цього будемо розчищати останки. Швидше за все, тіла були складені кількома шарами. Почергово будемо їх знімати, фотографуючи всі деталі, і вже далі з кістяками працюватимуть антропологи та генетики”, – розповіла керівниця української команди, яка проводитиме ексгумацію, археологиня ТзОВ «Спеціалізована установа «Волинські старожитності» Аліна Харламова.

Розкопки триватимуть орієнтовно впродовж трьох тижнів. Частину досліджень останків проводитимуть на місці. Далі роботу продовжать на території монастиря у Язлівці.

«Польські науковці відібрали зразки ДНК у родичів загиблих жителів Пужників. Також будуть відбирати ДНК у знайдених кістяків, і в такий спосіб намагатимуться їх ідентифікувати», – пояснила Аліна Харламова.

Ексгумовані останки після дослідження перепоховають на кладовищі у Пужниках.

Відновлення ексгумаційних робіт і перепоховань було однією з ключових вимог польської сторони до української влади. Особливо спекулюють на цій темі ультраправі політики напередодні президентських виборів в РП, які відбудуться у травні ц. р. 

Натомість українські активісти, розуміючи складності нинішньої влади, вимагають від поляків аналогічного ставлення до українських жертв «Волинської трагедії» по той бік кордону, на колись етнічних українських землях.

Сергій ШРАМЧУК.

На фото «Історичної правди»: кладовище в с. Пужники.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *