І хоча наразі триває війна на Сході України, дослідники не втомлюються повертатися до буремних подій Першої світової. Понад 100 років тому лінія фронту буквально навпіл розтяла територію нашої області…
У a війні імперій планетарного масштабу на європейському континенті кайзерівська Німеччина спільно з Австро-Угорщиною воювала проти царської Росії, Франції та Великої Британії.
Зокрема, внаслідок блискучої наступальної операції німці відтіснили росіян із території північно-східних воєводств Польщі та в межах України вийшли до Карпат і Волині. На довгий час укріплені позиції супротивників знаходилися буквально посеред нашої землі: західні райони – під контролем німців та австро-угорців, східні були в розташуванні росіян.
З 1915 р. виникла взагалі парадоксальна ситуація: наприклад, Ковель, Турійськ були по один бік фронту, а Олика та Цумань – по іншу.
Влітку 1916 р. росіяни вирішили провести контрудар, який отримав назву «Брусиловський прорив». Але далеко їм просунутися не вдалося… Хіба що вдалося відвоювати м. Луцьк, Рожище та Горохів, тоді як Володимир-Волинський та Любомль продовжували перебувати в чужих руках…
Сотні тисяч убитих і поранених. Незліченне число відомих на весь світ особистостей, які воювали у складі ворожих армій. Величезна кількість евакуйованого мирного населення, окопи та бліндажі на місці селянських земель і будинків…
Такою була Перша світова війна на Волині, яка офіційно завершилася 11 листопада 1918 р. капітуляцією кайзерівської Німеччини та її союзників. До речі, в багатьох країнах світу, а особливо в США, саме 11 листопада відзначається як День ветерана, коли держави та суспільства вшановують військовослужбовців, які захищали рідну землі в боротьбі з окупантами. На жаль, в Україні такої традиції немає, та й на Волині чергову річницю Першої світової ніхто не відзначав…
І ось про це все й нагадало фото із національного архіву Латвії, яке виявив дослідник із смт Рокитне Рівненської обл. Михайло Павлюченко. На ньому – невеликий маневровий паровозик росіян розсовує на залізничних коліях ешелон із важкою артилерією та технікою, який прибув із м. Коростеня нині Житомирської обл. через станції Олевськ і Рокитне до м. Луцька.
Вигляд крупнокаліберних гармат, від снарядів яких виникали воронки на кілька метрів глибиною та шириною, а осколки вражали все живе на відстані до 100 м., вражає…
А в нинішніх реаліях виникає аналогія з потужним російським озброєнням, яке Кремль доставив на Донбас, щоб із його допомогою воювати з українцями на українській землі… Втім, досвід Першої світової війни свідчить: окупаційні війська рано чи пізно капітулюють. Перемога буде за нами! Але для звитяги цивілізації над варварами треба, щоб 11 листопада – День ветерана – був національним святом і в Україні…
Світлана КОМА.
На фото з архіву: російські гармати та техніка на залізничній станції біля м. Луцька.