За підтримання публічного обвинувачення прокурорами Волинської обласної прокуратури суд визнав 37-річного волинянина винуватим у державній зраді (ч.1 ст. 111 КК України) та призначив йому покарання у виді 12 років позбавлення волі. Справа розслідувалася понад 2 роки. Але ще більше часу ця «російська консерва» почувалася в м. Луцьку як риба в воді, не приховувала своїх пропутінських переконань і навіть після 2014 року безперешкодно і неодноразово їздила в країну-окупантку.
Прокурорами доведено, що громадянин у 2014 році почав співпрацювати із спеціальними службами російської федерації та виконував завдання зі збору й передачі інформації щодо Луцького військового аеродрому.
«Волинянин повідомляв ворогу відомості про типи і кількість військових літаків, місця їх дислокації, заплановані тренувальні польоти, особисті дані військових льотчиків. Доповів він і про результати обстрілу аеродрому, здійсненого агресором 24 лютого 2022 року, а також результати обстрілів інших об’єктів військової інфраструктури на території Волинської області», – зазначила пресслужба Волинської обласної прокуратури.
ІА «Волинські новини» деталізували:
«Ще в 2014 році ілля сметанін приїхав до Москви, де зустрівся зі своїм російським куратором і отримав від нього агентурні завдання… Комунікацію з ворогом фігурант здійснював через «зв’язкового». Ним виявився кадровий співробітник одного з регіональних управлінь ФСБ.
Перед повномасштабним вторгненням зрадник приховано обійшов периметр військового аеродрому та позначив розташовані там техніку і об’єкти на електронній карті.
Підготовлений «звіт» агент направив до ФСБ через заздалегідь відпрацьований канал зв’язку у забороненій соцмережі «Вконтакте».
Затримали підозрюваного з речовими доказами зради на користь ворога 2 березня 2022 року, відтоді він перебуває під вартою. Досудове розслідування проводило УСБУ у Волинській області.
Одразу після викриття фігурант просив вибачення в українського народу:
«Я познайомився з офіцером збройних сил російської федерації у 2010 році через соцмережі. Він намагався в мене вивідати інформацію про діяльність Луцького військового аеродрому 204-ї бригади тактичної авіації.
У 2017 році я особисто зустрівся з ним в Москві на московському Міжнародному авіаційно-космічному салоні МАКС, де він повідомив мені, що працює на фсб рф. В майбутньому я розповсюджував на інтернет-сторінці інформацію з відеофіксацією і фотофіксацією польотів літаків і захисних споруд Луцького військового аеродрому. Цю інформацію ця людина забирала з цієї інтернет-сторінки.
В ніч з 23 на 24 лютого я почув, як літаки летять з Луцького військового аеродрому, намагався зв’язатися з військовослужбовцем бригади, щоб дізнатись, що сталось і куди вони летять. Після обстрілу Луцького військового аеродрому я зв’язався з офіцером збройних сил російської федерації і він повідомив мені, що удар відбувся виключно по Луцькому військовому аеродрому як стратегічному об’єкту, і в найближчий час, поки ударів по Луцьку більше не планується.
Подальші вказівки я мав отримувати додатково. Свою провину визнаю і прошу вибачення в українського народу».
Зрозуміло, що Україна є демократичною країною, і доки вирок не набуде законної сили, кожен. У тому числі ілля сметанін, вважається безневинним. Тим паче, що фігурант у скоєному не розкаявся і провину в суді не визнав.
Але деякі запитання залишилися на поверхні. Відомо, що ілля сметанін як скрипаль тривалий час працював у Волинській обласній філармонії, яка є комунальним підприємством обласної ради. Грав в оркестрі «Кантабіле», і ніхто ніяк не відреагував ні на його регулярно візити в рф, ні на проросійські виступи у соцмережах.
Запитання і до військових льотчиків: чому ця особа під виглядом лідера клубу авіалюбителів мала право безперешкодно розгулювати по військовому летовищу?
Так чи інакше, фінал цієї історії наближається. Цілком очевидно, що його логічним завершенням може стати обмін іллі сметаніна на когось із українських патріотів, які перебувають у російських тюрмах.
Роман УСТИМЧУК.
На фото газети «Сьогодні»: скрипаль на сцені і летовище внаслідок російського ракетного удару в вогні; ілля сметанін на території Луцького військового аеродрому.