Група народних депутатів зареєструвала у Верховній Раді України законопроєкт щодо зменшення граничного віку перебування на військовій службі та у запасі з 60 до 55 років.
На парламентському сайті присутній законопроєкт №12222, а народний депутат від «Європейської солідарності» Олексій Гончаренко повідомив деталі:
«Пропоную зменшити граничний вік перебування на військовій службі та у запасі з 60 до 55 років. Відповідний законопроєкт №12222 вже подав до Верховної Ради».
Парламентар, як зазначає «Українська правда», пояснює, що більшість чоловіків віком 55–60 років мають гірший стан здоров’я, часто визнаються «обмежено придатними» та фізично не здатні виконувати всі бойові завдання.
Також військові, які служать з 2022 року, особливо ті, хто зазнав поранень чи досяг віку 50+, потребують ротації або демобілізації.
У пояснювальній записці до законопроєкту, зокрема, вказується:
«Після того як навесні 2024 року із закону про мобілізацію зникли положення щодо демобілізації військовослужбовців після 36 місяців служби, парламентський комітет з питань нацбезпеки і оборони пообіцяв розробити новий законопроект про демобілізацію протягом восьми місяців. З того часу пройшло сім місяців, і досі немає навіть приблизних обговорень положень такого необхідного для військових закону про демобілізацію».
Крім цього, законопроєкт пропонує демобілізованих військовослужбовців віком 55 і більше років, виключати з військового обліку в запасі:
«Стаття 28. Розряди запасу та граничний вік перебування військовозобов’язаних у запасі … 2. Військовозобов’язані, які перебувають у запасі та мають військові звання рядового, сержантського і старшинського складу, поділяються на розряди за віком: 1) перший розряд – до 35 років; 2) другий розряд – до 55 років. …. 3. Особи офіцерського складу, які перебувають у запасі, поділяються на розряди за віком: … 2) другий розряд молодший, старший та вищий офіцерський склад – до 55 років».
За словами Олексія Гончаренка, командири відзначають, що «армія старішає», і старші за віком військовослужбовці не завжди можуть ефективно виконувати певні бойові завдання. Водночас, ті, хто хоче продовжити службу, зможуть це зробити за власним бажанням, навіть якщо їм понад 55 років.
Крім цього, Міністерство оборони України публічно пообіцяло, що планує до 18 грудня 2024 року підготувати законопроєкт, який визначить порядок і умови звільнення військових зі служби за мобілізацією.
Важливо, що фактично ніхто з недавніх міністрів мобілізаційного віку, які втратили посади і не перебувають на державній службі, в Сили оборони України не потрапили. Насамперед, ексміністри оборони та культури і інформаційної політики Олексій Рєзніков і Олександр Ткаченко.
З-поміж народних депутатів, які мають стосунок до Волині, ніхто в співавторстві цього законопроєкту не фігурує. Лише представниця сусідньої Рівненщини Соломія Бобровська.
Сергій ШРАМЧУК.
На фото з відкритих джерел: Олексій Гончаренко; Соломія Бобровська в парламенті спілкується з волинським народним депутатом В’ячеславом Рубльовим.