Формула для… пенсії

На запитання читачів відповідає Міністр юстиції України Павло Петренко
Пенсійна реформа викликає не тільки активну читацьку дискусію, а й багато запитань. Зокрема, Оксана Мельник від імені тих, хто за кілька років збирається стати пенсіонером, цікавиться новою формулою розрахунку пенсії? Цим запитанням нашої читачки журналіст «Волинської газети» розпочав чергову розмову з Міністром юстиції України Павлом Петренком.
– Павле Дмитровичу, чи існує така формула?
– Так. Розмір пенсії за віком відповідно до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначається за формулою:
П = Зп× Кс, де П – це розмір пенсії, у гривнях; Зп – це заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 закону, а Кс – коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 Закону.
– Який мінімальний розмір пенсії за віком?
– За наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. 
З 1 січня 2018 р. для осіб, які досягли віку 65 р., мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 р., а у жінок 30 р. страхового стажу встановлюється в розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Якщо страховий стаж менший, ніж 35 р. для чоловіків та 30 р. для жінок, – мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі, пропорційному до наявного страхового стажу.
Для пенсій, призначених після 1 січня 2018 р., такий мінімальний розмір пенсії за віком (а саме, у розмірі, пропорційному до наявного страхового стажу, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом), виплачується після досягнення особою 65 р. До досягнення цього віку таким особам може бути призначена державна соціальна допомога на умовах і в порядку, визначених Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпечених сім’ям».
– Чи передбачене збільшення розміру пенсії за віком за понаднормовий стаж?
– За кожний повний рік страхового стажу понад 35 р. чоловікам і 30 р. жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону (цією статтею визначається розмір пенсії за віком), але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
Разом з тим, для осіб, яким пенсія призначена до набрання чинності Закону «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (01.10.2011), крім тих, яким опісля здійснювався перерахунок з урахуванням заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення пенсії: мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється за наявності у чоловіків 25 років, а у жінок 20 років страхового стажу; збільшення пенсії встановлюється за кожний повний рік страхового стажу понад 25 р. чоловікам і 20 р. жінкам.
– Який максимальний розмір пенсії?
– Максимальний розмір пенсії, призначеної на умовах законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність» не може перевищувати десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 р., максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740 грн.
– Як відбуватиметься обчислення пенсії за віком?
– З 1 жовтня 2017 р. по 31 грудня 2017 р. при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 р. із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %. З 1 січня 2018 р. по 31 грудня 2018 р. при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 р. із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
У 2019–2020 роках показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для перерахунку пенсій, збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує року, в якому проводиться збільшення, порівняно з роком, що передує року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для обчислення пенсій, передбачене частиною другою статті 42 цього Закону, проводитиметься починаючи з 2021 р.
– Який порядок визначення заробітної плати для обчислення пенсії?
– Для обчислення пенсії враховується заробітна плата за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 р. 
За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж, починаючи з 1 липня 2000 р. становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 р. незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період враховується заробітна плата за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.
Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 р. до 1 січня 2005 р., а також періоди, коли особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону.
Період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців (крім випадків, коли період страхового стажу становить менше 60 місяців).
Розмовляв Михайло ТВЕРДОХЛІБ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *